Cinsel İlişkiden Sonra Vücuttaki Değişimler

Bugün bu yazımızda, seks sonrası vücutta ortaya çıkan değişimler hakkında konuşacağız. Yeme-içme-uyuma gibi ihtiyaç olan seks, yapıldıktan sonra nasıl değişiklikler gösteriyor?

 

Cinsellik Sonrası Vücuttaki Değişimler

 

Cinsellik Sonrası Vücuttaki Değişimler
Cinsellik Sonrası Vücuttaki Değişimler

 

Cinsel ilişki sonrası hem erkek hem kadında bazı değişikler meydana gelir. Seksin iki tarafa da mutluluk hormonu salgılamasıyla stres azalır, kaliteli uyku sağlar, libidonuz yükselir. 

Kendinize olan öz sevgi ve öz saygınız artar. Ayrıca kilo dengenizi ve kalp sağlığınızı korur ve ayrıca bağışıklığınızı güçlendirir.

 

Cinsel İlişkiden Sonra Kadın Vücudundaki Değişiklikler

 

Cinsel İlişkiden Sonra Kadın Vücudundaki Değişiklikler
Cinsel İlişkiden Sonra Kadın Vücudundaki Değişiklikler

 

Toplumda bakire dediğimiz kavram, kızlık zarının bozulmasıyla ilişkilendiriliyor. Oysaki, bakirelik el değmemiş olmayı ifade eder. Kızlık zarı ile vücuttaki değişimler arasında bağlantı kurmak zordur. Zira, kızlık zarı bozulduktan sonra vücutta geçici değişiklikler gözlenebilir. Bu değişiklikler, penisin vajinaya giriş sayısı ile ilişki sayısıdır.

Ayrıca vajinal bölgede kan akımı fazlalaşır, bazal vücut ısısı artar. Bunun yanı sıra, vajina duvarı kalınlaşabilir ve vajinada kahverengi akıntı ve yanma hissi oluşabilir.

 

Cinsel İlişkiden Sonra Erkek Vücuttaki Değişimler

 

Cinsel İlişkiden Sonra Erkek Vücuttaki Değişimler
Cinsel İlişkiden Sonra Erkek Vücuttaki Değişimler

 

Sadece kadınların vücudunda değişiklik olduğu düşüncesi yanlıştır. Erkekler de cinsel ilişkiden sonra birtakım değişimler yaşıyor. 

  • Özel bölgede bulunan tüylerin birbirine sürtünmesiyle hem erkek hem kadından tahriş oluşabiliyor.
  • Erkekler cinsel ilişki öncesi ve sonrasında tuvalete gitme ihtiyacı duyuyor. 
  • İdrarını yaparken acıma, yanma gibi belirtiler gözlenebilir. 
  • Yorgunluk hissi de muhtemeldir, boşalan bir erkek melatonin hormonun fazla salgılanması dolayısı ile uyuma ihtiyacı duyabilir.
  • Boşalan bir erkek, boşaldıktan hemen sonra penisi hassaslaştığı için, cinsel organına dokunulmamasını isteyebilir.

 

Cinsellik Sonrası Vücutta Ne Değişmez

 

Toplumda cinsellik sonrasında vücutta bazı değişikliklerin ortaya çıkacağı yönünde inanışlar söz konusu. Özellikle kadınlarda kalça genişlemesi, adet düzensizliği, kilo artışı, yürüme değişikliği gibi belirtilerin belirginleştiği düşünülüyor. Ancak bu tarz kadınsı özelliklerin olduğu veya olabileceği konusunda bilimsel veri bulunmadığını bilmenizde yarar var.

Ayrıca toplum arasında anal bölgeden cinsel ilişkide bulunan kadınların yürüyüşünün değiştiğine inanılır, fakat bilimsel veriler bunu kanıtlamıyor. Anal yoldan cinsel ilişki sayısı sık tekrarlanıyorsa, anüs yapısı farklılaşacağı için belli olabiliyor.

 

“Cinsel İlişkiden Sonra Vücuttaki Değişimler” üzerine bir yorum

  1. Merhaba arkadaşlar erkek boşalma sonra her ne kadar yorgun düşse’de ben şunu farkettim hücreler yenileniyor ertesi gün daha canlı çalışıyorum zihnim format atılmış gibi oluyor tabiki partneriniz önemli olması şart sevgi mutluluk olmalı

    Yanıtla
Yorum yapın