Cinsel Organım ve Testislerim Normal Mi?

Herkesin penisi ve testisleri biraz farklıdır. Ergenlik döneminde cinsel organımız ve testislerimiz büyür ve biraz renk değiştirebilirler. Penis boyutu hakkında endişelenmenize gerek yok çünkü tüm boyutlar normaldir, dünya erkek cinsel organı penis boyu için tıklayabilirsiniz.

Penisim Normal Mi?

Penisim Normal Mi
Penisim Normal Mi

Penisler kar taneleri gibidir, hiçbiri birbirinin aynısı değildir. Kalın, ince, uzun veya kısa, düz veya biraz eğri penis çeşitliliği vardır. Bu nedenle, acı duymadığınız veya rahatsızlık hissetmediğiniz sürece, penisinizin tamamen normal olduğunu söyleyebiliriz.

Ergenlik döneminde bir noktada penisler büyümeye ve uzamaya başlar. Bu, farklı insanlar için farklı yaşlarda olur. Penisinizin nihai boyutuna ulaşması birkaç yıl alabilir.

Yetişkinler için, ereksiyon olmadığı takdirde ortalama penis boyutu yaklaşık 6.5 cm ila 12.7 cm uzunluğundadır. Ereksiyon olduğunda ise yaklaşık 13 cm ve 18 cm uzunluğundadır.

Ereksiyon olmadığında penisinizin boyutunun, ereksiyon olduğunda ki boyuyla hiçbir ilgisi yoktur. Bazı penisler erekte olduklarında çok daha büyür ve bazıları ise hemen hemen aynı boyutta kalır.

İnsanlar, genellikle de ergenler penisinin boyutu hakkında strese girer, ancak gerçekten “normal” denecek bir boyut yoktur, boy göreceli bir kavramdır.

Ortalıkta dolaşan “daha ​​büyük her zaman daha iyidir” dedikoduları doğru değildir. Rakamlara ve ölçülere takılıp kalmak yerine, vücudunuzu olduğu gibi sevmek daha iyidir. Ayrıca ergenseniz hala büyüyor olabilirsiniz, bu yüzden endişelenmemeye çalışın vücudunuzu olduğu gibi kabul edin.

Penisinizin boyutunu değiştirmek için doğal olarak yapabileceğiniz hiçbir şey bulunmamaktadır. Penis büyütme hapları, cihazlar vs. işe yaramaz. Ameliyatlar pahalı ve riskli olduğu için estetik açıdan yapılmasını önermiyoruz.

Sonuç olarak tüm penisler farklıdır. Penisinizin görünüşünün, cinsel ilişki ne kadar iyi hissettireceği veya cinsel ilişkinin ne kadar iyi olacağınızla bir alakası yoktur. Ne tür bir penise sahip olursanız olun, tamamen tatmin edici bir cinsel hayata sahip olabilirsiniz. Bu sizin cinsel organınızın şekli ile yada boyu ile alakalı bir durum değildir.

Sünnetli ve Sünnetsiz Penis Arasındaki Fark Nedir?

Sünnetli ve Sünnetsiz Penis Arasındaki Fark Nedir
Sünnetli ve Sünnetsiz Penis Arasındaki Fark Nedir

Doğumda, herkesin penisinde bir sünnet derisi vardır. Sünnet derisi penisin glansını (ucunu) kaplayan ve koruyan yumuşak bir deri tüpüdür.

Bazı insanların ebeveynleri, doğduktan hemen sonra çocuklarını sünnet ettirirler yani glansın ucunu kaplayan deriyi aldırırlar, buna sünnet denmektedir.

ABD’de sünnet olma oranı yarı yarıyadır. Avrupa da iki tip de yaygındır. Bazı insanlar sünnetli penisleri “kesilmiş” ve sünnetsiz penisleri “kesilmemiş” olarak adlandırır.

Sünnetli olup olmadığınızın hiç bir önemi yoktur, her iki şekilde de tamamen normal. Sünnetsiz ve sünnetli penislerin ikisi de aynı şekilde çalışır, sadece biraz farklı görünürler.

Sünnetli penislerin ucunda sünnet derisi yoktur, bu nedenle penisin başını her zaman görebilirsiniz (mantar gibi görünmektedir).

Sünnetsiz penisler, ereksiyon olmadığı durumlarda glansı kaplayan sünnet derisine sahiptir. Sünnetsiz bir penis sertleştiğinde, sünnet derisi geri çekilir ve penis başını daha fazla gösterir.

Sünnetsiz penisi olan kişiler genellikle idrar yaptıklarında, penislerini yıkarken ve/veya prezervatif takarken sünnet derilerini geri çekerler.

Testislerim ve Penisim Normal Mi?

Testisler vücudumuzun sperm fabrikalarıdır. Ergenlik döneminde testisleriniz sperm üretmeye ve depolamaya başlar ve hayatınızın geri kalanında 7/24 sperm yaparlar. Testislerin yapacak çok işi vardır! Sakalın oluşmasını, kasların büyümesini, ses tonun incelmesini ve cinsel dürtüyü veren hormon olan testosteron üretirler.

Pek çok insan testislere “top” dese de, testisler tam olarak yuvarlak değildir, yumurta gibi daha ovaldirler. Genellikle 2 testis vardır. Çoğu zaman 1 testis diğerinden daha aşağıda asılı kalır veya 1 testis diğerinden biraz daha büyüktür. Ama bazen eşitte olabilirler. Her iki şekilde de tamamen normaldir.

Testislerinizi tutan torbaya skrotum denir. Skrotum denilen bu torba vücudumuzun otomatik sperm koruma sistemidir. Skrotumunuzdaki kaslar, spermi testislerinizin içinde sağlıklı bir sıcaklıkta tutmak için hareket eder.

Ortam sıcakken testis torbanızın daha aşağıda asılı kaldığını ve üşüdüğünüzde vücudunuza daha da yaklaştığını fark edebilirsiniz. Skrotumlar ve testisler de bazen boşalmak üzereyken (cum) vücudunuza daha yakın hareket eder.

Skrotumlar genellikle cildinizin geri kalanından biraz daha koyudur.

Tabi ki her zaman değil, herkeste farklılık gösterir. Bazı insanların skrotumları daha uzundur ve daha aşağıda asılıdır, bazıları ise biraz daha yüksekte durur, torbaları küçüktür.

Skrotumlar genellikle kırışıktır ve kıllarla kaplıdır. Birçok insanın skrotumlarında veya penis şaftlarında çok sayıda küçük şişlikler vardır. Bunlara Fordyce lekeleri denir, bunlar tamamen normaldir ve herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz.

Testisler ve skrotumlar hassastır, bu nedenle onlara hafifçe dokunmak iyi hissettirebilir. Birçok insan cinsel aktivite sırasında testislerine ve testislerine dokunulmasından hoşlanır.

Cinsel partnerlerinize zamanı geldiğinde size neyin iyi geldiğini söyleyebilirsiniz.

Testisler oldukça kırılgandır. Vurmak, bükmek veya sert kullanım çok fazla zarar verebilir. Spor yaparken testislerinizi korumanız gereklidir.

Testis torbanızda veya testislerinizde yeni bir yumru, keskin bir ağrı, kaşıntı, şişlik veya başka herhangi bir değişiklik olursa, hemen bir doktora, hemşireye veya size en yakın sağlık merkezine gidin.

Sporcu kaşıntısı (mantar enfeksiyonu), testis torsiyonu adı verilen daha ciddi bir durumdur. Doktorunuzdan düzenli kontroller yaptırarak ve testislerinizdeki değişikliklere dikkat ederek sağlıklı kalabilirsiniz.

Yorum yapın