Cinsel İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı | Ağrı Hissetmenizin 6 Sebebi

Cinsel ilişkiden sonra kasık ağrısı, hem kadın hem erkek için de can sıkıcı bir durumdur. Çiftler bu durumun neden olduğu konusunda endişe ederler. Yaşanan kasık ağrısı, bazı hastalıkların habercisi olabildiği gibi normal bir durum olarak da biliniyor.

Fakat bu tür durumlar cinsel ilişki sıklığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. 

 

Cinsel İlişki Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur

Cinsel İlişki Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur
Cinsel İlişki Sonrası Kasık Ağrısı Neden Olur

Kadınların uzun süren ve güçlü bir orgazm yaşaması neticesinde kasıklarında ağrılar oluşabilir. Bunun nedeni ise, güçlü yaşanılan orgazmın vajina çevresindeki ve rahim duvarındaki kasları şiddetli bir şekilde uyarması ve kasmasından dolayıdır.

 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Dolayısı ile Kasık Ağrısı Yaşanabilir

Ulusal Böbrek Vakfı‘nın verilerine göre her beş kadından birinde yaşamın bir noktasında idrar yolu enfeksiyonu görülebiliyor. Kasık bölgesi ve çevresinde cinsel ilişki sonrası ağrı semptomlardan en yaygın olanlarından birisi idrar yolu enfeksiyonudur.

Enfeksiyondan kaynaklı iltihaplanma pelvik kaslarında spazmlara sebep olabilir.

Peki idrar yolu enfeksiyonunun göstergesi nelerdir;

  • İdrara çıkarken ağrı,
  • İdrar da kötü koku

Bu şikayetleriniz varsa bir doktora görünebilirsiniz.

Partnerinizin Penisi Çok Büyük Olabilir

Partnerinizin penis boyu da ilişki sonrası ağrı sebeplerinden birisi olabilir. Ortalama bir vajina 13 cm civarındadır, ortalama üstü bir penis uzunluğu pelvik tabanda ilişki sonrası kramplara neden olabilmektedir.

Bunun çözümü ise penisin vajinaya daha iyi oturacağı pozisyonları tercih edebilirsiniz. Kayganlaştırıcı kullanımına önem gösterebilirsiniz.

Yumurtalık Kistine Dikkat

İyi huylu yumurtalık kistlerinin çoğu sıvı dolu yapılardır, bazen yumurtalıkta ki kistler yumurtalığın bulunduğu pelvisin sağ alt ve sol alt tarafında ağrıları tetiklemektedir.

Eğer bu kistler yeterince büyüdülerse yumurtalık kistleri ilişki sırasında ve sonrasında karın ağrısı ve ağrılı spazmlara, kramplara neden olabilmektedir.

Kadın doğum uzmanına giderseniz, ultrasın yardımı ile bu kistleri tespit edebilir.

Endometriozis Sorunu Olabilir

On kadından birinde görülen endometriozis, rahim dokusunun pelvik boşluğa hareket etmesinden kaynaklanan bir durumdur. Bu doku genelde pelvik boşlukta kalır ve yumurtalıklarda, periton (karın boşluğunu kaplayan zar), mesane ve pelvik kasların çevresinde kistler oluşturur. Eğer bu doku yapışıklığı vajinanın hemen arkasına gelirse penetrasyonlu bir cinsel ilişkide ağrıya sebep olabilir.

Fakat endometriozisli tüm kadınlar ilişki sırasında yada sonrasında ağrı yaşayacaklar diye bir durum yoktur. Endometriozis’in diğer belirtileri ise şiddetli adet krampları ve pelvik bölgede oluşan ağrıdır.
 

Pelvik İnflamatuar Hastalığınız Olabilir

Pelvik inflamatuar hastalığı (PID) üst üreme sistemi organlarında oluşan bir enfeksiyondur. Genelde gonore yada klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar iltihaplı bir durum yaratıp pelvik bölgede cinsel ilişki sırasında ağrılara sebebiyet verebilmektedir.

İlişkiden Önce Yeterince Uyarılma Olmadıysa

Cinsel ilişki öncesi yeterli uyarı oluşmadıysa mutlaka kayganlaştırıcı kullanılması gereklidir. Genelde kadın yeterli uyarılma yaşamadıysa, penis penetrasyon sırasında sürtünme kaynaklı ağrı yaşayabilmektedir. 

 

Cinsel İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi

Cinsel İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi
Cinsel İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi

Cinsel ilişkiden sonra kasık ağrısının olması her daim hamilelik belirtisinden dolayı oluşmaz. Ancak cinsel ilişki korunmadan gerçekleşirse, kasık ağrısı ve bel ağrısı hamilelik belirtisi olarak görülebilir. 

 

Erkeklerde İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı Neden Olur

Erkeklerde İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı Neden Olur
Erkeklerde İlişkiden Sonra Kasık Ağrısı Neden Olur

Cinsel ilişki sonrası yaşanan kasık ağrısı sadece kadınlara özgü bir şey değildir. Zira, erkeklerde de cinsel ilişkiden sonra kasık ağrıları oluşabilir. Bunun nedenleri olarak testislerdeki iltihaplanmalar, idrar yolu enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar sebebiyle erkeklerde de görülebilir.

Yorum yapın