Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalı

Hamileliğinizin evresine bağlı olarak, seks yapmak kulağa harika bir fikir ya da yapmak isteyeceğiniz en son şey gibi gelebilir. Hamilelikte cinsel ilişki, diğer zamanlar kadar zevkli ve samimi olabilir, ancak çiftlerin nasıl ve ne zaman samimi oldukları konusunda birkaç değişiklik yapmaları gerekebilir.

 

Hamile Kadın Cinsel İlişkide Neler Yapmalı?

Hamile Kadın Cinsel İlişkide Neler Yapmalı
Hamile Kadın Cinsel İlişkide Neler Yapmalı

Gerçek cinsel ilişki söz konusu olduğunda, doktorlar ve hamile kadınlar genellikle kadının üstte olduğu ve doggy pozisyonlarını öne sürerler.

Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında doktorlar cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiğini söylemektedir.

Son 3 aylık dilimde yani üçüncü trimester dönemine gelindiğinde, kısmen karnınız engel olacağı için misyoner pozisyonunu atlamak isteyeceksiniz.

Sırt üstü yattığınızda, uterus aorta ve kanı kalbe geri getiren büyük damar vena kavaya baskı uygulayıp kan basıncını yükseltebilir ve kalbe giden kan miktarını azaltabilir.

Bu sebeple 20. haftaya kadar, misyoner pozisyonu gibi sırt üstü yattığınız pozisyonlardan kaçının. Sırt üstü yattığınızda, genişleyen rahim aortanıza baskı yapar ve bu da plasentaya giden kan akışını tehlikeye atar.

20. haftadan sonra misyoner tarzı pozisyonları seviyorsanız, rahmi aorttan çıkarmak için sağ kalçanızın altına bir yastık sıkıştırıp deneyebilirsiniz. Bazı kadınlar hem psikolojik olarak hem de ağrıdan dolayı hamilelik boyunca çok derin penetrasyon hissinden hoşlanmazlar.

Herhangi bir üç aylık dönemde oral seks yapmak iyidir. Ve doğum uzmanınızla anal seks yapmanın olası risklerini tartışın – bunlar hemoroidden kan kaybı ve anal seksten hemen sonra vajinal seks yapmanın neden olduğu bakteriyel vajinit riskini içerir.

 

Gebeliğin İlk Haftalarında Cinsel İlişki Nasıl Olmalı?

Gebeliğin İlk Haftalarında Cinsel İlişki Nasıl Olmalı
Gebeliğin İlk Haftalarında Cinsel İlişki Nasıl Olmalı

İlk üç aylık dönemde her şey olur. Bebek büyüdükçe ve karnınız yolunuza çıkmaya başladıkça, misyoner dışındaki pozisyonlar – üstte kadın, kaşıklama, el ve diz üzerinde kadın – daha rahat olabilir. Kendinizi sadece penetrasyonla sınırlamayın – sarılma, öpüşme, masaj, karşılıklı mastürbasyon ve oral seks, karnınız yoldayken zevkli alternatifler olabilir.

 

Hamilelikte Cinsel İlişkide Bebek Ne Hisseder?

Hamilelikte Cinsel İlişkide Bebek Ne Hissede
Hamilelikte Cinsel İlişkide Bebek Ne Hissede

 

Hamilelikte seks sırasında bebek hareketleri hissetmez. Bunun nedeni, amniyotik kese ve rahim kaslarından dolayıdır. Fakat orgazm olduğunuzda kan basıncınız artacağı için bebeğin de kan basıncı artar ve hareketli hale gelir.

Fetüs rahim, amniyotik sıvı ve serviks tarafından korunur. Düşükle ilgili endişeniz varsa, seks ile erken gebelik kaybı veya erken doğum arasında bir bağlantının olmadığını bilmelisiniz.

Endişeniz varsa doktorunuzla konuşun. Ancak şu anda hamilelik komplikasyonlarınız olmadıkça veya geçmişte bunları yaşamadıysanız, hamilelik sırasında seks tamamen güvenlidir. Bununla birlikte, cinsel ilişkiden sonra ağır kanamanız, ağrılı kramplarınız veya amniyotik sıvı sızıntınız varsa, doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.

 

Hamilelikte Cinsel İstek Artması Nedenleri

Tabii ki hormonlar! Hamilelik sırasında vücudunuzdaki bazı hormonların (progesteron ve östrojen gibi) yüksek seviyeleri, yüksek libidonuzun nedenleri olabilir. Ek olarak, bebeği desteklemeye yardımcı olan artan kan akışı, hamilelik sırasında cinsel zevki artırabilen vulvaya giden kan akışını da artırır.

 

Gebelikte Aşırı Cinsel İstek

Hamilelikte bazı kadınlarda cinsel istek artışı görülürken, diğerlerinde azalma söz konusu. Peki, bunun nedeni nedir?

İlk üç aylık dönemdeki yorgunluk, mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet ve şişkinlik için sekse daha az ilgi duymanız normaldir. İkinci üç aylık dönemde, bu erken gebelik semptomlarının tümü olmasa da birçoğu düzelecek ve daha fazla enerjiniz olabilir. Vajina, klitoris ve vulvaya artan kan akışı sizi cinsel uyaranlara daha duyarlı hale getirebilir ve orgazma ulaşmayı daha kolay bulabilirsiniz. Üçüncü üç aylık dönemde, bebeğiniz büyüdükçe kendinizi rahatsız ve yorgun hissedebilirsiniz ve bu dönemde sekse daha az ilgi duymanız alışılmadık bir durum değildir.

 

1 Aylık Hamileyken İlişkiye Girilir Mi?

1 Aylık Hamileyken İlişkiye Girilir Mi
1 Aylık Hamileyken İlişkiye Girilir Mi

 

Hamileyken cinsel ilişkiye girmekten kaçınırlar. Aslında hamilelik cinsel yaşamı bitiren bir dönem değildir. Sadece seks yaparken daha dikkatli olunması ve bazı durumlarda seks yapmaktan kaçınmak gerekir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında doktorlar cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiğini söylemektedir.Düşük riski olduğu için bunu önlemek adına cinsel ilişki yasaklanmıştır. Ayrıca bu ilk 3 ayda gebelik belirtileri yoğun yaşayanacağı için cinsel keyif alınmayacaktır.

 

8 Aylık Hamileyken İlişkiye Girilir Mi?

8 Aylık Hamileyken İlişkiye Girilir Mi
8 Aylık Hamileyken İlişkiye Girilir Mi

 

İlk 3 aya kadar cinsel ilişki hamilelere doktorlar tarafından yasaklanmıştır. Ancak üç ay sonrasında ve hamileliğin son 4 haftasına kadar cinsel ilişki girmede sakınca yoktur. Fakat hamilelik döneminde her şey yolunda gitmesi durumunda bu kural geçerlidir.

Yorum yapın