Bölmesiz Kapısız Ortak Tuvaletler | Dünyada Tuvalet Kültürü

Eminim dünyada ki tuvalet kültürünü ve kullanılan tuvaletleri merak etmişsinizdir. Bu içeriğimizde adına wc, hela, ayakyolu, yüz numara, abdesthane dediğimiz tuvaletleri inceleyip, dünyadan tuvalet görselleri vereceğiz.

Öyle farklı toplu tuvaletler var ki, gerçekten böyle yerler var mı diyeceksiniz. Ülkemizde iki farklı tuvalet tipi kullanılıyor alaturka ve klozet dediğimiz alafranga peki dünya da durum böyle mi?

Öyleyse ilk bilgi ile başlayalım Küba’da halk tuvaletlerinde tuvalet kağıdı bulunmuyor, sebebi ise hükümetin buna ayıracak bütçesinin bulunmaması.

  • Bizimde kullandığımız alaturka tuvaletler Hindistan, Çin, Japonya, İran gibi doğu kültürlerde kullanılmasının yanı sıra batı da Fransa ve İtalya’da da kullanılıyor. Alaturka tuvalet otoritelere göre hijyenik bir tuvalet, çünkü tuvalet ile vücut teması olmadığı için idrar ve dışkılar vücuda sıçrama olasılığı diğer tuvaletlere göre daha az. Ayrıca uzmanlara göre oturma pozisyonu sebebi ile de sağlık açısından diğer tuvaletlere göre daha avantajlı konumda bulunuyor.
  • Diğer yandan yine evlerimizde kullandığımız alafranga tuvaletler üzerine oturarak ihtiyacınızı giderdiğiniz, batılı ülkelerde son derece yaygın olan tuvaletlerdir. Alafranga tuvaletlerin çok yaygın olmayan ekleri bulunmaktadır, bizde ki taharet musluğu ile eşdeğer olan bu sistem tuvalet sonrası temizlenmeye yarar. Özellikle hastalık sırasında ve ameliyat sonrasında çömelemeyen hastalar için, kilolu insanlar için kullanışlıdır.
  • Birde sadece idrar boşaltılması için yaygın olarak erkekler tarafından kullanılan halka açık tuvaletlerde bulunan pisuvar denilen, günümüzde kadınlarında kullanması için tasarlanmış aparatlar ile kullanılan teçhizat vardır.

Umuma Açık Kadın Tuvaleti ve Pisuvarları

Umuma açık kapısız kadın tuvaleti
Umuma açık kapısız kadın tuvaleti

Umuma açık kadın tuvaletleri, Avrupa da yaygın, özellikle festivallerde ve halka açık etkinliklerde etkin şekilde kullanılıyorlar.

Kadın Pisuvarı
Kadın Pisuvarı

Estonya Tuvalet Kültürü

estonia tallin tuvalet
estonia tallin tuvalet

Estonya’da kapısız bir tuvalet örneği görüyorsunuz, bu tarz eskiden kalma tuvaletler ile Tallin ve Estonya genelinde karşılaşmak mümkün.

Autchwitz Ortak Tuvaletler

Autchwitz ortak tuvaletler
Autchwitz ortak tuvaletler

İnsanlık dramının yaşandığı Autchwitz Yahudi Toplama kampında da, insanları aşağılamak için yukarıda ki gibi bir tuvalet anlayışı kullanılmıştır.

Halka Açık Pisuvar Tuvaletler

Özellikle Fransa’da erkeklere hitap eden aşağıda ki gibi tuvalet anlayışı hakimdir. Paris sokaklarında herhangi bir ağacın altında idrarını boşaltan bir erkekle rastlaşabilirsiniz. Onların kültüründe bu çok ayıp sayılan bir eylem değildir.

Halka Açık Alan Pisuvar
Halka Açık Alan Pisuvar

Aşağıda ki görsel ise Paris’te bir cabaretten alınmıştır. Ortak tuvalet olarak bu tarz yan yana dizilmiş kapısız tuvaletler ile karşılaşabilirsiniz. Zira bu tuvaletler aslında alan tasarrufu da  sağlamaktadır.

Paris tuvalet
Paris tuvalet

Kapısız Erkek Tuvaleti

Aşağıda ki örnekte ki gibi, kapısız ve bölmesiz erkek tuvaletleri ile yurtdışında karşılaşmanız mümkündür.

Kapısız Erkekler Tuvaleti
Kapısız Erkekler Tuvaleti

Unisex Kapısı Tuvaletler

Daha da ilgini erkek kadının aynı anda kullandığı unisex tuvaletlerle de Avrupa’da karşılaşmak mümkündür. Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde bu tarz bir tuvalet anlayışı ile karşılaşabilirsiniz.

Unisex tuvaletler
Unisex tuvaletler

Ukrayna Kapısız Tuvaletler

Kapısız Tuvalet Kullanımı
Kapısız Tuvalet Kullanımı

Ukrayna da bazı halka açık tuvaletlerde ara bölme olsa bile kapı olmayabilir, yukarıda ki görsel Ukrayna’dan alınmıştır. Pisuvar yanlarında taşlar vardır, bu taşlar hijyen gereği pisuvara oturmadan idrarınızı yapmanızı sağlar.

Çin Kapısız Tuvalet Kültürü

Çin’de halka açık yerlerde yaygın bir şekilde kullanılan kapısız hatta paravansız tuvalet kültürü istasyon, okul, terminal gibi yerlerde karşımıza çıkabiliyor. Aşağıda bir çok örneğini verdik, Çin’de erkek kadın ayrımı yapılsa da, özellikle kapısız tuvaletler çok yaygın.

Wuhanda umuma açık erkekler tuvaleti
Wuhanda umuma açık erkekler tuvaleti
Grup Tuvaleti Kapıszı
Grup Tuvaleti Kapıszı
Çinde Tuvaletler
Çinde Tuvaletler
Çinde tren istasyonu umumi kadınlar tuvaleti
Çinde tren istasyonu umumi kadınlar tuvaleti
Çinde Kapısız Tuvaletler
Çinde Kapısız Tuvaletler
Çinde bir umumi tuvalet
Çinde bir umumi tuvalet
Çinde Bir Tuvalet
Çinde Bir Tuvalet
Çinde Bir Kadınalr Tuvaleti
Çinde Bir KadınlarTuvaleti
Çin Tuvaletleri
Çin Tuvaletleri
Çin Tuvalet Kültürü
Çin Tuvalet Kültürü
Çin Kapısı Tuvalet
Çin Kapısı Tuvalet

ABD Ortak Tuvalet Kültürü

ortak paylaşımlı tuvalet
ortak paylaşımlı tuvalet

Amerika’da çok yaygın olmasa da, sizler birkaç örnek vermek istedik. Özellikle ara bölme olmadan yan yana klozet kullanımı bazı bölgelerde olabiliyor fakat yine de daha unisex tuvalet kavramı çok yaygın değil.

Ortak Tuvalet
Ortak Tuvalet
oklohoma ortak tuvalet
oklohoma ortak tuvalet
Colarado Kadınlar Tuvaleti
Colarado Kadınlar Tuvaleti

Genel bir çerçevede bölmesi olmayan, kapısı olmayan tuvaletleri sizlere vermek istedik. Çok farklı bir anlayış olsa da gelecekte bu tür tuvaletler çoğalacak gibi görünüyor.

Ayrıca daha önce tıpkı kapısız tuvaletler gibi co-ed duş yani Kadın Erkek Karışık Ortak Duş içeriğimizi vermiştik. Linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın