Kızlık Zarı Nedir | Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılır

Tıp literatürüne “hymen” ismi ile giren kızlık zarı, yunan mitolojisinde evlilik tanrıçasının ismidir. Türkçeye bekaret zarı, kızlık halkası ve kızlık perdesi şeklinde girmiştir.

Bizim toplumumuzda ve bir çok toplumda namus kavramı ile eş değer tutulan kızlık zarı, özellikle doğu toplumlarında önem taşır. Ayrıca adli vakalarda tecavüz, cinsel istismar gibi durumlarda kızlık zarı muayenesi yapılarak saldırganın herhangi bir cinsel münasebette bulunup bulunmadığı araştırılmaktadır.

Yapısı gereği kızlık zarı vajinanın içerisinde kimisinde 1-1.5 cm içerde, kimisinde ise 2-3 cm içerde yer alan ince esnek bir yapıdır.

Oluşumu henüz anne karnındayken 7 ile 12. haftalar arasında başlamaktadır. 11-12 yaşına kadar vajinayı mikroplardan koruyan bir yapıya sahiptir.

Çocukluk döneminde özellikle yetişkinlik dönemine göre mikroorganizmaların rahim içerisine yerleşmesi ve orada enfeksiyona yol açmaları daha kolaydır.

Kızlık Zarı Nasıl Zarar Görebilir

Kızlık Zarı Nasıl Zarar Görebilir
Kızlık Zarı Nasıl Zarar Görebilir

Mukoza yapısında olan kızlık zarı tamamen kapalı değildir, bunun sebebi ise regl döneminde kanamanın rahat bir şekilde buradan geçip dışarı atılması içindir. Sabit bir görünümde değildir, herkeste değişkenlik göstermektedir. Bunlarla ilgili görselleri yorum bölümüne yazanlara göndereceğiz.

Aşağıda kızlık zarına zarar veren durumlar belirtilmiştir.

 • Kızlık zarını aşırı geren sportif hareketler,
 • Vajinal yolla kullanılan ilaçlar ve bazı tamponlar,
 • Sert ve kesici objeleri vajina içerisine sokmak,
 • Aşırı ve sert şekilde vajinayı ve vajina içini kaşımak,
 • Bu bölge ile alakalı operasyon geçirmiş olmak,
 • Sert cisimler kullanarak mastürbasyon eyleminde bulunmak
 • Vajinal bölgeden cinsel ilişkide bulunmak

Kızlık Zarı Bozulduğunda Ne Olur

Kızlık Zarı Bozulduğunda Ne Olur
Kızlık Zarı Bozulduğunda Ne Olur

Cinsel ilişki sırasında yada kaza ile kızlık zarı bozulması durumunda kanama gerçekleşebilmektedir. Bu durumlarda endişe ve sakinlik korunmalıdır, tıbbi olarak belli bir yaşa kadar vajinayı koruyan bu mukoza yapısının zarar görmesinin bir zararı bulunmamaktadır.

Kızlık zarınızın bozulduğunu düşünüyorsanız jinekolojik muayeneye girerek, doktora danışabilirsiniz. Ancak işlem yapılmadan önce bakire olduğunuzu belirtin ve şikayetinizi dile getirin.

Kızlık Zarı Bozulduğunda Acır Mı

Gerdek gecesi diye adlandırılan ilk gece sonrası bir çok kadın kızlık zarı bozulduğunda acı duyacağına dair endişe etmektedir. Cinsel ilişki için hazır duruma geldiğinde, cinsel ilişki için istekli olunduğunda ve tahrik olunduğunda herhangi bir acı duyulmaya bilir, acı olacaksa da bu şekilde en aza inebilir.

Bunun sebebi ise cinsel ilişkide istekli olunursa vajina salgıları sonrasında kaygan bir yapıya sahip olur ve genişler. Fakat bir gerginlik durumunda daralır ve mukoza salgılanmadığından dolayı kurur sürtünmelere karşı daha duyarlı olur ve acı yaşanabilir.

Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir

Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir
Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir
 • Deliksiz kızlık zarı çok nadir görülen bir kızlık zarı çeşitidir.
 • Küçük delikli kızlık zarı ise kızlık zarı deliğinin çok küçük olması durumudur.
 • Ara bölmeli kızlık zarı ise kızlık zarının bir kaç delikten oluşan yapıda olmasıdır.
 • Yarı ara bölmeli kızlık zarı ise ince bir bölmenin ortada olarak iki tane ara bölme oluşturması sonucu oluşan kızlık zarı çeşitidir.
 • Elek şeklinde kızlık zarı ise kızlık zarı üzerinde küçük boyutlarda  birden fazla deliğin bulunduğu kızlık zarı çeşitidir.

 

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı

Teorik olarak spermin rahim ağzına geçip tüplere doğru ilerlemesi ile oluşur. Kızlık zarı hamile kalınmasına engel değildir, bu zar yapısı gereği esnek olduğu için ilk cinsel ilişkide bozulmayadabilir.

Bu sebepten ötürü kızlık zarı bozulmadan da hamile kalınabilir.

Kızlık Zarı Kanı Nasıl Olur

Kızlık Zarı Kanı Nasıl Olur
Kızlık Zarı Kanı Nasıl Olur

Kızlık zarı bozulduğunda kanama kişiden kişiye değişebilir. Kimisinde bir iki damla olurken, kimisinde daha çok kanama olabilir. Genel olarak kızlık kanı rengi pembe renkte sürüntü biçimindedir. Fakat kızlık zarı kalın olan kişilerde kan miktar olarak daha fazla ve kan rengi daha koyu bir renk olabilmektedir.

Bozulmuş Kızlık Zarı Kendiliğinden Kapanır Mı

Kızlık zarı bozulduğunda kendi kendiliğinden kapanmaz. Tıbbi olarak kızlık zarı dikimi operasyonları mevcuttur.

Kızlık Zarı Bozulursa Vajina Görüntüsü Değişir Mi

Kızlık zarı bozulduğunda vajina dış görünümünde estetik olarak bir değişme gerçekleşmez. En çok bilinen yanlışlardan birisi kızlık zarı bozulduğunda vajina görüntüsünün değiştiği kanaatidir, fakat böyle bir durum söz konusu değildir.

Evde Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılır

Evde Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılır
Evde Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılır

Öncelikle kesin sonuç vermediğini belirterek, ayna yardımı ile evde kızlık zarı kontrolü nasıl yapılır açıklamaya çalışalım. Önce vajinanın iki dudağını sağa ve sola daha sonrasında yavaşça aşağı çekerek kızlık zarını görmeye çalışıyoruz.

Görmeniz gereken zar kısmını yorumlardan sağlam kızlık örneklerini isterseniz size gönderebilirim, yada bununla ilgili bir video paylaşacağım.

Kızlık zarı denince insanların aklına bütünleşik bir yapı gelmektedir. Fakat kızlık zarı bütünleşik bir yapıda değildir, tam kapalı bir yapıda değildir, zaten öyle olsa adet döneminde kan geçişi sağlanmazdı. Bozuk zar ve bozulmamış zar görsellerinden detaylı olarak inceleme sağlayabilirsiniz.

Kızlık zarına bakarken incelemeniz gereken nokta yırtık olup olmadığıdır. Yırtık zar görsellerinden nereden yırtıldığını anlayabilirsiniz. Fakat tabi ki bu görseller ile tam olarak yırtılıp yırtılmadığına karar veremeyebilirsiniz.

18 yaşından büyükler ebeveynsiz olarak jinekolojik muayeneye girebilirler. Herhangi bir şüpheniz varsa jinekoloğa görünebilirsiniz.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır
Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır

Bir jinekolog tarafından jinekolojik muayene neticesinde vajinanın içine her hangi bir cisim sokulmadan, gözlemleme yöntemi ile yapılan bu muayene ortalama 5 dakika sürmektedir.

Öncelikle jinekolojik masaya muayene olmak isteye kişi yatırılır daha sonrasında vajina küçük dudakları (labium minus) aralanarak kızlık zarı gözlemleme ile kontrol edilir.

Küçük dudaklar aşağı yukarı ve kenara doğru çekilerek kızlık zarı daha net görülmeye çalışılır. Kızlık zarı derindeyse hastanın ıkınması istenebilir.

“Kızlık Zarı Nedir | Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılır” üzerine 77 yorum

 1. Merhabalar belirttiğiniz yırtılmış ve sağlam olan kızlık zarı fotoğraflarını atabilirmisiniz rica etsem ?

  Yanıtla
 2. Merhaba bende. Evde kontrol yapmak istiyorum açtım zaman içeride yuvarlanıp birşey vat ama beyaz gibi ben hiç anlamadim bana nakore ve yırtılmış resimleri atarsanız çok sevinirim

  Yanıtla
Yorum yapın