Çocuklarda Cinsellik Merakı Kaç Yaşında Başlar

Çocuklarda cinsellik merakı 2,5 yaş civarında başlamaktadır. Cinsiyetinin farkına varması ile kız ve erkek kavramlarını tanıyıp, ayırt eder. Cinsiyetinin farkına varan çocukta bu konuda sorular sormaya başlar. Okula gitmeyen çocuklar 3 yaşında kız ve erkeklerin farklı tuvaletleri farklı şekilde kullandıklarının farkına varmaktadır.

Biraz daha büyüdüğünde kendi cinsiyetine has davranışları sergilemeye ve oyunlarda anne veya baba rolü üstlenmeye başlarlar. 5-6 yaş civarında kız ve erkek çocuklarda çıplak bedenini gizleme ve utanma duygusu kendini gösterir. Bu normal ve olması gereken bir süreçtir.

Çocuklar her yaşta gelişimleri ve yaşadıklarına göre sorular sorarak meraklarını gidermek isterler. Bu merak duygusu olumsuz tepkilerle bastırılmamalıdır.

Çocuğun Neden Cinsel Organ Merakı Olur

Çocuklar kendini tanıma evresinde cinsel organları fark eder ve merak duygusu oluşur. Evde erkek ve kız kardeşi olan çocuklar bu duruma erken yaşlarda başlarlar. Kardeşlerini bezi değiştirilirken veya yıkanırken gördüklerinde farklı cinsiyette iseler bunu ayırt ederler.

Anne ve babalarına cinsel organları ile ilgili sorular sorabilirler. Çocuğa bilgi verilirler sadece sorduğu soru yanıtlanmalı ve basit bir dille ifade edilmelidir. Kafasını karıştırabilecek uzun cümlelerden kaçınılmalıdır. Eğer anne ve baba bu bilgileri paylaşamayacağını düşünüyorsa doktoru veya bir pedagogdan yardım istenebilir.

Bu süreç ne kadar doğru olarak atlatılırsa çocuğun cinsel kimliğinin oluşması da o kadar sağlıklı olur. Cevaplanmayan sorular ergenlikte farklı arayışlara girmelerine sebep olmaktadır. Küçük yaştaki çocukların cinsel konularda sordukları sorular geçiştirilmeden cevaplanmalıdır.

Erkek Çocuğa Cinsel Eğitim Kaç Yaşında Verilir

Erkek çocukların gelişimi kız çocuklarına göre biraz daha farklıdır. Erkek çocuğa cinsel eğitim 9 yaşında verilmeye başlanmalıdır. Bu yaştan önce sorduğu sorulara yanıtlar verilirken yaşına uygun ve sorunun cevabı olacak nitelikte öz bir bilgi verilmelidir. 9 yaşından sonra yine yaşına uygun bir dille çeşitli kitap veya ansiklopedilerden faydalanılarak eğitim verilmelidir.

Soruları cevaplanmayan çocuklar internetten araştırmalar yapmaya, kendilerinden büyük çocuklardan bilgi almaya veya arkadaşlarıyla bu konuları paylaşmaya başlar. Bu durumda bilgi kirliliğine maruz kalması ve yaşından fazla şey öğrenmesi gibi olumsuz durumlarla karşılaşılır.

Anne ve babalar erken dönemde çocuklarının banyolarını yaptırırken iç çamaşırları veya kıyafetleriyle bu süreci gerçekleştirmelidir. Çocuğun yaşından önce kafasını karıştırmamak için kız çocuklarına annelerinin erkek çocuklarına ise babalarının banyo sırasında eşlik etmesi gerekir.

Cinsel kimlik ve eğitim çocuğun hayatını önemli ölçüde etkileyecek olan bir kavramdır. Anne ve babalara bu dönemde çok iş düşer. Süreci iyi yönetebildikleri durumda çocuklarının yanlış yönelimlere kapılmaması sağlanır. Sağlıklı bireyler cinselliğin normal olduğu algısıyla büyütülen kişilerdir.

Kız veya erkek olmanın gereklilikleri ve bilinci erken yaşlarda verilmeye başlandığında ilerleyen yaşlardaki süreçlerde olumlu olmaktadır. Hem kız hem de erkek çocuklara cinsel eğitim gerektiği kadar ve ailede verilmelidir. Ancak bu şekilde sağlıklı bireylerin topluma kazandırılması mümkün olur.

Yorum yapın