Geç Boşalma Sorunu: Üstesinden Gelmek için İpuçları ve Çözümler

Bir erkeğin orgazma ulaşması yada daha farklı bir deyişle boşalması 30 dakikayı aşıyorsa o zaman geç boşalıyor diye nitelendirebiliriz. Erken boşlama gibi geç boşalma tam olarak cinsel bir bozukluk olarak nitelendirilmez. Fakat kadın partnerler için bazen sorun olabilir, ilişkinin ilerleyen dakikaların da vajen bölgesinde ki kuruma sonrası ağrı verebilir.

Bu sebeple geç boşalma her zaman iyi bir seçenek değildir. Geç boşalmanın diğer olumsuz yönü bazen erkekte boşalma da olmayabilir. Geç boşalma tedavi edilebilir bir sorun olmasına rağmen bazı insanlar için ömür boyu süren bir durum haline gelebiliyor.

Geç boşalma hayatımızda herhangi bir tıbbi risk oluşturmaz ancak stres düzeyini ve cinsel yaşamı olumsuz yönde etkiler. Hatta bu sebepten ötürü ilişkilerin seyri etkilenebiliyor, olumsuzluk yaşanabiliyor.

Geç Boşalma Sorunu Neden Olur

Geç Boşalma Sorunu Neden Olur
Geç Boşalma Sorunu Neden Olur

Erkeklerden en sık görülen 3. cinsel bozukluk olup, geç boşalma sorunlarının %58’i başarı ile tedavi edilmiştir. Geri kalanlar ise farklı sebeplerden ötürü başka bir tıbbi literatüre tabi olmuştur.

Yaygın olarak geç boşalmanın en büyük sebebi psikolojik sorunlardır. Geç boşalma bireylerde bazı davranışsal özellikler sonucu olarak ortaya çıkan bir sorundur.

Bu sebeplerden bazıları aşağıda verilmiştir:

 

Geç Boşalma Sebepleri

Geç Boşalma Sebepleri
Geç Boşalma Sebepleri
 • Geç boşalma yaşayan erkeklerin büyük bir kısmı çok kontrollü ve katı kuralları olan bir ailede büyümüştür.
 • Geç boşalma şikayeti ile gelen hastaların büyük çoğunluğu çok kontrolcü kişiliğe sahip olduğunu kabul eder. Fakat bu kontrol sadece kendileri ile sınırlıdır, çevresi etkilenmez.
 • Aynı zamanda partnerini hamile bırakma korkusu, erkeklerin boşalma zamanlarını etkilemektedir. Hamile kalacak korkusu, yine boşalmak için kendinizi kontrol ettiğiniz bir durumdur.
 • İnsanlar ile bağ kurmada zorluk, aile tarafından ihmal edilme, geçmişinde cinsel istismar gibi sorunlar.
 • Bastırılmış öfke de bunun bir parçası olabiliyor.
 

Geç Boşalmanın Tıbbi Sebepleri

 

Geç Boşalmanın Tıbbi Sebepleri
Geç Boşalmanın Tıbbi Sebepleri
 
 
Yukarıda değindiğimiz psikolojik ve davranışsal özelliklerin yanı sıra tıbbi sebeplerden kaynaklı geç boşalmaya yol açan durumlar mevcuttur. Bunlar;
 • Lüzumsuz yere antidepresan tüketimi geç boşalma sorununa yol açabilmektedir. Antidepresanlar size bu şekilde olumsuz etki ediyorsa mutlaka doktorunuza danışıp, değiştiriniz.
 • Uyuşturucu kullanımı ve alkol tüketimi.
 • Ciddi şekilde omurga yaralanmaları da boşalmayı etkilemektedir. Sinir hasarları, şiddetli diyabet de GB’ye sebep olabilmektedir.
 • Ayrıca bunların yanı sıra yaşlanma faktörü de penisin uyarılma duyarlılığını azaltmaktadır.

Geç Boşalma Sorununu Önlemek için Yapılacaklar

Geç Boşalma Sorununu Önlemek için Yapılacaklar
Geç Boşalma Sorununu Önlemek için Yapılacaklar

 

 1. Kişi kendi cinsel organını benimsemeli ve cinselliğe karşı sağlıklı bir tutumda olmalıdır. Bu şekilde cinsel organına ve cinselliğe karşı sağlıklı tutum geç boşalmayı önlemeye yardımcı olacaktır.
 2. Öncelikle üzerinde ki baskıdan kurtulacak, yada en aza indirecek. Bir erkek eğer ne zaman boşalıp boşalmayacağını düşünüyor ve kendi anın zevkine bırakamıyorsa, kaygı ortamı geç boşalmasına sebep olabilir.
 3. Kendimizi uyumaya yada terlemeye zorlayamayız, cinsellikte yine aynı mantıktadır. Bir kişi cinsel tepkiye zorlanırsa, baskı altında kalırsa cinsel açıdan daha çok engellenir ve boşalması zorlaşır.
 4. Hamilelik korkusunu giderecek önlemler alınmalıdır, tüm korku ve endişeler masaya yatırılmalıdır.

Geç boşalma’yı tetikleyen en büyük unsurlardan birisi kaygı, endişedir. Öncelikle partneriniz ile bu konular hakkında konuşun, sorunlarınıza çözüm bulmak için daha sağlıklı iletişim kurun. İletişim bu konunun çözümünde büyük bir etkendir, daha tatmin edici ve mutlu bir hayatın tadını çıkarın!

 

Yorum yapın