Kadında Aşırı Cinsel İstek Hastalığı

Genellikle kadınlarda görülen nemfomani, aşırı cinsel istek hastalığı olarak bilinmektedir. Bu gibi kişiler, cinsel ilişkiyi sürekli düşünür ve sürekli cinsel aktivitelerin içerisinde yer alırlar. Yoğun bir cinsel bağımlılık yaşayan bu kişiler tedavi olmadığında hem sosyal hayatında hem de özel hayatında birtakım sorunlar yaşarlar.

Nemfomani Nedir

 

Nemfomani Nedir
Nemfomani Nedir

 

“Nymphe” kız, “Mania” heyecan, çılgınlık ve aşırı coşku gibi anlamlarına geliyor. Nemfomani, aniden yükselen libido veya aşırı derece seks isteği ile ilişkilendirilir. Yani bu rahatsızlığı olan kişiler, aşırı derece sekse takıntılı olup yoğun bir cinsel dürtü yaşarlar.

 

Nemfomani Belirtileri

 

Siberseks, zorlayıcı mastürbasyon, sürekli porno seyretmek, renkli cinsel ilişki ve röntgencilik ve teşhircilik gibi durumlar nemfomani belirtileri arasında yer alır.

 

Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek Sebepleri

 

Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek Sebepleri
Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek Sebepleri

 

Kadınlarda aşırı cinsel istek, diğer bir deyişle hiperseksüalite çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Genel olarak tiroid ya da böbrek üstü bezinin fazla çalışması, beyin sinir devrelerinde yaşanan değişiklikler, klitoris hassasiyeti, bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, partnerler arasındaki uyumsuzluk, beyinde bulunan kimyasallarda dengesizlik, epilepsi, demans ya da kafa travması, depresyon gibi nedenlerden dolayı oluşabilir.

Bunun yanı sıra, cinsel isteklerde duygusal tatmin araşında olma, cinsel duygu ve davranışları kontrol edememe ve yoğun duygular ve tekrar eden cinsel davranışlar, nemfomaniye bağlı gelişir.

 

Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek Tedavisi

 

Nemfomani/hiperseksüalite psikolog, psikiyatrist veya cinsel terapist gibi deneyimli uzmanlar eşliğinde tedavi edilir. Hastanın tedavisi altında yatan nedene göre değişiklik gösterir. Psikolojik rahatsızlıktan kaynaklı ise, ilaç tedavisi ve psikolojik destekle tedavi süreci ilerler.

 

Nemfomani Zararları

 

Nemfomani Zararları
Nemfomani Zararları

 

Kadınlarda görülen nemfomani, kişinin sosyal hayatını ve özel hayatını etkileyen bir hastalıktır. Zira, sürekli seks ve cinsel ilişki düşünen bir bireyin tek isteği bir erkekle sevişmek ve seks yapmak. Haliyle, doğal bir aşk hayatı zedelendiği gibi normal arkadaş çevresi de oluşmaz. Ve kendini sürekli başarısız ilişkilerin ortasında bulur.

Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklar kapması da oldukça yüksektir. Sürekli ve devamlı başka kişilerle birlikte olmak, kişinin sağlığını da olumsuz etkiler.

Nemfomani Erkeklerde Görülür Mü?

 

Nemfomani Erkeklerde Görülür Mü
Nemfomani Erkeklerde Görülür Mü

 

Erkeklerde 6 aydan uzun bir süre tek eşli ilişkiye dayanamama durumuna satiriasis denmektedir. Kadınlarda ise, nemfomani olarak adlandırılmaktadır.

Yorum yapın