Erkek Cinsel Organda Batma Hissi

Erkek cinsel organda batma hissi genellikle peniste ağrı veya yanma şeklinde semptomlar gösterir. Bu semptomların görülmesinin altında birçok neden yatmaktadır.

 

İlişkiden Sonra Peniste Ağrı Neden Olur?

İlişkiden Sonra Peniste Ağrı Neden Olur
İlişkiden Sonra Peniste Ağrı Neden Olur

 

Cinsel ilişki esnasında ağrı hissinin en yaygın nedeni prostat iltihabıdır. İdrar yolundaki bakterilerin prostata girmesi sonucu oluşan prostatit, sırtın alt bölümü, pelvis, penis ve skrotum ile anüs arasındaki boşlukta ağrı ile kendini belli eder.

 

İlişki Sonrası Penisin İçinde Yanma Neden Olur?

İlişki Sonrası Penisin İçinde Yanma Neden Olur
İlişki Sonrası Penisin İçinde Yanma Neden Olur

 

Peniste yanma hissinin bilinen birkaç nedeni vardır. Peniste yanma hissi en yaygın olarak bir enfeksiyon veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan kaynaklanır. Bazı durumlarda alerji, dış yaralanma ve yara nedeniyle olabilir.

 

Peniste Yanma Hissi Nedenleri

Peniste Yanma Hissi Nedenleri
Peniste Yanma Hissi Nedenleri

 

Peniste yanma hissi aşağıdakilerin sonucu olabilir:

  • İdrar yolu enfeksiyonu: İdrar yolu enfeksiyonları hem erkekleri hem de kadınları etkiler. Bu enfeksiyonların en yaygın semptomlarından biri idrar yaparken yanma hissidir. Yanma hissi sıklıkla idrara çıkma dürtüsü ve kötü kokulu idrarla birleşir. Ayrıca her yaştan erkeği etkilediği bilinmektedir.
  • Klamidya: Klamidya, hem erkekleri hem de kadınları etkileyen yaygın cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Enfekte olan biriyle korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Klamidya sonucunda erkeklerde penisten kötü bir akıntı ile birlikte idrar yaparken yanma hissi görülür.
  • Bel soğukluğu: Erkekleri ve kadınları etkileyen bu durumda, özellikle idrar yaparken yanma hissi, şişme ve penisten kötü bir akıntı ile karşılaşılır.
  • Genital siğiller: İnsan papilloma virüsü neden olduğu genital siğiller, idrarda yanma hissine neden olur.
  • Üretrit: Üretra iltihabı sonucu ortaya çıkan üretrit, idrar yolu enfeksiyonlarından farklı olarak idrarda yanma hissi oluşabilir.
  • Penil maya enfeksiyonu: Peniste maya enfeksiyonu, esas olarak, peniste mayanın aşırı büyümesi sonucunda ortaya çıkar. Sünnetsiz erkeklerde daha sık görülen enfeksiyondur.
  • Balanit: Penis başının iltihaplanması olan balanit, özellikle kötü hijyen ve maya veya diğer mikroorganizmaların birikmesi nedeniyle sünnetsiz erkeklerde yaygın olarak görülür.
  • Prostatit: Akut veya kronik olsun prostatit, prostat bezinin iltihaplanması olarak tanımlanır. Bu durum peniste, testislerde, anüste ve hatta alt karında ağrıya neden olabilir.
  • Böbrek taşları: Böbrekler vücuttaki atık ürünleri etkili bir şekilde vücuttan atılabilmesi için idrara dönüştürmekten sorumlu olduğundan, böbrek taşlarının varlığı tüm süreci etkileyebilir.
  • Penis kanseri: Penis kanseri, peniste yanma hissinin veya idrar yaparken yanma hissinin altında yatan bir neden olabilir. Cinsel organın etrafındaki deride değişiklikler, şişlik ve ağrı penis kanserinin diğer belirtilerinden bazılarıdır.

Erkek Cinsel Organda Yanma Hissi Nasıl Geçer?

Peniste yanma hissi gibi semptomların başlamasını önlemek için sağlıklı bir yaşam tarzı ve hijyen standartlarını sürdürmek çok önemlidir.

Özellikle banyo yaparken penis ve genital bölgenin iyice temizlenmesi çok önemlidir. Her hareket için yeni bir prezervatif ve oral seks için diş setleri kullanarak korumalı ve güvenli seks yapmak önemlidir. Cinsel birleşme sonrasında da uygun bir şekilde temizlemek önemlidir.

İyi bir hijyen ve temizlik standardı sağlamanın yanı sıra, özellikle vücutta ilk belirtilerin ve semptomların ortaya çıktığını hissettiğinizde, doktora gitmeyi asla geciktirmemek de önemlidir.

Çoğu durumda, erkekler korku veya utanç nedeniyle doktora gitmezler. Durumun kötüleşmesini önlemek için ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken cinsel organlarıyla ilgili sorunlar hakkında konuşmamayı bile seçebilirler.

Yorum yapın