Erkeklerde Erken Boşalma Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde en sık görülen cinsel sorun arasında erken boşalma yer alır. Boşalma üzerinde kontrol eksikliğidir, bu nedenle genellikle erkeğin veya partnerinin istediğinden daha erken gerçekleşir ve bir veya her iki partner için sıkıntıya neden olur.

Bazı erkekler ilk cinsel deneyimlerinden itibaren (yaşam boyu) erken boşalma yaşarken, bazılarında ise normal bir cinsel aktivite (edinilmiş) döneminden sonra gelişecektir.

Bazen boşalma üzerindeki kontrolü kaybetmek normaldir. Erken boşalma, yalnızca sık sık meydana gelirse bir sorundur. Çoğu erkek bazen istediklerinden daha erken orgazma ulaşır. Örneğin, bir erkeğin ilk kez seks yaptığında hızlı boşalması yaygındır. Bir erkeğin uzun süre boşalmaması da yaygındır. Ara sıra kontrol kaybı, erkeğin cinsel bir sorunu olduğu anlamına gelmez.

 

Erken Boşalma Nedir

 

Erken boşalma, erkeğin kendisinin veya partnerinin istediğinden daha erken orgazm olması durumunda gerçekleşir. Bu durum, penetrasyondan önce veya kısa bir süre sonra olabilir.

Bir kişinin seks sırasında “ne kadar sürmesi” gerektiğine dair belirlenmiş bir zaman yoktur. Ancak kişi istemeden orgazm olduğunda ereksiyonunu kaybeder ve ilişkiye devam edemez. Bu durum sinir bozucu ve utanç verici olabilir. Seksten zevk almak için yeterli zamanınız olmadığını hissedebilirsiniz. Partnerinizi tatmin etmekte zorlanabilirsiniz. Bazı insanlar için erken boşalmadan kaynaklanan utanç, yakınlık sorunlarına neden olabilir ve ilişkilerine zarar verebilir.

Erken boşalmanın yanı sıra erkeklerin cinsellik yönünde yaşamış olduğu bir çok sorun ve tedavi yöntemlerini merak ediyorsanız tıklayınız.

erken boşalmada etkin tedavi
erken boşalmada etkin tedavi

Erken Boşalma Nedenleri

 

Erkeklerde erken boşalmanın psikolojik ve fiziksel birçok nedeni vardır. Ancak buna katkıda bulunan başka etkenler de vardır. Durum ne olursa olsun, erken boşalma, bir erkek ile partneri arasında sıkıntıya ve gerilime neden olabilir.

 • Performans kaygısı
 • Depresyon veya anksiyete
 • Partneri tarafından reddedilme konusunda endişeli hissetmek
 • Geçmişte yaşamış olumsuz cinsel deneyimler
 • Dini inançlar
 • Stres
 • İlişki içindeki sorunlar
 • Erektil disfonksiyon

 

Erken Boşalma Tedavisi

 

Nedene bağlı olarak erken boşalma için birçok farklı tedavi seçeneği vardır. Bunlara davranışsal terapi, danışmanlık ve ilaçlar dahildir. Erken boşalmanın çoğu nedeni, genellikle duygusal kaygılar, performans kaygısı veya katkıda bulunabilecek stres faktörlerine yardımcı olmak için davranış terapisi ve/veya danışmanlık ile tedavi edilir. Çoğu zaman birden fazla tedavi yaklaşımı aynı anda denenebilir.

erken boşalma tedavi yöntemleri
erken boşalma tedavi yöntemleri

Davranış Terapisi

 

Davranışsal terapi, orgazmınızı geciktirmek için farklı yöntemler denemeyi içerir. Amacı size vücudunuzu ve duygularınızı nasıl kontrol edeceğinizi öğretmektir. Yöntemler şunları içerir:

 • Başlat ve durdur: Bu teknikle, siz veya eşiniz penisinizi orgazm noktasına yakın bir yerde uyarır ve ardından tepkinizin kontrolünü yeniden kazanana kadar stimülasyonu yaklaşık 30 saniye durdurur. Kendinizi orgazma izin vermeden önce bu “başla ve dur” yaklaşımını üç veya dört kez tekrarlayın. İyi bir kontrol elde edene kadar bu yöntemi uygulamayı sürdürün.
 • Sıkma terapisi: Bu teknikle, siz veya eşiniz penisinizi orgazm noktasına yakın bir yerde uyarır ve ardından ereksiyonunuzu kaybetmeye başlamak için penisinizin başını yaklaşık 30 saniye boyunca hafifçe sıkar. Kendinizi orgazma izin vermeden önce bu tekniği birkaç kez tekrarlayın. Orgazmınızı geciktirmede kontrolü ele alana kadar bu tekniği uygulamaya devam edin.
 • Dikkati dağıtma: Bu teknikle amaç, cinsel olarak uyarılırken dikkatinizi sıradan cinsel olmayan şeylere odaklamaktır.

Danışmanlık

 

Erken boşalmanızın nedeni psikolojik, duygusal veya ilişki sorunlarından kaynaklanıyorsa (performans kaygısı, depresyon, stres, suçluluk veya sorunlu bir ilişkiden dolayı) bir psikolog, psikiyatrist, çift terapisti veya seks terapistinden yardım isteyin. Üroloğunuz sizi bu sağlık uzmanlarına yönlendirmeye yardımcı olabilir.

 

İlaçlar

 

Birkaç çeşit ilaç denenebilir. Bu, antidepresanlar olabilir ya da doktorun size uygun gördüğü bir ilaç olabilir. Gerekli muayenelerden geçtikten sonra ilaca ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuz bildirecektir.

kadinev.com

Yorum yapın