Ağrılı Cinsel İlişkinin Nedenleri ve Tedavisi

Cinsel ilişki hem erkek hem kadın için zevkli bir şey olmalıdır. Eğer acı verici hal alıyorsa, ortada bir problem var demektir. Ağrılı cinsel ilişki olarak da bilinen bu durumun altında yatan faktörler bulunup, tedavi edilmesi gerekir.

 

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı ve Yanma Nedenleri

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı ve Yanma Nedenleri
Cinsel İlişki Sırasında Ağrı ve Yanma Nedenleri

 

Seks sırasında ağrı ve yanmanın birçok nedeni olabilir. Potansiyel nedenlerden bazıları bir enfeksiyon, vajinal kuruluk, tahriş veya vajinismus ve vestibulodini denilen durumlar gösterilebilir.

Cinsel ilişki esnasında bu ağrılı yanma hissinin en yaygın nedenlerinden bazılarına bir göz atalım.

  • Enfeksiyon: Maya enfeksiyonu , bakteriyel vajinoz veya gonore veya klamidya gibi CYBE’ler gibi seks sırasında yanma veya batma hissine yol açabilecek çok çeşitli vajinal enfeksiyonlar vardır. Enfeksiyon kapmış olabileceğinizi düşünüyorsanız, gecikmeden bir sağlık uzmanından veya cinsel sağlık kliniğinden yardım almanız önemlidir.
  • Vajinal kuruluk: Seks sırasında vajina kendi doğal yağlamasını üretir. Başka bir deyişle, “ıslanırsınız”. Islaklık miktarı her zaman uyarılma seviyenizle ilişkili olmasa da (örneğin, uyandırılmış ve kuru olmak veya ıslak ve uyandırılmamış olmak mümkündür), bu yağlama penetrasyon sırasında rahatsız edici sürtünmeyi azalttığı için önemlidir. Onsuz seks oldukça acı verici olabilir – hatta yanmaya bile başlayabilir.
  • Tahriş veya alerjik reaksiyon: Vajinanız veya dış cinsel organlarınız tahriş olmuşsa, seks sırasındaki temas ve sürtünme muhtemelen sadece bu tahrişe katkıda bulunacaktır ve gözle görülür bir yanma hissine neden olacaktır.
  • Menopoz: Perimenopoz sırasında (menopoza geçiş dönemi) ve menopozdan sonra, vücudunuz artık her ay yumurta bırakmamaya ve östrojende azalmaya uyum sağladığından hormonlarınız esasen çılgına döner. Sıcak basması, uyku bozukluğu ve ruh hali değişimleri gibi bazı klasik menopoz semptomlarını muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Ancak, cinsel ilişki sırasında vajinal kuruluk ve ağrının perimenopozun geç evrelerinde de yaygın olduğunu fark etmemiş olabilirsiniz.
  • Vajinismus veya vestibulodini: Muhtemelen, seks sırasında hissettiğiniz yanma yeni değilse, ağrılı cinsel ilişkiye neden olan tıbbi bir durumunuz olabilir. Vajinismus, vajina kaslarının penetrasyon sırasında istemsiz olarak sıkışmasına ve gerilmesine neden olan bir durumdur. Bu, seksi inanılmaz derecede acı verici ve bazen imkansız hale getirebilir. Öte yandan vestibulodini, vajinanın açılmasında (veya “vestibül”) kronik ağrı için tıbbi terimdir.

Bu koşullardan birine sahipseniz, seks sırasında acı ve yanma ile uğraşmak biraz daha karmaşık olabilir. Ancak umudunuzu kaybetmeyin çünkü bu durumları tedavi etmenin ve yönetmenin çeşitli yolları vardır.

 

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

İlk Cinsel İlişkide Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı
İlk Cinsel İlişkide Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı

 

CYBE’ler genellikle korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Farklı enfeksiyonlar farklı semptomlara neden olabilirken, bazı yaygın olanlar arasında vajinal akıntı, kaşıntı hissi, cinsel organ çevresinde siğiller veya kızarıklık ve seks sırasında rahatsızlık sayılabilir. Bir CYBE’niz olabileceğini düşünüyorsanız, tıbbi yardım almanız önemlidir.
Anormal akıntınız varsa veya bir CYBE’ye maruz kalma konusunda endişeleriniz varsa bir sağlık uzmanına görünün. Uyarılma ve ön sevişme eksikliğinden dolayı vajinal kuruluk oluşabilir. Veya, döngünüzdeki hormonel değişikliklerle [genellikle perimenopoz nedeniyle] veya ilaçlarla ilgili olabilir. Vajinal kuruluk genellikle çok ciddi bir şeyin işareti olmasa da, onu çözmek yine de önemlidir.
Uyarılma eksikliğinden kaynaklanıyorsa, partnerinizle sizi neyin tahrik ettiği konusunda dürüst bir konuşma yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Hormonal değişikliklerden veya ilaçtan kaynaklanıyorsa, sağlık uzmanınıza hızlı bir ziyaret, kesin nedeni belirlemenize yardımcı olacaktır.
Vajinal ve vulvar tahrişe her türlü şey neden olabilir. Kumaşlar, sabunlar, losyonlar veya yağlayıcılarla ilgili olabilir. Vajina kendi kendini temizler, bu nedenle onu ürünlerle veya losyonlarla yıkamanıza gerek yoktur.
Özellikle vajinayı temizlemek için pazarlananlar bile bakteri ve pH seviyelerinin dengesini ciddi şekilde bozabilir ve bu da tahrişe neden olabilir.

Cinsel İlişki Sırasında Alt Karın Ağrısı Neden Olur?

Cinsel İlişki Sırasında Alt Karın Ağrısı Neden Olur
Cinsel İlişki Sırasında Alt Karın Ağrısı Neden Olur

 

Pelvik inflamasyon hastalık genellikle alt karın ağrısına neden olur. Ayrıca vajinusmus problemi olan kişilerin ilişki esnasında vücudun kendi sıkması durumunda da ortaya çıkabilir.

 

Cinsel İlişkide Acı Ne Zaman Geçer?

Cinsel İlişkide Acı Ne Zaman Geçer
Cinsel İlişkide Acı Ne Zaman Geçer

 

Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında görülen acının ne zaman geçeceği oldukça merak konusu. Genellikle 1-2 ya da 1 hafta sürebilir. Eğer şikayelet uzun süreli olarak devam ediyorsa, mutlaka doktora görünmek gerekir.

 

İlk Cinsel İlişkide Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı
Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı

 

Bakire birinin ilk cinsel birleşme sırasında ağrı ve acı hissetmesi oldukça normaldir. Vajina dar olduğu için penisin girmesi için vajinanın açılması gerekir ve o sebeple, kanama ve sızı hissedilebilir.

Ağrıyı hafife indirgemek için ön sevişme uzun tutulmalıdır, vajinada yeterli ıslaklık sağlanmalıdır. Ayrıca eğer vajinusmus problemi mevcutsa, parnerle konuşulmalı ya da seks terapistine gidilmesi gerekir.

 

Kaynak;

Ağrılı Cinsel İlişkinin Nedenleri ve Tedavisi

Yorum yapın