Genital Siğil Tedavi ve Fiyatları

Genital siğil tıptaki adıyla kondilom hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşabileceği gibi ten temasıyla da bulaşma özelliği vardır. Genital bölge ve çevresinde sıklıkla görülür. Bunun dışında anüs veya vajina içinde de bulunabilir.

Deri renkli karnabahar görüntülü kabarıklıklardır. Bir veya birden çok ve yaygın olarak bulunabilir. Kadınlarda görülen siğillerden bazıları vajina içinde oluşabilir ve mikroskopla görülebilecek kadar küçük kitlelerin birleşmesiyle oluşmaktadır. Cinsel yolla bulaşan HPV virüsü sebebiyle oluşan siğillerin tuvaletlerden de bulaşabileceği bilinmektedir.

Genital siğiller birçok kişide ortaya çıkabilen virüs kaynaklı rahatsızlıklardır. Vücutta siğil oluşumu için minimum bir ay veya en fazla bir yıl geçmesi gerekebilir. Kadınlar HPV virüsünden aşı ile korunabilmektedir. Kız çocuklarına 9 yaşından itibaren aşı yapılmaya başlanmaktadır.

Genital siğil oluşumu sırasında ağrı, kaşıntı ve yanma gibi şikayetler oluşabilmektedir. Tanı koymak için uzmanın görmesi yeterlidir. Görüntüsü tanı için yeterli olmaktadır. Ama bazı durumlarda biyopsi yapılması da mümkün olmaktadır. Kadın ve erkek herkeste görülme ihtimali bulunan bu virüsten korunmak için yapılması gerekenlerin başında cinsel ilişkide korunmak, genital bölge hijyenine özen göstermek, belirli aralıklarla doktor muayenesine gitmek ve aşı vurulmak sayılabilir.

Genital Siğiller Kendiliğinden Geçer mi

Genital Siğiller Kendiliğinden Geçer mi
Genital Siğiller Kendiliğinden Geçer mi

Genital siğillerden bazıları kendiliğinden geçebilen özelliğe sahip olmaktadır. Bazıları ise kansere sebep olan kitlelere dönüşür. Farklı sebeplerden kaynaklanacağı için bir uzman tarafından görülmesi ve durumu hakkında bilgi sahibi olunması gereklidir. Fark edilmeden uzun yıllar sonra etkisini gösterebilen özellikleri vardır.

Kişilerin bağışıklık sistemine göre kısa sürede etkisini gösterebilir. Vücutta rahatsızlık oluşturabilecek yerlerde bulunması sebebiyle genelde erken olarak teşhis edilir. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak en etkili yol olmaktadır. Ama partnerinizin cinsel bölgelerinde birden fazla yerde bulunabileceği için bulaşma ihtimali olabilir.

Genital Siğil Yakıldıktan Sonra İz Kalır Mı

Genital Siğil Yakıldıktan Sonra İz Kalır Mı
Genital Siğil Yakıldıktan Sonra İz Kalır Mı

Genital siğil yakıldıktan sonra iz kalma ihtimali çok düşüktür. Ama çok fazla hassas cildi kişilerde iz kalma ihtimali de olabilmektedir. Elektrokoter ile siğil yakma işlemi yapıldığında cilde renk değişimi ve iz kalma durumuyla karşılaşılabilir. Lazer ile siğil yakma işlemi yapıldığında ise iz kalma ihtimali ve renk değişimi görülme ihtimali pek rastlanılan bir durum olmamaktadır.

Genital Siğil Yakıldıktan Sonra Ne Zaman İyileşir

Genital Siğil Yakıldıktan Sonra Ne Zaman İyileşir
Genital Siğil Yakıldıktan Sonra Ne Zaman İyileşir

Genital siğil yakma işleminden sonra birkaç gün içerisinde iyileşme gözlenir. Genital siğilin bulunduğu bölge, siğillerin adeti, büyüklükleri ve hastanın bağışıklık sistemiyle alakalı olarak değişebilir. Operasyon sonrasında bazı hastalar hiç sorun yaşamadan hayatına devam ederken bazı hastalarda ağrıya rastlanmaktadır.

Genital Siğil Tedavi Edilmezse Ne Olur

Genital siğil tedavi edilmediğinde iyileşebilmektedir. İyileşme olsa da HPV virüsünün vücutta kalma ihtimali bulunur. Hastanın durumuna ve siğillerin durumuna göre iyileşme yaşanabilir. Bazı durumlarda ise tedavi edilmediğinde siğillerin daha fazla yayılması veya kanser görülmesi gibi sonuçlar da oluşabilir. Tedavi edilmediğinde büyüyen bu kitleler kişilerin hayatlarını olumsuz olarak etkilemektedir.

Genital Siğil Lazer Tedavisi Fiyatları

Genital Siğil Lazer Tedavisi Fiyatları
Genital Siğil Lazer Tedavisi Fiyatları

Genital siğil lazer tedavisi fiyatları siğilin durumuna, büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye göre değişmektedir. Tedavi sürecinin belirlenmesi ve işlemlere başlanmasına yakın hastane veya klinikten net fiyat hakkında bilgi almanız gerekir. Muayene yapılmadan fiyat verilmesi mümkün olmamaktadır.

Devlet Hastanesinde Siğil Tedavisi

Devlet Hastanesinde Siğil Tedavisi
Devlet Hastanesinde Siğil Tedavisi

Devlet hastanelerinde siğil tedavisi dondurma ve yakma şeklinde gerçekleştirilmektedir. Devlet hastanelerinde lazerle yakma operasyonu pek yapılmaz. Ama günümüzde hastanelerin sahip olduğu teknolojiler sayesinde yeni cihaz kullanan bölümler de bulunmaktadır. Randevu işlemlerinden önce bu bilgiyi araştırmanız ve buna göre işlem yapmanız tavsiye edilmektedir.

Yorum yapın