Cinsellik Nedir, Nasıl Yapılır?

Cinsellik, kendinizi cinsel yolla nasıl ifade ettiğinizi tanımlar. Cinselliğinizin bir kısmı, kime ilgi duyduğunuzu, seks yapmak istediğinizi ve aşık olduğunuzu ifade eden cinsel yöneliminizdir.

 

Cinsellik Nedir?

Cinsellik Nedir
Cinsellik Nedir

Cinsellik, birinin cinsel davranışları, çekicilikleri, beğenileri, hoşlanmadıkları, eğilimleri ve tercihleri için bütüncül bir terimdir. Cinsel yönelim, birinin cinselliğinin bir parçasını oluşturur ve cinsellik bazen cinsel yönelim ile birbirinin yerine kullanılır. Ancak, bir kişinin kimden hoşlandığından daha fazlasını kapsar. Cinselliğiniz, nelerden hoşlandığınız bu ister partnerler ister aktivitelerle ilgili olsun bundan nasıl zevk aldığınızdır.

Cinselliğinizi keşfetmek ve neyi sevip neyi sevmediğiniz konusunda karar vermek zaman alabilir. Cinselliğiniz, duygusal ve fiziksel arzularınız, davranışlarınız, tutumlarınız ve ilişkileriniz aracılığıyla ifade edilebilir. Bu hisler ve deneyimler genellikle arkadaşlarınız, kültürünüz ve dininiz gibi faktörlerden etkilenir, bu yüzden hepsini keşfetmek için zaman ayırın ve anlamanız biraz zaman alırsa veya hissettikleriniz değişirse endişelenmeyin.

Cinsellik akışkan olabilir, yani günden güne veya farklı durumlarda değişebilir. Unutmayın ki cinselliğiniz size özeldir.

 

Cinsellik Nasıl Yapılır?

Cinsellik Nasıl Yapılır
Cinsellik Nasıl Yapılır

Normal şartlarda kadın ve erkeğin cinsel anlamda birbirlerini tatmin ettiği seks kavramını yerine getirerek cinsellik yapılır. Bunun haricinde, hem kadın hem erkekler mastürbasyon yaparak da kendi kendilerini cinsel anlamda tatmin edebilirler.

Cinsel isteksizlik ve cinsel anlamda canlılık katmak için cinsel oyuncaklardan yararlanmak, seks pozisyonlarını değiştirmek ve dozunda porno seyretmek, gerekir. Ayrıca her iki tarafın da cinsellik hakkında bilgi sahibi olması aktif cinsel yaşam için önemlidir.

 

Erkekler Cinsellik Nedir, Nasıl Yapılır?

Erkekler Cinsellik Nedir Nasıl Yapılır
Erkekler Cinsellik Nedir Nasıl Yapılır

Bazı erkekler kadınlara cinsel ilgi duyar, bazı erkekler erkeklere, bazıları ise hem kadınlara hem de erkeklere ilgi duyar. Ve diğer erkekler kimseyi çekici bulmaz.

Erkek üreme sistemi penisi içerir; skrotum içinde tutulan testisler ve epididimler; vas deferens ve dahili olarak seminal veziküller ve prostat bezi.

Penis erkek cinsel organıdır. Mil ve kafadan oluşur. Penisin başı, sünnet derisi adı verilen hareketli bir deri parçası ile kaplıdır. Penis, zengin bir kan kaynağına, ayrıca bir kas tabakasına ve sinirlere sahiptir. Cinsel olarak uyarıldığında kan akışı artar ve penis dikleşir.

Erkekler için cinsellik seks ve mastürbasyon yapmak ile eş değerdir. Mastürbasyon, cinsel zevk için vücudun belli bölgelerine dokunmaktır. Örneğin, boşalana kadar penisinize dokunabilirsiniz. Mastürbasyon yapmak normaldir.

 

Kadınlar Cinsellik Nedir, Nasıl Yapılır?

Kadınlar İlişkiye Girmeden Önce Ne Yapmalı
Kadınlar İlişkiye Girmeden Önce Ne Yapmalı

Seks, bir erkek ve bir kadını yakın temasa sokan itici bir güçtür. Cinsellik, yaşam boyunca insan olmanın merkezi bir yönüdür ve cinsiyeti, cinsiyet kimliklerini ve rollerini, cinsel yönelimi, erotizmi, zevki, yakınlığı ve üremeyi kapsar. Cinsellik, düşünceler, fanteziler, arzular, inançlar, tutumlar, değerler, davranışlar, uygulamalar, roller ve ilişkilerde deneyimlenir ve ifade edilir.

Genel olarak, kadınlar ergenlik döneminde cinsel olarak aktif olsalar da, en yüksek orgazm frekanslarına 30’lu yaşlarında ulaşırlar ve 55 yaşına kadar sabit bir cinsel kapasite düzeyine sahiptirler, ancak yaşlanmanın sonraki yaşamlarında bunu etkilediğine dair çok az kanıt vardır. Arzu, uyarılma ve orgazm, cinsel tepki döngüsünün üç temel aşamasıdır. Her aşama benzersiz fizyolojik değişikliklerle ilişkilidir.

Genç erkek ve kadınların %99’unun ara sıra mastürbasyon yaptığı söylenir ve yüzde biri gerçeği gizler. Kadınlarda mastürbasyon birçok şekilde olabilir. Burada asıl mesele klitorisin uyarılmasıdır. Tipik olarak el ve parmak, klitoral alana karşı dairesel, ileri geri veya yukarı ve aşağı hareketler yapar.

 

Erkek İlişkiye Girmeden Önce Yapılması Gerekenler

Erkek İlişkiye Girmeden Önce Yapılması Gerekenler
Erkek İlişkiye Girmeden Önce Yapılması Gerekenler

İlişkiye girmeden önce, siz ve partnerinizin eğlenceli ve keyifli bir anlar geçirmesine yardımcı olabileceğinden birtakım yapmanız gerekenler vardır.

1. Açık Rıza Alın

İş rızaya (verme veya alma) gelince, partnerinizin buna gerçekten hazır ve istekli olduğundan ve sizinle dalga geçme arzusunu dile getirdiğinden emin olun. Çünkü en son isteyeceğiniz şey partnerinizi rahatsız hissettirmektir.

2. Partnerizi Sağlık Açısından Riske Atmayın

Cinsel olarak aktifseniz, hem sağlığınızı riske atabilecek bir idrar yolları enfeksiyonları veya cinsel yolla bulaşan başka bir hastalığınız olmadığından emin olmak önemlidir.

Bu nedenle, cinsel sağlığınızın asla tehlikeye girmediğinden emin olmak için birkaç ayda bir cinsel yolla bulaşan hastalıklar için kendinizi test ettirmeye devam etmek en iyisidir.

3. Prezervatif Yakınınızda Yer Alsın

Çoğu zaman, yatak odasında işler hız kazandığında, etrafta koşmak zorunda kalmamak için prezervatifleri el altında veya ulaşabileceğiniz bir yerde tutmak her zaman iyi bir fikirdir. Kot pantolonunuzun arka cebi veya sadece yan sehpa, onu istiflemek için iyi bir yerdir.

4. Kayganlaştırıcı Elinizin Altında Olsun

Siz veya partneriniz cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı kullanmayı sevsin ya da sevmesin, vajinal kuruluk ihtimaline karşı kullanmak önemlidir.

Bu nedenle, eğlence ve tutku dolu bir geceyi istenmeyen vajinal kuruluğa kaptırmamak için, kayganlaştırıcı elinizin altında olması gerekir.

5. Vücut Temizliğinize Önem Verin

Seks öncesi uzun bir duş alın ve iyice temizlenin. Partnerinizle ve onun bedeniyle doğrudan temas halinde olacaksınız ve bu nedenle, nefesinizi kontrol etmeniz, güzel kokmanız ve herhangi bir engellemeyi dışarıda bırakmak için temiz bir bedenle kendinizi şımartın.

6. Mesanenizi Boşaltın

Seks öncesi sadece hem erkekler hem de kadınlar mesaneyi boşaltmak için tuvalete gitmesi gerekir.

 

Kadınlar İlişkiye Girmeden Önce Ne Yapmalı?

Kadınlar İlişkiye Girmeden Önce Ne Yapmalı
Kadınlar İlişkiye Girmeden Önce Ne Yapmalı

Doğru kişiyle seks yapmak hem samimi hem de eğlenceli olabilir. Partnerinizle kaç kez seks yapmış olursanız olun, bazı şeyleri hafife almamanız gerekir. İşte seksten önce her zaman yapmanız gereken birkaç şey;

1. Prezervatif Yanınızda Olsun

Gebe kalmak istemiyorsanız, prezervatiflerinizi bulabileceğiniz bir yerde tutmak, seks yapmayı çok daha kolay hale getirecektir. Ayrıca cinsel ilişki öncesinde doğum kontrol hapı kullanmak da koruma sağlar.

2. Ağız Temizliğinize Önem Verin

Ne kadar süredir çıkıyor olursanız olun ve birbirinizle ne kadar rahat olursanız olun, öğle yemeğinizin partnerinizin ağzındaki kokusu çekici olamaz. Ciddi anlamda. Dişlerinizi fırçalamak veya ağzınızı çalkalamak için banyoya hızlı bir yolculuk, ikinizi de rahatsız edici bir durumdan kurtarabilir.

3. Çıkarması Kolay Giysiler Giyin

Açıkçası, seks genellikle gerçekten hazırlanamayacağınız kendiliğinden bir eylem olsa da, cinsel ilişkiye gireceğinizi bildiğiniz zaman, çıkarılması kolay bir şey giyerek hem sizin hem de partnerinizin işini kolaylaştırın.

4. Mahrem Yerlerinizi Temizleyin

Bu gerçekten insanların daha fazla düşünmesi gereken bir şey. Evet, o anda kapılıp gitmenin kolay olduğunu ve bu adımı düşünecek vakti olmadığını anlıyoruz, ancak cinsel organı temiz olmayan birinin üzerinize düştüğünüzü hayal edin. Bunu duymak bile hoş değil, değil mi? Bu yüzden, tüm bu aksiyona geçmeden önce duş alın ya da sadece mahrem yerlerinizi temizleyin.

5. Mesanenizi Boşaltın

Seks boyunca idrar yapacakmış gibi hissetmekten daha rahatsız edici bir şey yoktur. Seks yaptıktan hemen sonra işemek önemli olsa da, daha önce yapmak da aynı derecede önemlidir. Tuvalete gitmeyi atlamadığınızdan emin olun.

Yorum yapın