Cinsel İlişkiden Sonra Erkekler Neden Uyur

Cinsel ilişki sonrası erkeklerde bir uyku hali oluyor, sersemliyor, peki bunun bilimsel boyutları nelerdir. Sizlere konu hakkında yapılmış bir çalışmadan örneklerle bu durumu açıklamaya çalışacağız.

Genelde kadınlar cinsel ilişkiden sonra erkeklerle vakit geçirmek isterken, erkeklerin uyku hali olması ve uyuması can sıkıcı bir durum yaratabiliyor. Bilimsel araştırmalar da bu durumu kanıtlıyor.

 

Erkekler Cinsel İlişki Sonrası Neden Uyur

Erkekler Cinsel İlişki Sonrası Neden Uyur
Erkekler Cinsel İlişki Sonrası Neden Uyur

Özellikle cinsel ilişkiye giriş vakti genelde gece yarısı dolaylarında oluyor, o günün getirdiği stres ile birlikte mental ve fiziksel yorgunluk cinsel ilişkide geçirilen yorgunluk ile birlikte birleşince uyku hali kaçınılmaz oluyor.

Bir diğer faktör ise orgazm sırasında erkeklerin zihnindeki kimyasal patlamalar, (pet) yani pozitron emisyon tomografisi taramalarında görülen şu dur ki, orgazma ulaşılınca zihinde bir rahatlama oluyor. Bu da zihinde ki tüm korku ve endişeleri bırakma sonucunda gelen rahatlamadan ötürü uyku en temel etken oluyor.

 

Cinsel İlişki Sonrası Erkekte Uyku Hali Olmasının Bilimsel Temelleri

 

Araştırmalara göre boşalma sırasında erkekler aşağıda ki hormonları salgılıyorlar;

  • Serotonin
  • Norepinefrin
  • Oksitosin
  • Vazopressin
  • Prolaktin
  • Niktrik oksit(no)

Bu beyin kimyasalları kokteyl içerisinde cinsel tatmin duygusu ile bağlantılı hormon prolaktin hormonudur. Bu hormon erkeğin yeniden cinsel ilişkiye hazır olmasını sağlar.

Erkekler bir cinsel ilişkiden sonra hemen diğer cinsel ilişkiye hazır olamazlar. İki cinsel ilişki arasında bir bekleme süresine ihtiyaç duyarlar.

Prolaktin hormonunun uyku esnasında seviyesi daha yüksektir ve bu kimyasalı hayvanlara enjekte ettiğimizde hayvanlarda yorgunluk hissi belirmektedir. Yani bu demektir ki prolaktin hormonu ile uyku arasında güçlü bir bağ vardır. Bu hormon orgazm esnasında salınınca doğal olarak erkeklerde uykuyu getirmektedir.

Peki mastürbasyon sonrasında neden uyku hissiyatı oluşmuyor da, cinsel birleşme sonrası bu hissiyat oluşuyor. Araştırmalar gösteriyor ki cinsel birleşme sırasında salgılanan prolaktin hormonu miktarı, mastürbasyon sırasında oluşandan dört kat daha fazla.

Ayrıca oksitosin ve vazopressin hormonu da uyku ile ilişkilidir, bu hormonlar serbest kaldığında bir yan hormon olan melatonin hormonu ile birleşerek vücuttaki stres düzeyini azaltır ve vücutta bir rahatlamaya ve uyku haline yol açar.

Cinsel ilişki sonrası uyku hali ve uyuşukluğun potansiyel biyokimyasallardan kaynaklı olduğunu görmekteyiz, bu sebeple tüm erkeklerde cinsel ilişki sonrası uyku durumu, uyku hali olabilmektedir.

 

Kaynak;

Why Do Guys Get Sleepy After Sex?

The real reason men often fall asleep right after sex

 

 

Yorum yapın