Cinsel İlişki Sonrası İdrara Çıkmak Faydalı Mı

Genel de cinsel ilişki sonrasında işeme gereksinimi duyulur, peki bu herkeste aynı mıdır? Kadınlar için cinsel ilişki hemen sonrası idrara çıkma faydalı mıdır?

Bu içeriğimizde bu sorunsala cevap aramaya çalışacağız. Genelde bir çok kadında özellikle bazı pozisyonlarda mesaneye baskı sebebi ile cinsel ilişki sonrası idrara gitme ihtiyacı hissedilmektedir.

Cinsel İlişki Sonrası İşemek Faydalı Mı

Cinsel İlişki Sonrası İşemek Faydalı Mı
Cinsel İlişki Sonrası İşemek Faydalı Mı

Özellikle kadınlar için cinsel ilişki sonrasında işemenin faydaları bulunmaktadır, bunun temel nedeni ise idrar giderilirken bakterilerin idrar yolu ile vücuttan atılmasıdır.

Cinsel ilişki özellikle kadınlar için idrar yolu enfeksiyonlarını (UTI) kapma konusunda bazı riskler taşır.

Cinsel ilişki esnasında bazı bakteriler cinsel organlardan üretraya taşınabilir.

Üretra, mesaneyi idrarın atıldığı üretral açıklığa bağlayan bir tüptür. Bakteriler üretra sonrasında mesaneye girerek idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olabilir.

Cinsel ilişki sonrasında işemek, bakterileri dışarı atmaya yardımcı olacaktır.

Cinsel İlişkiden Ne Kadar Sonra İşemek Gerekir

Cinsel İlişkiden Ne Kadar Sonra İşemek Gerekir
Cinsel İlişkiden Ne Kadar Sonra İşemek Gerekir

Cinsel ilişkiden sonra 30 dakika içerisinde idrar ihtiyacınızı giderirseniz, bakterilerin temizlenmesine yardımcı olursunuz. Tabi ki cinsel ilişki sonrasında işemek için belirli bir zaman yoktur.

Genel olarak cinsel ilişki sonrası ne kadar erken işerseniz bakterilerin üretraya girme olasılığını daha hızlı ortadan kaldırırsınız.

Cinsel ilişki sonrası idrara çıkmakta zorlanıyorsanız bir ya da iki bardak su içmek size yardımcı olacaktır. Daha fazla idrar aynı zamanda bakterilerin temizlenmesinde daha etkili olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önlemeye Yardımcı Tavsiyeler

Araştırmalara göre kadınların erkeklerden idrar yolu enfeksiyonu alma olasılığı erkeklere göre 30 kat fazladır. Bunun iki sebebi bulunmaktadır, ilki kadın üretrasının vajinaya ve anüse yakın olmasıdır.

Bu sebeple bakteriler bu bölgelerden üretraya kolayca yayılabileceği anlamına gelmektedir. İkincisi ise kadınların üretra kısmı erkeklere göre daha kısadır. Bu da üretraya giren bakterilerin mesaneye daha kolay ulaşabileceği anlamına gelmektedir.

Bu sebeple kadınlarda cinsel ilişki sonrası işemek buraya girebilecek herhangi bir bakteriyi üretradan uzaklaştırmaya yardımcı olabilir.

Peki erkeklerde bu durum nasıldır, kadınlar gibi cinsel ilişki sonrası işemek fayda sağlar mı? Erkeklerde cinsel ilişkiden sonra işemek kadınlara kıyasla daha az önem taşır. Bunun sebebine gelirsek üretralarının kadınlara göre daha uzun olmasıdır. Yani genital bölgeden gelen bakteriler mesaneye ulaşma olasılığı daha düşüktür.

Yorum yapın