Farklı Vajina Türleri, Boyutları ve Şekilleri | 13 Farklı Tip Vajina Görünümü

Kaç çeşit vajina vardır? Bir çok insan hayatları boyunca çok vajina görmediğinden, onları ayırt etme konusunda bilgili değildir, ancak bir jinekolog, ağdacı ve çok sık partner değiştirenler ayırt edebilir. Brezilyalı bir ağdacı günlerde onlarcasını gördüğü için öncelikle vajinaları 5’e ayırmış.

Şimdi onlara kısaca bir bakış atmadan önce, öncelikle vajina anatomisini biraz tanıyalım.

Vajina’nın Kısaca Anatomisi

Vajina anatomisini anlamak, etraftaki farklı vajina türlerini ayırt edebilmek için çok önemlidir. Lafı fazla uzatmadan vajina anatomisinin ayrıntılarına girelim.

The structure of a vagina
vajina yapısı

 

Tıp uzmanlarının kadın cinsel organı bölümlerini tanımlamak için kullandıkları terimler;

  • Klitoris.
  • Labia minora (İç Dudaklar)
  • Labia majora (Dış Dudaklar)
  • Urethra and vagina opening (Üretra ve Vajinal Açıklık)
  • Vajinayı çevreleyen doku

Vajina, vulva ile serviksi birbirine bağlayan bir tüptür; dünyaya gelirken bebeklerin buradan geçtiği, adet kaplarını, tamponları soktuğunuz ve seks sırasında erkeğin penisinin girdiği yerdir.

Anatomik olarak, vajina önemli bir yere sahiptir. Örneğin boşalmadan sonra spermi servikse taşımak en önemli görevlerinden biridir.

5 Farklı Vajina Şekli

1. MS.BARBIE Şekli

Ms Barbie yapısı
Ms Barbie yapısı – Ms.Barbie aranan bir vajina tipi

 

Ms.Barbie sahipleri mükemmel simetrik, iç dudaklara ve dış dudaklara sahiptir. Vajinayı oluşturan iki kemik yapısı pelvik boyunca uzanır. Yaygın bir Ms.Barbie ayrımı, büyük iç dudakların iç dudaklardan çok daha sıkı olmasıdır.

Ms.Barbie en nadir vajina tiplerinden biridir. Ancak yetişkin filmlerinde o kadar tanıtılıyor ki, kadınlar ideal gördüğü bu vajina şekline ulaşmak için bazen vajina daraltma veya labio plasti yaptırıyor.

 

2. MS.PUFFS Şekli

MS.PUFFS yapısı
Bu vajina tipinde her iki dudak da pelvik kemikten sarkmaktadır.

Ms.Puffs, Ms.Barbie’ye en yakın olan vajina şeklidir. Vajina dudak tipleri arasındaki fark, labia majora ve labia minora’nın bulunduğu yerdir. Ms.Barbie onları pelvik kemik seviyesinde asılı tutarken, Ms.Puffs’ın dudakları pelvik kemikten sarkarak daha aşağıdadır.

Labia majora asılı olduğundan, çoğu durumda labia minorayı tamamen göremezsiniz.

Ms.Puff’ta etrafta iki farklı vajina görünümü var, sıkı dudaklı olanı ve gevşek olanı. Yaşlandıkça veya kilo aldıkça vajina dudaklarının gevşeyip sarktığı konusunda yaygın bir yanılgı var, ancak tıp uzmanları bu bağlantıyı reddediyor.

 

3. MS.CURTAINS Şekli

Mr. Curtains Yapısı

Bu tip vajina için, labia majorden sarktığı için labia minora belirgin bir şekilde görülebilir. Bu kulağa aşırı gelse de gerçek şu ki, vajinal dudağın gevşekçe sarkma derecesi kadınlar arasında farklılık gösterir.

Ms.Curtains her ne kadar şaşırtıcı olsa da etraftaki en popüler vajina tipidir.

 

4.MS.TULIP Şekli

MS.TULIP Şekli

Bu vajayjay farklı bir görünüme sahiptir ve diğer türlerle karıştırılması zordur. Çiçek açmak üzere olan bir çiçek, iç dudakları neredeyse iç dudaklar tarafından gizlenmiş ve sadece hafifçe dışa açık olan iç dudakları ile Lale görünümün en iyi tanımıdır.

Labia minör açıkta olmasına rağmen sarkmadığını ve oldukça kontrollü olduğunu unutmayın.

 

5. MS.HORSESHOE Şekli

MS.HORSESHOE Şekli

Bu tip vajinaya sahip kadınların labia majoralarında, labia minörlerini hafifçe ortaya çıkaran küçük bir açıklık vardır. Her iki vajinal dudak da vajinanın altında buluşur ve kapanır, onları asılı olarak görmezsiniz.

 

9 Çeşit Vajina Dudak Tipi

Vajinaları sınıflandırırken bazıları vajina dudaklarını tüm tiplerini ayırt edecek kadar bize bilgi verir. İşte 9 vajina tipinin kısa bir incelemesi.

 

Asimetrik Dudaklar

Bazı kadınların farklı uzunluklarda vajina dudakları vardır, biri tamamen vajinanın içindeyken diğeri sarkabilir.

 

Görünür İç Dudaklar

Çoğu vajinanın görünür iç dudakları olmasa da bazılarında neredeyse dış dudakları kadar belirgindir. Bazı kadınlar, vajinalarının bu şekilde görünmesinden rahatsız olsalar da, insan anatomisinde işlevsellik şık bir görünümden çok daha önemlidir.

 

Dış Dudak Eğri

Vajinal dudakları bir eğri oluşturarak çiçek benzeri bir şekil oluşturan kadınlar vardır. Bu tür vajina ile ilgili yaygın bir endişe, çok geniş hissetmesidir , ancak bu konuda çok bilinçli olmamalısınız.

 

Sarkık Dış Dudaklar

Diğer bir vajina varyasyonu ise dış dudakların sarkık olmasıdır. Bu durumda labia, vajinanın kendisinin gizlendiği yerde küçük bir cep oluşturacaktır.

 

Uzun ve Gevşek Dış Dudaklar

Vajinanın dış dudakları o kadar uzun olabilir ki bacaklarınıza sürtünebilir, ancak dışarı çıkmayabilir. Jinekolojik olarak bu durum tamamen normaldir.

 

Açık ve Küçük Dudaklar

Diğer bir vajina türü ise vajinayı gizlemeyen küçük dudaklı olanıdır. Dudakların tamamen açık olduğu farklı bir tür daha vardır.

 

Büyük İç Dudaklı

Vajina türleri arasında dudakların bu yapısı doktorunuzun endişe duyabileceği bir şeydir. Mesele şu ki, iç dudaklar açıkta olduğu için hassas vajinal doku ortaya çıkıyor. Bu nedenle, seks sırasında fiziksel rahatsızlık hissedebilirsiniz.

 

Anormal Labia

Farklı vajina şekilleri söz konusu olduğunda başlı başına bir anormallik olmamasına rağmen, doktorlar iç dudak büyümesi olan kadınların fiziksel rahatsızlık hissedebileceğini vurguluyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız bir kadın doğum uzmanına, jinekoloğa görünebilirsiniz.

 

Vajina Boyutları Nedir

Vajina Boyutları Nedir
Vajina Boyutları Nedir

Genel olarak vajina, duruma göre genişleyen veya daralan esnek bir tüptür. Tüpün bir tamponun veya penisin geçmesine izin vermesi gerektiğinde, duruma göre geniş olacak ve kısa bir süre sonra normale dönecektir.

Ancak vajina uzunluğu ve çapı kadından kadına değişiklik gösterebilmektedir. Bazıları için sadece 6,35 cm uzunluğundayken, kimileri için  ise 12.7 cm’e kadar uzayabilir.

Bir kadında vajinanın genişliğini belirlemek için doktorlar MRI taraması yapar.

 

Vajina Renkleri Nelerdir

Vajina Renkleri Nelerdir
Vajina Renkleri Nelerdir

Vajinalar doku renginde de farklılık gösterebilmektedir. Doktorlara göre vajina rengini iki faktör etkilemektedir.

Birincisi, vulva derisi bir renge sahiptir. Bu renk kırmızı, şarap kırmızısı, pembe veya bordo olabilir. Daha sonra cinsel ilişki sırasında vajinaya giden kanın rengi biraz değişir. Uyarılma sırasında kan cinsel organlara akar ve vulvaya hafif morumsu bir görünüm verir.

 

Vajina Tüyleri 

Vajina Tüyleri 
Vajina Tüyleri

Dünya çapında vajinalar arasında kasık kılı miktarında gözle görülür bir fark vardır. Tipik olarak kasık kılları erken gelişmeye başlar ve yaşlandıkça incelir. Genellikle, kasık kıllarının aşırı kalınlaşması endişelenecek bir şey değildir – doktorlar bunu üreme olgunluğunun bir işareti olarak görmektedir.

Bununla birlikte, kıl bakımından zengin vajinaların polikistik over sendromu için daha yüksek risk altında olduğu bilinmektedir. Kasık kıllarının aktif büyümesi bazen vücuttaki aşırı testosteron üretimi gibi hormonal değişikliklerle bağlantılıdır.

 

 

Yorum yapın