Kadın Erkek Karışık Ortak Duş (Co-Ed ve Communal Shower) Nedir | Hangi Ülkeler Ortak Duş Kullanıyor

Evet yanlış duymadınız bazı ülkelerde kadın erkek aynı duş kullanımı yapılıyor üstelik, duşlarda perde de yok, bu duşlara ingilizce “co-ed shower” deniyor. Yani kadınlar ve erkekler aynı yerde giyinip soyunup, aynı yerde duş alıyorlar.

Bu ortak duşların sadece kadın yada erkekler için olanına da ingilizce “communal shower” deniyor. Bu tip duşlar halen kışlalarda, cezaevlerinde kullanılabiliyor.

Hatta bazı ülkelerde orta okul çocuklarının soyunma odaları ve duşları ortak, oldukça ilginç olan içeriğimizde bu ülkelerden bahsedeceğiz ve bu duşların görsellerini vereceğiz.

Aslında bu duşlar 90’lı yıllara kadar özellikle yurtdışında okullarda daha yaygındı, fakat modern zamanla gelen özel hayatın gizliliğini kısıtlayıcı kameranın etkisi ve dini farklılıklardan dolayı 90’ların sonuna doğru kaldırıldı. Fakat halen bu uygulamanın devam ettiği ülkeler mevcut.

Fransa Ortak Duş Görselleri

Fransada Ortak Duşa Sahip Bir Havuz
Fransada Ortak Duşa Sahip Bir Havuz

Sizleri Fransa’nın Nouvelle-Aquitaine bölgesinde ki havuz ve spor salonu banyolarına götürüyoruz. Gördüğünüz gibi bu alanlar kadınlar ve erkekler için aynı, yani kadın erkek perdesiz bir şekilde duş alınabiliyor.

Yine aşağıda ki görselde bir spor salonunun ortak duş alanını görebilirsiniz.

Fransa Spor Salonu Ortak Duş
Fransa Spor Salonu Ortak Duş

Ortak Duşlar (Communal Shower) Hangi Ülkelerde Kullanılıyor

Erkek Ortak Duş Örneği
Erkek Ortak Duş Örneği

Ortak duşlar bir odadan oluşan yada bir araya getirilmiş duş takımlarından oluşan ve arada herhangi bir perde yada duvar olmadan yapılan duşlara verilen isimdir. Bazı ülkeler soyunma odalarında, okullarda, cezaevlerinde ve kışlalarda bu duş sistemini kullanmıştır.

Avrupa’da eskiden çok yaygın olan bu duş kullanımı 21. yüzyılın sonlarına doğru azalmıştır. Özellikle spor salonlarında, yüzme havuzlarında ve okul soyunma odalarında bu şekilde kullanımlar olmuştur.

Askeriye Ortak Duş
Askeriye Ortak Duş

İlk olarak ortak duşlar Fransız Ordususun kışlalarından kullanılmıştır. Ortak duşun mucidi François Merry Delabost, ekonomik olarak hijyen önlemleri almak için çareyi ortak duşta bulmuştur. Sonrasında Rouen’de Bonne Nouvelle hapishanesinde zorunlu olarak bireysel duşlar ekonomik kısıtlamalara sebebi ile ortak duşa çevrilmiş ve mahkumlara zorunlu tutulmuştur.

Daha sonrasında ise yaygınlaşarak Rusya’da kullanıma başlanmıştır. Ortak duşlu ilk hamam ise 1887’de Avusturya Viyana da kullanıma açılmıştır.

Çek Cumhuriyetinde Okul Ortak Duş Alanı 2009
Çek Cumhuriyetinde Okul Ortak Duş Alanı 2009

İlerleyen zamanda ise Kanada ve ABD’de ki devlet okullarında, aynı cins sınıf arkadaşları ile birlikte duş almaları istenmiştir, hatta 1999 yılına kadar İngiltere’de zorunlu bir gereksinim olmuştur. İngiltere’de ta ki dinsel gerekçeler ve mahrem yerlerin gizliliğine önem veren ebeveynler tarafından dava süreçlerine girişilince yasa ile zorunluluktan çıkmış ve bireysel duş sistemine geri dönülmüştür. Yine ABD’de kamuoyu itirazları ve dava tehditleri sebebi ile bazı okullar duşları isteğe bağlı hale getirmiş, yada uygulamayı tamamen kaldırmıştır.

Erkekler Ortak Duş
Erkekler Ortak Duş

Bu uygulama halen Amerikan Ordusu’nun bazı üstlerinde devam etmektedir. Askerler için ortak alan duşlar bulunmaktadır. Ayrıca Çek Cumhuriyetinin bazı öğrenci yurtlarında, Fransa’nın bazı bölgelerinde ki gym ve havuzlarda, Almanya da ki çoğu gym de ortak duş uygulaması devam etmektedir.

Doğu Almanya 1987 Anaokulu için Ortak Duş
Doğu Almanya 1987 Anaokulu için Ortak Duş

Şimdi geliyoruz en çarpıcı noktaya, üstte gördüğünüz gibi doğu blok ülkeler dağılmadan önce okullarda ortak duş uygulaması vardı. Yukarıda ki görselde Doğu Almanya’da bir anaokulunda orta duş alan çocukları görüyorsunuz.

Fakat işin daha ileri boyutu quora sitesine yorum yapan Ukraynalı bir üyenin söyledikleri, dediğine göre ortaokulda erkek ve kız öğrencilerin soyunma odası ve duşları aynıymış ve “co-ed shower” dediğimiz yani erkek ve kadınların birlikte duş aldıkları ortak duş kullanılıyormuş.

Yazının tam olarak çevirisi aşağıda ki şekilde;

Ukrayna’daki orta okulumda açık bir ortak duş ve soyunma odası vardı. Kız ve erkek herkes aynı büyük duş odasında duş alır ve kıyafetlerini değiştirirdi. Herkes birbirine saygılıydı ve koç/eğitmen herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için ofisinden bizi izlerdi. Bütün öğrenciler birbirlerini her gün çıplak görürlerdi, biz de buna alıştık ve bu rutin hale geldi. En çok iri göğüslü kızlara ve iri kaslı erkeklere bakılırdı ama saygısızlıkla ilgili hiçbir sorun yoktu. Amerika’ya taşındığımızda lisemin ayrı soyunma odaları vardı, bu yüzden buna alışmam gerekiyordu. Daha iyi olduğunu söyleyemem, sadece farklıydı. Her okulun böyle olduğunu düşünmüyorum, ama benimki öyleydi ve benim bedenleri sadece bedenler olarak kabul etmeme yardımcı oldu. Hiçbir zaman cinsellik aklıma gelmedi. Bu şekilde büyümem sebebi ile bazen tatildeyken üstsüz geziyorum.

Yorum yapın