Cinsel Perhiz Nedir? Nasıl Yapılır? Neden Yapılır? Faydaları Nelerdir? Kaç Gün Yapılır?

Cinsel perhiz, her insan için farklı şeyi ifade eder. Çoğu, özellikle bekaretini korumak için, cinsel ilişkiye girmemeyi cinsel ilişkiye girmemek olarak görür. Kimileri vajinal, oral veya anal ilişki olmaması anlamına geldiğini söylerken; bazıları da cinsel perhiz, öpüşmek de dahil olmak üzere tüm cinsel davranışlardan kaçınmak olduğunu ifade ediyor.

Seks yapmamayı seçmek, cinselliğinizle başa çıkmanın sağlıklı bir yoludur. Herkes uzak durmaya muktedirdir. Öncesinde seks yapmış olsanız bile, cinsel perhiz yapmayı tercih edebilirsiniz. Birçok genç, bu günlerde pek çok farklı nedenden dolayı seksten kaçınmayı seçiyor.

Cinsel Perhiz Nedir ve Nasıl Yapılır?

Cinsel Perhiz Nedir ve Nasıl Yapılır
Cinsel Perhiz Nedir ve Nasıl Yapılır

Cinsel perhiz, herhangi bir cinsel ilişkiye girmemek veya belirli türde seks yapmamak anlamına gelebilir. Çeşitli nedenlerle, bir kişi hayatının bir noktasında cinsel perhiz yapmayı isteyebilir. Geçmişte seks yapmış olsanız bile yine de bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Doğum kontrolü için cinsel perhiz, spermin (boşalma veya boşalma öncesi) vajinal açıklığın (vajina içinde) yakınında olmasına izin vermemek anlamına gelir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların (CYBE) önlenmesi için cinsel perhiz, genital veya ağız-genital temasın olmaması anlamına gelmektedir.

Cinsel perhiz yapmanıza yardımcı olacak ipuçları şunlardır:

 • Neden uzak durmayı seçtiğinizi kendinize hatırlatın.
 • Sonuçları düşünün.
 • Cinsel içerikli durumlarda çekimser kalma kararınızı yeniden değerlendirmeyin, net bir kafayla düşünene kadar kararınıza sadık kalın.

Bazı insanlar için cinsel perhiz zor olabilir. Kadınlar ve erkekler, uzak durma nedenleri konusunda net olmalıdır. Eğer seks yapmaya hevesliyseniz, ilk etapta neden uzak durma kararı aldığınızı hatırlamanıza yardımcı olur. Nasıl uzak durabilirim? Bu sorulara vereceğiniz cevapları düşünün:

 • Neden uzak durmak istediğim konusunda net miyim?
 • Uzak kalmanın benim için zorlaştırabilecek durumların farkında mıyım? Onlardan kaçınabilir miyim?
 • Alkol ve diğer uyuşturucular muhakeme ve karar verme yeteneğimi etkileyebilir. Bunları kullanmama konusunda ne hissediyorum?
 • Hayatımda uzak durma kararım hakkında konuşabileceğim insanlar var mı? Destek olacaklar mı?

Çoğu insan hayatlarının bir noktasında pes eder ve bırakır. Kaçınmamaya karar verdiğinizde kendinize aşağıdakileri sorun:

 • Diğer doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgim var mı ve bunlara erişimim var mı?
 • Kendimi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan nasıl koruyacağımı biliyor muyum?

Cinsel Perhiz Kaç Gün Olmalı?

Cinsel Perhiz Kaç Gün Olmalı
Cinsel Perhiz Kaç Gün Olmalı

İdeal cinsel perhiz süresi 3 gündür. Uzun süre yapılan cinsel perhiz, sperm kalitesinin düşmesine yol açacağından bu süreden fazla yapılmaması tavsiye edilir. Kısacası, 5 günden (108 saat) fazla olmaması gerekiyor.

Cinsel Perhiz Faydaları

Cinsel Perhiz Faydaları
Cinsel Perhiz Faydaları

Kadınlar ve erkekler, cinsel olarak aktif olduktan sonra bile birçok nedenden dolayı seks yapmaktan kaçınırlar. Hatta bir çift, birbirleriyle seks oyunu oynadıktan sonra uzak durmayı bile seçebilir. İnsanların uzak durmayı seçme nedenleri yaşam boyunca değişebilir.

Cinsel perhiz faydaları şunlardır:

 • Hamileliği önler.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkları engeller.
 • Cinsel ilişkiye hazır olana kadar beklemenize yardımcı olur.
 • Sizin için doğru kişiyi bulana kadar beklemenizi sağlar.
 • Cinsel ilişki dışında partnerinizle romantik vakitler geçirmenize yardımcı olur.
 • Okul, kariyer veya ders dışı etkinliklere odaklanmanızı sağlar.
 • Kişisel, ahlaki veya dini inançları ve değerleri desteklemenize yardımcı olur.
 • Bir ayrılık sonrası deşarj olmanızı sağlar.
 • Partnerinizi kaybetmenizden dolayı yaşadığınız üzüntünün geçmesi için size süre tanır.

Herhangi bir kadın veya erkek seks oyunundan kaçınabilir. Birçoğu bunu hayatlarının çeşitli zamanlarında yapar. Bazıları hayatlarının büyük bir bölümünde seks oyunundan kaçınmayı seçer.

Cinsel Perhiz Ne Zaman Yapılır?

Cinsel Perhiz Ne Zaman Yapılır
Cinsel Perhiz Ne Zaman Yapılır

Cinsel perhizi kişi istediği zaman yapabilir. Ancak genel olarak konuşmak gerekirse, kişinin kişisel, ahlaki veya dini inançları ve değerleri gibi etkenler baz alınır. Böylelikle, kişi kısa süreliğine ya da uzun bir süre cinsellikten kaçınmayı tercih edebilir. Önemli olan bu durumu partnerinize düzgün bir şekilde ifade edip, cinsel perhiz süresine sadık kalarak bu yöntemi hayatınızın herhangi bir döneminde uygulayabilirsiniz.

Cinsel Perhiz Ne İşe Yarar?

Cinsel Perhiz Ne İşe Yarar
Cinsel Perhiz Ne İşe Yarar

Cinsel perhiz, sizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan ve beklenmedik hamilelikten koruyabilir. Birçok insan, bu perhizin faydalarına şiddetle inanır ve ilişkileri güçlendirebileceğini düşünür. Zaman zaman hepimiz herhangi bir nedenle sekse ara vermek isteyebiliriz. Rızanın önemli olduğunu ve her zaman seks yapmaya hazır olana kadar beklemeniz gerektiğini unutmayın.

Yorum yapın