Hymen (Kızlık Zarı) Nedir | Hymen Tipleri Nelerdir

Bu içeriğimizde hymen nedir, en yaygın kızlık zarı türleri nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz. Öncelikle Videolu içeriğimizde görsellerini bulabileceğiniz imperforate, microperforate ve septate hymen türlerine bir göz atalım

Kısaca özetlemek gerekirse Dr. Tristan Bickman kızlık zarını şu şekilde tanımlıyor; “Vajina açıklığını kaplayan küçük bir zar dokusu parçasıdır.”

 

En Yaygın Görülen Kızlık Zarı Tipi

 

En Yaygın Görülen Kızlık Zarı Tipi 
En Yaygın Görülen Kızlık Zarı Tipi

 

Hymen yani kızlık zarı: Vajina açıklığını çevreleyen ince bir zardır, fakat hymen çeşitleri farklılık gösterebilmektedir. Genç kızlarda en sık görülen hymen tipi yarım ay (a half moon) şeklindedir. Zar dediysek de tamamen kapalı bir yapı aklınıza gelmesin, bu yapı adet kanının vajinadan çıkmasına izin verir.

 

Cerrahi Müdahale Gerektirebilecek Kızlık Zarı Tipleri

 

Cerrahi Müdahale Gerektirebilecek Kızlık Zarı Tipleri
Cerrahi Müdahale Gerektirebilecek Kızlık Zarı Tipleri

 

Size rahatsızlık verebilecek, bazı durumlarda cerrahi müdahalenin şart olabileceği 3 tip kızlık zarı tipi vardır, bunları içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

 

Imperforate hymen:  Delikli bir kızlık zarı yapısı olan imperforate hymen görüntüsünü içeriğimizde verdik. Bu kızlık zarı yapısı daha çok genç kızlık döneminde tespit edilebilir. Deliksiz kızlık zarı yapısı, vajina açıklığını tamamen kaplayan ince bir yapıdır. Bu durum çok nadir olmakla beraber, deliksiz yapıda adet kanı vajinadan dışarı akamaz ve kan vajinaya geri döner. Bu tür durumlarda hasta ağrı şikayeti ile doktora başvurur. Bağırsak hareketlerine dayalı ağrı, idrar yapmada sorun yaşanabilir.

Deliksiz kızlık zarları için tedavi gerekmektedir, kızlık zarı dokusunu çıkarıp, adet kanının vajinadan dışarı akabilmesi için normal boyutta vajinal açıklık oluşturulmak için küçük bir cerrahi müdahale ile tedavisi yapılır.

 

Microperforate hymen: Bu tür bir zarda vajina girişi nerdeyse tamamen kaplayan ince bir zardır, microperforate de adet kanı genelde vajinadan dışarı akabilir, ancak açıklık çok küçüktür. Microperforate hymen’e sahip bir kadın vajinasına tampon yerleştiremez. Fakat çok küçük bir açıklığı olduğunu farketmeyebilir. Vajinaya tampon yerleştirebilse bile, tampon kanla dolduğunda tekrar çıkaramayabilir.

Yine microperforate hymen de cerrahi müdahale gerek olabilir, regl kanının dışarı akması için normal büyüklükte bir açıklık oluşturarak kızlık zarı dokusu çıkarılır. Genellikle regl kanı geçebildiği için cerrahi müdahale şart olmayabilir fakat tampon kullanımına izin vermek için bu küçük ameliyat yapılabilir.

 

Septate hymen: İnce kızlık zarının ortasında bir yerine iki küçük vajinal açıklığın olduğu ekstra doku bandına sahip olan hymen tipidir. Septate hymen’e sahip bir genç kız, tampon takmada ve çıkarmada sorun yaşayabilir.

Septate hymen duruma göre cerrahi müdahale yapılmakta ve fazla doku çıkarılarak normal boyutlarda bir vajinal açıklık oluşturulmaktadır.

Bu bölüm için kaynakça olarak young womens health organizasyonunun internet sitesinden “types of hymens” içeriği baz alınmıştır.

 

Kızlık Zarı Zamanla Değişebilir Mi

 

Kızlık Zarı Zamanla Değişebilir Mi
Kızlık Zarı Zamanla Değişebilir Mi

 

Ergenliğe girilip adet görmeye başladığınız yumurtalıklarınız tarafından üretilen östrojen ile birlikte kızlık zarınızın görünümü değişebilir. Ayrıca ergenlik ile birlikte kızlık zarı gerilmeye daha duyarlı hale gelerek çok daha elastik bir yapıya sahip olur.

Kızlık zarı cinsel birliktelik içermeyen çok sayıda aktiviteden dolayı yırtılabilir. O sebeple cinsel ilişki bakirelik durumunuzu belirlemede tam bir kıstas değildir. İçeriğimizin bu kısmı ise seventeen sitesinden kaynak alınmıştır.

İlk vajinal yoldan cinsel birliktelikte ağrı ve kanama olabilir, bu kızlık zarının durumuna bağlıdır. Kızlık zarı daha büyük olduğu için daha küçük bir vajinal açıklığa sahipseniz daha fazla acı duyabilirsiniz. İlk kez vajinal ilişkiden sonra bir miktar kan gelebilir. Eğer ilk cinsel birliktelik sonrası bir kaç kez daha vajinal cinsel birliktelik gerçekleştirdiyseniz ve halen ilişki sırasında ağrı varsa plannedparenthood kaynağına göre vajinal egzersizleri deneyebilirsiniz. Yani parmak ile vajina içerisinde germe işlemi uygulayabilirsiniz.

 

Bu içeriğimiz ilginizi çektiyse aşağıda ki içeriğimden daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz;

 

Kızlık Zarı Nedir | Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılır

Yorum yapın