Gebelikte Cinsellik Kaçıncı Ayda Başlar

Hamilelik sırasında partnerler her ne kadar seks hayatı aktif olmayacağını düşünse de, sağlık açısından herhangi bir riski bulunmayan hamileler için gebeliğinden ilk ayından son ayına kadar cinsellik devam edebilir.

Hamilelikte cinsellik üzerine partnerlerin sorduğu en önemli soruların cevaplarını bu içeriğimizde yer verdik. İçeriğimize göz atarak, hamilelikte cinsellik ile alakalı kafanızdaki soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sırasında Korunmak Gerekir Mi

Hamilelik sürecinde kadınların rahim ağzında bir salgı bulunuyor. Bu salgı, seks esnasında kadının vücuduna girebilecek sperm ve bakterileri durduran bir bariyer görevi görür. Haliyle kadınlar yeni bir gebelikten uzaklaşmış olurlar.

Fakat sperm içerisinde bulunan prostaglandin maddesi rahim ağzında kasılmalara sebep olacağı için erkeklerin prezervatif ya da geri çekme metodu kullanmaları iyi olacaktır.

Ancak erkeğin cinsel ilişki esnasında vajinaya boşalması ilişki esnasında herhangi bir şekilde gebeliğe ve bebeğe zarar vermez. Sizler yine de herhangi bir riskle karşılaşmamak adına doktorunuzla cinsel yaşamınız hakkında tavsiye almanızı öneririz.

Gebeliğin İlk Haftalarında Cinsel İlişki Sakıncalı Mı

Hamileliğin ilk 3 ayında cinsel ilişkiye girmeyi doktorlar önermiyor. İlk 3 ay cinsel ilişkiyi ertelemeleri gerektiğini tavsiye ediyorlar. Böylelikle olası bir düşük riskini engellemiş olacaklar.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Cinsel İlişkiye Girilir Mi

Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında cinsel ilişki doktorlar tarafından yasaklanıyor. Zira, olası bir düşük riskini engellemek için yapılan bir durumdur. Ayrıca, gebeliğin ilk 3 ayı, gebelik belirtilerinin en yoğun yaşandığı aylardır.

Anne Karnındaki Bebek Cinsel İlişkiyi Hisseder Mi

Hamilelik sırasında partnerler eşleriyle cinsel ilişki yaşadığında sanki bebekleri onları izliyormuş hissine kapılabilirler. Bundan dolayı, cinsel ilişkiye girerken kafalarında bu tür sorular döner durur.

Ancak kadınların rahim ağzında kalın bir mukus tıkacağı olduğunu hatırlatmakta yarar var. Bu tıkaç sayesinde herhangi bir şeyin rahme girmesi önlenmiş oluyor. Kısacası, “doğmamış bebeğimiz cinsel ilişkiyi hisseder mi? sorusuna cevabımız elbette hayır olacaktır.

Hamileliğin Kaçıncı Ayında Cinsel İlişkiye Girilmez

Normal gebelik yaşayan hamilelerde gebeliğin 9.ayı yani son ayı ve çoğul gebeliklerde ise son 3 ayı içerisinde cinsel ilişkiye girmeniz önerilmiyor.

9 Aylık Hamileyken İlişkiye Girilir Mi

En çok sorulan sorulardan bir tanesi de kadınların dokuz aylık hamileyken ilişkiye girip giremeyecekleridir.  Peki, 9 aylık hamileyken ilişkiye girilir mi? Gebeliğin 9. ayında anne adaylar fazlaca kilo alacakları ve vücutları ağırlaşacağı için cinsel ilişki yaşamada zorluk yaşayabilirler. Ancak yine de partnerlerin kendi tercihlerine kalmış bir durumdur.

Her ne olursa olsun doktor kontrolünde ve doktorunuzun önerdiği gibi cinsel ilişki yaşamanız sağlıklı ve doğrudur.

Yorum yapın