Cinsel İlişkiden Sonra Bacak Ağrısı Olur Mu?

Cinsel ilişkiden sonra bacak ağrısı hem erkekler hem de kadınlarda görülebilir. Seks öncesi veya sonrasında ağrının tıbbi terimi disparonidir.

Cinsel ilişkiden sonrası çeşitli nedenlerden dolayı ağrı görülebilir. Cinsel ilişki sonrası ağrının olası nedenleri hakkında daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin.

Cinsel İlişki Sonrası Ağrı Nedenleri

Cinsel İlişki Sonrası Ağrı Nedenleri
Cinsel İlişki Sonrası Ağrı Nedenleri

 

Seksten sonra kalıcı veya şiddetli kramplar yaşayan bir kişi bir doktorla konuşmalıdır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel ilişki sonrası krampların birçok nedeni bulunuyor.

Kas Gerilmeleri

Egzersiz sırasında olduğu gibi seks sırasında pelvik ve karın kaslarını zorlamak bazen kramplara neden olabilir.

Sıkı kaslar, dehidrasyon veya kasın garip bir pozisyonda çalışması kramplara neden olabilir. Bu kramplar genellikle birkaç saniye ila dakika sonra dağılır.

Orgazm

Orgazm da kramplara neden olabilir. Orgazm, pelvis ve pelvis tabanındaki kasların istemsiz kasılmasını içerir.

Cinsel ilişki sırasında kaslar yoğun bir şekilde kasılmaya devam ederse, cinsel ilişkiden sonra geçici kramplara neden olabilirler.

Bağırsak Sorunları

Sindirim sistemi ile ilgili problemler karın ağrısına neden olabilir. Kabızlık ve gaz problemi ise, cinsel ilişki sonrası mide ağrısına neden olabilir. Ayrıca irritabl bağırsak sendromu gibi diğer bağırsak sorunları da kramplara yol açabilir.

İdrar Sorunları

Cinsel ilişki sonrası ağrının bir başka nedeni olarak, mesane ve üriner sistem ile alakalı problemler gösterilebilir. Cinsel ilişki sırasında bazen mesane tahriş olabilir.

Bu, özellikle idrar yolu enfeksiyonu veya pelvis ve idrar sisteminde ağrı ve baskıya neden olan interstisyel sistit ismi verilen bir durum varsa geçerlidir.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE), özellikle klamidya ve bel soğukluğu, cinsel ilişki sonrası da dahil olmak üzere karın kramplarına neden olabilir.

Çoğu CYBE herhangi bir belirtiye neden olmaz, bu sebeple düzenli olarak test yaptırmak en iyisidir. Bazı CYBE’ler ayrıca idrar yaparken ağrının yanı sıra penis veya vajinadan akıntıya da neden olabilir.

Duygusal Travma

Geçmişte yaşanmış travma veya cinsellikle ilgili duygusal bir sorun, cinsel ilişki esnasında veya sonrasında fiziksel rahatsızlık veya ağrı olarak kendini gösterebilir.

Günlük stresler ve kaygılar bile birikebilir ve kas gerginliğine veya kramplara neden olabilir.

Kadınlarda Cinsel İlişkiden Sonra Ağrı Nedenleri

Kadınlarda Cinsel İlişkiden Sonra Ağrı Nedenleri
Kadınlarda Cinsel İlişkiden Sonra Ağrı Nedenleri

 

Kadınlarda cinsel ilişki sonrası ağrının bazı olası nedenleri vardır:

Yumurtalık Kistleri

Rahmin her iki tarafında da bulunan iki küçük organ olan yumurtalıklarda kist meydana gelebilir. Yumurtalıklarda oluşan kistler iyi huylu ve kötü huylu olabilir. Özellikle iyi huylu kistler tehlikeli olmamasına rağmen, cinsel ilişkiden sonra ağrıya neden olabilirler.

Yumurtlama

Her ay, yumurtalıklardan biri olgunlaşan bir yumurta içeren bir folikül yetiştirir. Bir kadının döneminden yaklaşık 2 hafta önce, bu folikül yırtılır ve yumurtayı potansiyel döllenme ve gebe kalma için serbest bırakır.

Bu saatlerde seks yapmak bazı insanlarda karın kramplarına neden olabilir.

Miyomlar

Fibroidler, rahim duvarında meydana gelen büyümelerdir. Bunlar genellikle iyi huylu ve kanser olmayan türlerdir.

Cinsel ilişkiden sonra şiddetli adet kanaması ve karın ağrısı gibi semptomlara ve ayrıca kramplara neden olabilirler.

Vajinismus

Vajinismus, penisin vajinaya girmeye çalıştığında vajinal kasların istemsiz olarak kasılması ile oluşur. Penetran cinsel ilişki ve vajinal tıbbi muayeneler sırasında ve ayrıca bir kişi tampon kullanmaya çalıştığında olabilir.

Vajinismus rahatsız edici olabilse de bir kişinin uyarılıp diğer cinsel uyarılma türlerinden zevk alıp alamayacağını her zaman etkilemez.

Bir kişinin, kaygıyı yönetmelerine yardımcı olabilecek ve gevşeme egzersizleri önerebilecek bir seks terapisti görmesi gerekebilir. Pelvik taban egzersizleri de vajinismus tedavisine yardımcı olabilir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık

Pelvik inflamatuar hastalık (PID), kadın üreme sisteminde bir enfeksiyondur. Klamidya veya bel soğukluğu gibi CYBE’ler PID’ye neden olabilir ve ayrıca rahim içi cihazın yerleştirilmesi gibi tıbbi prosedürlerden sonra da ortaya çıkabilir.

Endometriozis

Endometriozis, rahim içinde büyüyen dokuya benzer dokuların rahim dışındaki yerlerde büyümesidir.

Hem cinsel ilişki sırasında hem de sonrasında şiddetli kramplara ve karın ağrısına neden olabilir. Endometriozisin diğer semptomları, adet sırasında ağır kanama ve anormal derecede ağrılı dönemlerdir.

Ters Rahim

Bazı kadınlarda rahim öne eğilmek yerine geriye doğru eğilir. Rahmi geriye dönük olan kişilerde, penis cinsel ilişki esnasında rahme baskı uygulayabilir ve bu da kramplara neden olabilir.

Erkeklerde Cinsel İlişkiden Sonra Ağrı Nedenleri

Erkeklerde Cinsel İlişkiden Sonra Ağrı Nedenleri
Erkeklerde Cinsel İlişkiden Sonra Ağrı Nedenleri

 

Cinsel ilişkiden sonra kramp erkeklerde o kadar yaygın değildir, ancak bazılarında görülür. Erkeklere özgü bazı nedenler şunlardır:

Prostatit

Prostat, alt pelviste küçük, ceviz büyüklüğünde bir bezdir. Seks sırasında ejakülata önemli seminal sıvı ekler. Prostat aniden veya kademeli olarak iltihaplanırsa, cinsel ilişki sırasında ve sonrasında pelvik ağrıya neden olabilir.

 

Cinsel İlişkiden Sonra Ağrı Nasıl Geçer?

Cinsel İlişkiden Sonra Ağrı Nasıl Geçer
Cinsel İlişkiden Sonra Ağrı Nasıl Geçer

 

Doktorunuz bir enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik önerebilir. Seks sonrası krampları tedavi etmek veya önlemek, altta yatan nedene bağlıdır. Bununla birlikte, çoğu durumda, cinsel ilişkiden sonra hafif kramp geçicidir ve tedavi olmaksızın geçer.

Kramplar belirli bir pozisyon veya hareketten kaynaklanıyorsa, pozisyonu değiştirmek iyi bir fikirdir.

Ağrının fiziksel veya duygusal bir nedeni varsa, kişi ek tedavi isteyebilir. Bu şunları içerebilir:

  • bir enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotikler
  • anksiyete için terapi veya danışmanlık
  • fibroidleri veya kisti çıkarmak için ameliyat
  • yumurtalık kistini tedavi etmek için hormonal haplar
Yorum yapın