Erkek Cinsel Organda Yanma Hissi Nasıl Geçer

Erkek cinsel organda yanma hissi, özellikle peniste yanma, kızarıklık, sıcaklık veya şişlik hissidir. Su toplaması, ağrı, kanlı veya pembe renkli idrar (hematüri), kaşıntı, soyulma, kızarıklık, kabuklanma veya şişme eşlik edebilir. 

Peniste yanma hissi son derece rahatsız edici olabilir ve idrara çıkma, cinsel ilişkiler ve günlük aktivitelerde zorluk yaratabilir. 

Penisinizin içindeki ve çevresindeki semptomlara ek olarak, grip benzeri semptomlar (yorgunluk, ateş, boğaz ağrısı , baş ağrısı, öksürük, ağrı ve sızılar) ve genel olarak sağlık durumunun kötü olması gibi genel semptomlar eşlik edebilir.

 

Erkek Cinsel Organda Yanma Hissi Neden Olur

 

Bir dizi faktör, erkek cinsel organda ağrı, yanma hissine neden olabilir. En yaygın nedenleri sizler için özetledik;

 

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Penis ucunda ağrılı bir yanma hissi varsa, bu ağrının cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonla bağlantılı olma olasılığı vardır. Özellikle gonore ve klamidya, penis ucunda bu ağrılı yanma hissi semptomlarını verebilirken, genital herpes batma, karıncalanma veya kaşıntıya neden olabilir ve trichomoniasis penisin kaşınmasına, şişmesine ve ağrısına neden olabilir.

Enfeksiyonların yayılmasını önlemenin tek yolu, vajinal ve oral her türlü ilişki için prezervatif kullanmaktır.

Cinsel olarak aktifseniz ve bir cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon kapmış olabileceğinizi düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede test yaptırmak için aile hekiminize gidin. Neyse ki çoğu cinsel yolla bulaşan enfeksiyon tedavi edilebilir.

 

Alt İdrar Yolu Enfeksiyonu

Bir idrar enfeksiyonu başka bir olası neden olabilir. Penis ağrısına ek olarak, idrar yaparken yanma hissi yaşayabilir, mesaneniz boşken bile sık idrara çıkma dürtüsüne sahip olabilirsiniz veya idrarınızda kan olabilir. Doktorunuz genellikle idrar yolu enfeksiyonu tedavisi için antibiyotik reçete eder.

 

Balanit

Balanit, penisin başındaki cilt tahrişidir. Penisinizi her gün yıkamazsanız, smegma adı verilen sevimsiz görünümlü bir maddenin birikebilebilir. Penisin başında kızarıklık, şişme, ağrı, kaşıntı ve iltihaplanmaya neden olabilir.

Bu bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyon değil; pamukçuk ve sedef hastalığı gibi bir cilt rahatsızlığından kaynaklanabilir.

Neyse ki, neden tespit edildikten sonra balanit kolayca tedavi edilebilir. Antibiyotikler bakteriyel bir enfeksiyonu temizleyebilirken, mantara karşı tedavi pamukçuktan kaynaklanıyorsa yardımcı olabilir.

 

Cilt Tahrişi

Sabun ve duş jeli gibi kullandığınız temizlik ürünleri bile ağrılı yanma hissine neden olabilir. İyi bir hijyen sağlamak için penisinizi her gün ılık suyla yıkamak önemlidir. Ancak sabun kullanmak istiyorsanız, bölgeyi yıkamak için yumuşak veya kokusuz bir sabun veya duş jeli kullanmanızı öneririz.

 

Üretrit

Üretrit, üretranın ağrı ve şişmesidir. İdrar yaparken ağrı ve yanmaya, akıntıya ve penis ucunda ağrıya neden olabilir.

İyi hijyen sağlamak için penisinizi her gün ılık suyla yıkamak önemlidir. Ayrıca genellikle enfeksiyona neden olan bakterileri öldürecek olan kısa süreli antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

 

Seks ve Mastürbasyondan Kaynaklanan Sürtünme Yanıkları

Seks ve mastürbasyondan kaynaklanan sürtünme yanıkları hassasiyete ve ağrıya neden olabilir. Bu semptomlar zamanla ve seks ve mastürbasyona ara verdiğinizde hafifleyecektir. Prezervatifin yırtılma riskini artırdığından, prezervatifle birlikte asla yağ bazlı kayganlaştırıcılar kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

 

Erkek Cinsel Organda Yanma Hissi Nasıl Geçer

  • Bol iç çamaşırı giyin.
  • Genital bölgede (penis, skrotum) veya anüs çevresinde antiseptik yıkama, mendil veya deodorant kullanmayın.
  • Soğuk kompresler yapılarak yanma hissi yatıştırılabilir.
  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan şüpheleniyorsanız, mutlaka doktora görünün.
Yorum yapın