Kahverengi Akıntı Varken Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Kahverengi akıntı neden olur? Adet sonrası kahverengi akıntı ilişkiye engel mi? Kahverengi akıntı ilişkiye engel mi? Hamilelikte kahverengi akıntı varken ilişkiye girilir mi? gibi soruların yanıtlarını sizler için bu içeriğimizde topladık.

Kahverengi akıntı, ciddi sağlık probleminin belirtisi olabileceği gibi önemsenmeyecek bir durumdan kaynaklı da görülebilir. Her ne olursa olsun kahverengi akıntıyı dikkate alarak, bir uzmana görünmek tavsiye edilir.

 

Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Kahverengi Akıntı Neden Olur
Kahverengi Akıntı Neden Olur

 

Kahverengi akıntının birçok olası nedeni vardır. Çoğu durumda, kahverengi akıntı endişelenecek bir şey değildir. Bununla birlikte, kahverengi akıntı, vajinal kaşıntı, ağrı, güçlü bir koku veya adet döngüsündeki değişiklikler gibi diğer semptomların eşlik etmesi durumunda olası bir sağlık sorununu gösterebilir. Kahverengi akıntı neden olur sorusunun net cevabı için tıklayınız.

Beklenmedik bir şekilde kahverengi akıntı yaşarsanız, çeşitli olası nedenler vardır:

 

Erken Gebelik

Hamileliğin erken evrelerindeyseniz, hafif kanamanız veya kahverengi lekelenmeniz olabilir. Aslında, hamile insanların %30 kadarında ilk üç aylık dönemde hafif kanama veya kahverengi lekelenme görülür. Bu normaldir, ancak yine de her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmek için doktorunuzu aramalısınız.

 

Doğum Kontrol İmplantı

İmplant gibi bazı doğum kontrol yöntemleri, hamile kalmanızı önlemek için vücudunuza progestin hormonu salgılar. Vücudunuz yeni doğum kontrol yöntemine uyum sağladıkça, düzensiz adet kanaması, lekelenme, ani kanama ve kahverengi akıntı gibi yan etkiler yaşayabilirsiniz.

 

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID)

PID, bazen kahverengi akıntıya neden olabilen serviks ve uterus enfeksiyonudur. Genellikle gonore veya klamidya gibi tedavi edilmemiş bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyon neden olur. Diğer PID semptomları, alt karın ve pelviste ağrı, seks sırasında ağrı, ateş, ağrılı idrara çıkma ve kötü kokulu ağır akıntıdır. PID, tedavi edilmesi gereken ciddi bir tıbbi durumdur.

 

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Klamidya veya bel soğukluğu gibi bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, adet görmediğinizde kahverengi akıntı veya lekelenmelere neden olabilir. Diğer semptomlar arasında hoş olmayan bir koku ile vajinal akıntı, seks sırasında ağrı ve idrar yaparken yanma hissi bulunur.

 

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

PCOS, üreme çağındaki (15-49 yaş) her on kişiden birini etkileyen oldukça yaygın bir hormonal durumdur. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, muhtemelen genetik ve vücuttaki aşırı insülin ile ilgilidir. PCOS’lu kişilerde üreme hormonları dengesizliği vardır:

Vücutları androjen adı verilen daha yüksek hormon seviyeleri üretir ve bu da düzensiz veya adet gecikmesine neden olur. PCOS’un bir belirtisi, döneminiz yerine kahverengi akıntıdır. Diğer semptomlar arasında düzensiz adet döngüleri, akne, aşırı saç büyümesi, obezite, kısırlık, yumurtalık kistleri ve ciltte koyu lekeler bulunur.

 

Endometriozis

Endometriozis, normalde uterus astarınızda bulunan doku, yumurtalıklarınız, fallop tüpleriniz veya bağırsaklarınız gibi diğer alanlarda büyümeye başladığında ortaya çıkan kronik bir durumdur. Endometriozisli kişilerde düzensiz kanama ve ağır adet dönemleri görülür ve bazen durumlarına bağlı olarak iç kanamadan kahverengi akıntı fark edebilirler.

 

Perimenopoz

Bu, menopoza yaklaştığınız ve vücudunuzun geçişe uyum sağlamaya başladığı yaşam aşamasıdır. Genellikle kırklı yaşlarınızda ortaya çıkar, ancak kesin yaş kişiden kişiye değişir.

Perimenopoz sırasında östrojen seviyeleriniz dalgalanır ve bu hormonal dengesizlik adet döngünüzü bozar. Bu değişiklikler genellikle adetinizin ardından ve bazen de adetinizin normalde beklemediğiniz diğer noktalarında kahverengi akıntıya neden olabilir. Perimenopozun diğer semptomları arasında sıcak basması, vajinal kuruluk ve ağrı, gece terlemeleri ve ruh hali değişimleri bulunur.

 

Pap Smear Testi veya Jinekolojik Muayeneye Tepki

Pap smear veya vajinal muayeneden sonra hafif kanama veya lekelenme olması normaldir. Jinekologlar bu durumlarda dikkatli olmak için çok çalışırlar, ancak aletleri bazen vajinanızın duvarlarında veya servikal astarınızda hafif tahrişe neden olabilir. Bunu başka semptomlar olmadan yaşarsanız, genellikle bunun için endişelenmenize gerek yoktur.

 

Güçlü Sekse Tepki

Son zamanlarda şiddetli seks yaptıysanız, vajinal tahriş hafif kanamaya neden olabilir. Kanın vücudunuzu terk etmesi birkaç gün sürebilir ve bu süre zarfında oksidasyon sonucu kan kahverengiye döner.

 

Ektopik Gebelik

Ara sıra korunmasız cinsel ilişkiden sonra, döllenmiş bir yumurta rahim boşluğunuzun dışına yapışarak dış gebeliğe neden olur. Bu nadirdir, ancak gerçekleştiğinde ciddidir ve yaşamı tehdit eden komplikasyonları önlemek için ASAP tıbbi bakım gerektirir.

Ektopik gebelik belirtileri arasında hafif kanama ve lekelenme, şiddetli karın krampları, bulantı ve kusma ve baş dönmesi bulunur.

 

Rahim Ağzı Kanseri

Çok nadir durumlarda, ağrılı cinsel ilişki, ağır veya uzun dönemler, dönemler arasında kanama, olağandışı kilo kaybı veya güçsüzlük gibi semptomlar eşlik ediyorsa, kahverengi akıntı rahim ağzı kanseri belirtisi olabilir. Düzenli Pap smear testleri ve jinekolojik bakım, rahim ağzı kanserinin erken belirtilerini önlemeye ve tespit etmeye yardımcı olabilir. 21-65 yaşları arasında kadınlar proaktif kalabilmek için bu testleri yaptırmalıdır.

 

Adet Sonrası Kahverengi Akıntı İlişkiye Engel Mi?

Adet Sonrası Kahverengi Akıntı İlişkiye Engel Mi
Adet Sonrası Kahverengi Akıntı İlişkiye Engel Mi

 

Adet öncesi ve sonrasında kahverengi lekelenme görülebilir. Adetin başlayacağı ve adetin sona ereceğinin işaretidir. Ancak kahverengi akıntı varken cinsel ilişkiye girilmesi pek tavsiye edilmez. Bunun sebebi, lekelenme esnasında yumurtlama oluşabileceği için hamile kalması olasıdır.

 

Kahverengi Akıntı İlişkiye Engel Mi?

Kahverengi Akıntı İlişkiye Engel Mi
Kahverengi Akıntı İlişkiye Engel Mi

 

Kahverengi akıntı ile birlikte vajinada yanma ve kaşıntı varsa, bir enfeksiyon belirtisi olabileceğinin işaretidir. Böyle bir durumda, cinsel ilişkiye girmekten uzak durmalı ve vakit kaybetmeden doktora gidilmesi önerilir.

 

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Varken İlişkiye Girilir Mi?

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Varken İlişkiye Girilir Mi
Hamilelikte Kahverengi Akıntı Varken İlişkiye Girilir Mi

 

Anne adayında kahverengi akıntı görülebilir. Bunun nedeni, genellikle düşük veya düşük tehdididir. Böyle bir durumda, hemen doktorunuzu arayarak bilgi vermeniz daha sağlıklıdır. Normal şartlarda, hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girilmesinde sakınca yoktur ancak doktorun önerdiği zamanlarda ve uygun seks pozisyonları tercih edilmelidir.

 

Kaynak;

Kahverengi Akıntı Varken Cinsel İlişkiye Girilir Mi

Yorum yapın