Cinsel İlişki Sonrası Karın Ağrısı ve Şişkinlik

Cinsel ilişki sonrası hem kadın hem erkekte karın ağrısı ve karın şişkinliği yaşanabilir. Kadınlar bu durumu gebelik belirtisi olarak düşünse de, acaba her karın ağrısı gebelik belirtisi mi?

Bu konumuzda cinsel ilişki sonrasında karın şişkinliğinin sebeplerine dair argümanlarda bulunduk. Farklı sebeplerden dolayı cinsel ilişki sonrası her iki cins için de karın şişkinliğinin nedenlerine dair bir yazı hazırladık.

 

Cinsel İlişki Sonrası Karın Şişkinliği Neden Olur

 

Cinsel İlişki Sonrası Karın Şişkinliği Neden Olur
Cinsel İlişki Sonrası Karın Şişkinliği Neden Olur

 

Cinsel ilişki sonrasında karın şişkinliği ve karın ağrısı birçok sebepten kaynaklı görülebilir. Cinsel ilişki sonrası karında şişkinlik şikayeti bulunan erkeklerin Üroloji Uzmanına, kadınların ise, Kadın Doğum Uzmanına görünmesi gerekir.

Kadınlar için konuşacak olursak, hamile olup da cinsel ilişki yaşarlarsa, sonrasında karın ağrısı meydana gelebilir. Ayrıca dış gebelik de cinsel ilişki sonrasında karın ağrısı yapabilir. Bundan dolayı, hamilelik testi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Bunun yanı sıra, yumurtalık kistleri olan bir kadının cinsel ilişkiye girmesi, sonrasında karın ağrısına ve şişkinliğe yol açar. Aynı zamanda, büyük tuvaletinizi yaparken hissedilen ağrı, cinsel ilişki esnasında da ağrı, baş dönmesi ve mide bulantısı belirtileri bulunuyor.

Kadınlar cinsel ilişki sırasında orgazm olmada pelvik kaslarının kasılacağı için karın alt bölgesinde ağrı görülebilir. Ayrıca çiftlerin her ikisinin de ilişki esnasında stresli olması da karın ağrısını beraberinde getirir.

Hem erkek hem kadında idrar yolu enfeksiyonu varsa, cinsel ilişki sırasında ve cinsel ilişki sonrasında karın ağrısı olur. İdrar yolu enfeksiyonları aynı zamanda idrar yaparken yanma, acıma ve mide bulantısına da sebep olur.

Enfeksiyonunuz varsa, Üroloji Uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz. Doktorun önerdiği ilaçları kullanmanız yanında, bol bol su içmeye de özen gösterin.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sebebiyle de hem kadın hem erkekte ilişki sonrasında karın ağrısı yaşanır. Bunun için doktora görünmeniz gerekiyor.

Cinsel ilişki sonrasında karın ağrısı yaşanmasının diğer sebepleri;

  • Çikolata kistleri
  • Myom ve sistit
  • Bağırsak sendromu
  • Vajinal enfeksiyon
  • Gaz sancısı

 

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi

 

Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi
Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi

 

Hamilelik döneminde anne adayları, belli zaman dilimlerinde karın ve kasık bölgelerinde ağrılar hissederler. Karın ağrısı, hamilelik belirtisi olsa da, her karın ağrısı hamilelik belirtisi değildir. Ayrıca hamilelik belirtisi olarak oluşan karın ağrısı, karnın üst bölgesinden başlayıp kasıklara doğru inen bir ağrıdır. 

Yorum yapın