Kadınlar Neden Tuvaletlerde Fazla Zaman Geçirir

Genelde farkettiyseniz umumi tuvaletlerde sıra kuyrukları kadınlar tuvaletinde, erkeklere göre daha uzundur. Restoran, spor stadyumu, konser salonu gibi yerlerde kadınların tuvalete gidip gelme sürelerinin erkeklere göre daha uzun sürdüğünü kimse şimdiye kadar çözemedi.

Kadınlar dahil birçok kişi için bu mesele merak konusudur. Bu konu bilime de konu oldu ve bilim adamları, kadınların neden tuvaletlerde erkeklerden daha fazla zaman harcadıklarını anlamak için çalıştılar.

Belçika’daki Ghent Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırma, uzun tuvalet kuyruklarının iki ana nedenini ortaya çıkardı.

Kadınlar Neden Tuvalette Erkeklere Göre Fazla Zaman Geçiriyor

Kadınlar Neden Tuvalette Erkeklere Göre Fazla Zaman Geçiriyor
Kadınlar Neden Tuvalette Erkeklere Göre Fazla Zaman Geçiriyor

Araştırmacılar araştırmalarında genel olarak umuma açık alanlarda erkek tuvaletlerinin kadın tuvaletlerine göre %20-%30 oranında yüzölçümlerinin daha büyük olduğunu saptadı. Erkekler tuvaletinde pisuvarları koymak için fazladan alan gerekiyor. Bu sebeple erkek tuvaletleri daha çok misafir ağırlayabiliyor.

İkinci sebep ise kadınların tuvaleti kullanım ritüelleri ile alakalıdır. Araştırmalara göre kadınlar erkeklere göre yaklaşık 1.5 ila 2 kat daha fazla zaman harcadıkları ve bu zamanın çoğunu ise tuvalet ihtiyacını giderirken değil de, tuvalet kullanımı hariç durumlarda zaman harcadıklarını ortaya koydu.

İkinci neden, tuvalete gitme eyleminin kendisiyle ilgilidir. Genellikle kadınlar tuvalete gittiklerinde kapıyı kapatmak klozetin üzerini temizlemek ile fazla zaman kaybederler. Erkekler ayakta idrar yapabildiklerinden dolayı klozete oturmayabilirler yada pisuvar kullanabilirler. Ayrıca ayakta idrar gideren erkekler için çoğu zaman kabin kapısının kapalı yada açık olması çok fazla önem taşımız.

Ayrıca kadınların bazı elbiselerin alt kısmının çıkarılmasının zor olması sebebi ile kıyafet çıkarırken ve giyerken fazla zaman kaybederler.

Bu pratik ihtiyaç giderebilme kadınlara erkeklere oranla 1.5 hatta 2 kat daha fazla zaman kaybettiriyor.

Uzmanlar çözüm için uniseks tuvalet kullanımını tavsiye ediyor ve bu tür tuvalet kullanımlarının kadınların tuvalette vakit geçirme sürelerini %63 oranında azaltacağını belirtiyorlar.

Kadınların ortalama tuvalette geçirdikleri süre 6 dakikadır. Uzmanlara göre unisex tuvaletlerin olması kadınların tuvalette geçirdikleri süreyi 1.5 dakika altına kadar indirebilir.

Tabi bu bulguların sebepleri de ilginç, ilk olarak kadınlar tuvaletlerde dedikodu yapamayacak ve erkeklerin olduğu ortamda her şeyi alelacele konuşamayacaklar.

İkinci olarak ise makyaj tazeleme gibi bir takım kozmetik kullanımını erkeklerin olduğu ortamda yapmaktan çekindiklerinden dolayı, tezgah kullanımını azaltacaklar.

Kadınlar Tuvalette Neden Fazla Vakit Geçiriyor Bilimsel Gerçekler

Kadınlar Tuvalette Neden Fazla Vakit Geçiriyor Bilimsel Gerçekler
Kadınlar Tuvalette Neden Fazla Vakit Geçiriyor Bilimsel Gerçekler

Bu araştırmalara nazaran bilimsel gerçekler de kadınların tuvalette geçirdikleri vakitle alakalı farklı bilgiler sunar.

  • Kadınların rahimleri vardır. Bu da daha küçük mesaneleri olduğu anlamına gelir. Bu, erkeklerden daha sık idrara çıktıları anlamına gelmektedir. Yani bu mantıkla kadın tuvaletlerinde daha fazla kabin bulunmalıdır.
  • Genel olarak kadınların çocuk bakımı sorumlulukları erkeklere göre çok daha fazladır. Küçük çocuklara yardım etme/çişe çıkarma/bekleme/ilgilenme ve bez değiştirme olasılıkları erkeklere göre daha yüksektir.
  • Kadınlar erkeklerin tuvalette yaptıklarının aynısını yapar fakat istisna olarak, bazen pedlerini/tamponlarını değiştirmek zorunda kalırlar.
Yorum yapın