Kadınlarda Psikolojik Cinsel Sorunlar

  • Dini kurallarla yetişmiş bir ailede büyüyen bir kız çocuğuna cinselliğin günah ve ayıp olduğu öğretilir. Bu ailede yetişen ailede büyüyen kadınlarda cinsellik psikolojik olarak yer eder.
  • Çekingen kadınlarda cinsel işlev bozukluğu yaşamaları mümkündür.
  • Hamile kalmaktan ve hamileliğin getireceği sorumluluktan korktuğu için cinsel isteğini engelleyebilir.
  • Vajinusmus, kadınların cinsellikten çekinmesini, cinsel ilişkiye girerken kasılma refleksidir. Özellikle otoriter ve baskıcı babanız varsa, vajinusmus olmanız son derece olası.
  • Özgüven eksikliği olan kadınlarda, orgazm bozulkluğu görülmesi mümkündür. Kendi vücutlarını beğenmemesi ve kendisine duyduğu saygının yetersizliği ile cinsel hayatında sorunlar yaşayabilir.
  • Bazı aileler kız çocuklarını yetiştirirken, cinsellik ile alakalı konuları öğretmemeye ve üstelik cinsellikle ilgilenmemelerini sağlarlar.

Kadınlarda Psikolojik Rahatsızlıkların Sebepleri

– Eşin cinsel beceri eksikliği: Tecrübesi az olan ya da bilgi sahibi olmaksızın evlenen ve sonrasında sınırlı bir cinsel hayat yaşayan çiftlerde, kocanın cinsel ilişki esnasında uygun olmayan tutumları, kadının uyarılmasını ve haz duymasına engel olabilir.
– Psikiyatrik rahatsızlıklar: Depresyon en sık nedeni olmak üzere, pek çok psikiyatrik rahatsızlık, cinsel isteği azaltır veya bir süreliğine ortadan kaldırır. Aksiyete bozukluğu, özellikle cinsellik ile ilgili olan obsesif-kompülsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, panik, kaygının yoğun olduğu süreçlerde şizofreni gibi psikotik bozukluklar diğer psikiyatrik rahatsızlardandır.
– Stres ve üzüntü kaynağı olan olaylar: Ölüm, ekonomik koşullar, bir sevdiği için duyulan kaygı ve üzüntü gibi günlük yaşamdaki sorunlar, cinsel isteği azaltabilir.

Kadınlarda görülen cinsel sorunların psikolojik nedenleri; yalnızca bu maddelenenler ile sınırlı değildir. Sorunun belirlenmesi ve bu doğrultuda terapi alınması, eşler arasında huzuru sağlayacak olduğu için çok beklemeden bir Kadın Hastalıkları ve Doğum ya da Psikiyatri uzmanı ile görüşme sağlanmalıdır.

Erkeklerde Psikolojik Cinsel Sorunlar

Erkeklerde görülen iki adet psikolojik cinsel sorun bulunuyor. Bunlar, sertleşme bozukluğu ve erken ve geç boşalmadır. Bu iki sorun erkekleri fazlasıyla etkilemektedir.

Penisin cinsel ilişki için yeterli seviyede sertleşememesi veya sertleşmenin geç oluşması durumuna ereksiyon bozukluğu denir.

Sertleşme (ereksiyon) bozukluğu, yaş ilerledikçe daha da fazla gözlenir. Ancak ereksiyon bozukluğu erken yaşta da görülmesi mümkündür. Daha çok stres, yoğun iş hayatı, partnerini tatmin edememe korkusu gibi psikolojik sorunlar sebep olur.

Bir diğer sorun olan erken ve geç boşalma durumu, erkekler ve partnerleri açısından cinsel ilişkide sorun yaratabiliyor. Özellikle cinsel birleşme yaşanmadan erken boşalma, iki taraf açısından da can sıkıcı olabiliyor.

Ya da cinsel birleşme sonrası erkeğin orgazma ulaşabilmesi çok uzun sürüyorsa, mastürbasyona ihtiyaç duyuyor demektir. Erken ve geç boşalma için öncelikle ürolog ve akabinde psikolojik yardım ve dilerseniz bitkisel çözümler denenebilir.

Yorum yapın