Kayganlaştırıcı Ne İşe Yarar?

Vajina doğal olarak cinsel aktiviteyi kolaylaştırmaya yardımcı olan yağ üretir. Doğal yağlama yeterli değilse, insanlar cinsel aktiviteyi daha rahat hale getirmek için kayganlaştırıcı kullanabilirler.

 

Kayganlaştırıcı Jel Nedir?

Kayganlaştırıcı Jel Nedir
Kayganlaştırıcı Jel Nedir

 

Kayganlaştırıcı, kadınların ve eşlerinin cinsel ilişki sırasında vulva, vajina veya anal bölgeyi ıslatmak için uygulayabilecekleri bir sıvı veya jeldir. Daha kaygan hale getirmek için bir erkeğin penisine veya seks oyuncağına da kayganlaştırıcı uygulanabilir.

Her birinin avantajları ve dezavantajları olan birkaç yağlayıcı türü vardır.

  • Su bazlı kayganlaştırıcılar genellikle ucuzdur ve bulunması kolaydır. Ayrıca kolayca yıkanırlar. Bununla birlikte, bir çiftin istediği kadar uzun sürmeyebilir ve ıslaklığı korumak için seks sırasında tekrar uygulanmaları gerekebilir.
  • Silikon bazlı yağlayıcılar, su bazlı yağlayıcılardan daha uzun süre dayanma eğilimindedir. Bununla birlikte, bazı kadınları seks sırasında veya sonrasında tahriş etmezler.
    Su ve silikon bazlı kayganlaştırıcıların, iltihaplanma ve maya enfeksiyonlarına yol açabilen gliserin içerebileceğini unutmamak önemlidir. Bu bir sorun haline gelirse, gliserinsiz yağlayıcılar mevcuttur.
  • Yağ bazlı kayganlaştırıcılar dikkatli kullanılmalıdır. Bu kayganlaştırıcılar lateks prezervatiflerle birlikte kullanılamaz, çünkü bunlar lateksi zayıflatarak prezervatifin sızdırma veya kırılma olasılığını artırır. Buna karşılık, bu, planlanmamış hamilelik veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun bulaşma riskini artırır.

 

Kayganlaştırıcı Jel Ne İşe Yarar?

Kayganlaştırıcı Jel Ne İşe Yarar
Kayganlaştırıcı Jel Ne İşe Yarar

Kayganlaştırıcı jel, cinsel aktivite sırasında sürtünmeyi ve tahrişi azaltmak için kullanılan bir sıvı veya jeldir. Vajinaya penis penetrasyonu, anal seks, partnerli veya partnersiz seks oyuncakları ve mastürbasyon dahil olmak üzere her türlü seks sırasında faydalı olabilir.

Vajina Kayganlaştırıcı Ne İşe Yarar?

Birçok kadın, sürtünmeyi ve tahrişi azalttığı için kayganlaştırıcı kullanmanın seksi daha rahat veya keyifli hale getirdiğini düşünüyor.

Bununla birlikte, bazı kadınlar vajinal kuruluk yaşarlar. Vajina yeterince ıslanmazsa, bu da ağrıya veya rahatsızlığa neden olur. Menopoz sırasında östrojen seviyeleri düştüğünde bu olabilir. Vajinal kuruluk, emziren annelerde, kemoterapi gören veya meme kanseri tedavisi görenlerde de ortaya çıkabilir.

Aromalı Kayganlaştırıcı Jel Ne İşe Yarar?

Kokular ve tatlar, güzel anıları hatırlamanıza ve erotizm havasını değiştirmenize yardımcı olabilir. Ancak hassas cildiniz varsa ve kolayca tahriş oluyorsa, bazı aromalı yağlar pH dengesizliği yaratarak durumu daha da kötüleştirebilir.

 

En İyi Kayganlaştırıcı Jel Hangisi?

En İyi Kayganlaştırıcı Jel Hangisi
En İyi Kayganlaştırıcı Jel Hangisi

Yağ bazlı kayganlaştırıcıların aksine, su veya silikon bazlı olanların tercih edilmesi tavsiye ediliyor. Bu ürünleri eczanede, markette veya online satış noktalarında bulabilirsiniz. Spesifik olarak marka ismi vermek gerekirse, Okay, durex markaları en çok tercih edilenler arasında diyebiliriz.

 

Kayganlaştırıcı Jel Zararları

Kayganlaştırıcı Jel Zararları
Kayganlaştırıcı Jel Zararları

Kayganlaştırıcı jel veya kremler, planlanmamış gebelik için koruma sağlamanın yanında, vajina kuruluğunu önler, ağrısız ve acısız seks deneyimi yaşamanıza yardımcı olur. Ancak bu demek değildir ki kayganlaştırıcıların herhangi bir zararı yoktur. Eğer önerilen dozun dışında yani fazla kullanımda vajinada hassasiyet, enfeksiyon ve alerjiye neden olabilir. Ayrıca cinsel cinsel hazzı da azaltabilir.

 

Kaynak;

Kayganlaştırıcı Ne İşe Yarar

Yorum yapın