Labioplasti Ameliyatı Nedir ve Kimlere Yapılır

Amerikan Estetik Cerrahi Derneği’nin (ASAP) yayınladığı makale de labioplasti ameliyatlarının yükselişini çarpıcı biçimde ortaya koyuyor. 2017 yılında yer alan makale de son 5 yıl içerisinde labioplasti ameliyatı uygulanan kişilerin sayısı % 217,3 oranında artmış.

80’li yılların başlarında gelişen ve ilk ünlülerin başvurduğu bu ameliyat artık ülkemizde de bir çok kadın tarafından tercih ediliyor.

Peki nedir bu labioplasti uygulaması, kimler tarafından tercih edilir. Tüm bu merak edilenleri sizlerle paylaşacağım, tıbbi dergilerde yayımlanan uygulama görsellerini politikalarımız gereğince içeriğimizde paylaşamıyorum. Eğer bu görselleri merak eden kadınlar olursa yorum bölümüne yazabilirler.

 

Labioplasti Nedir

 

Labioplasti Nedir
Labioplasti Nedir

 

Labioplasti aslında bir tür estetik ameliyatıdır ve halk dilinde vajina estetiği olarak da geçmektedir. Peki bu işlemde ne yapılır. Vajina dış dudakları olarak bilinen labio major ve dış dudak kısmının hemen alt kısmında yer alan labia minor’un cerrahi bir operasyon neticesinde kesilerek bölgeden alınmasını sağlayan ve vajinayı estetik bir görüntüye kavuşturan bir ameliyattır.

Aslında tam anlamıyla cerrahi operasyon sayılmaz, çünkü iç dudaklar kıl hücresi ve yağ hücreleri içermezler. Sadece sinir uçları ve kan damarları bakımından çok zengin olan bu bölge çok nemli yapıdadır.

İç dudaklar katlanarak klitorisin üzerinde birleşirler. Anatomik olarak iç dudaklar dışarıdan bakıldığında görünmezler. En sıkı labioplasti uygulaması iç dudaklara yapılmaktadır. Labia minora dediğimiz iç dudaklar bazı çeşitli sebeplerden dolayı doğuştan büyük olabilir yada zamanla sarkabilir.

Bu tür durumlarda labioplasti ameliyatına başvurulmaktadır.

 

Labioplasti Neden Uygulanmaktadır

 

Labioplasti Neden Uygulanmaktadır
Labioplasti Neden Uygulanmaktadır

 

Vajina dudaklarında ki sarkıntı, görüntü olarak bir çok kadını rahatsız edip, özgüvenini düşürmektedir. Aslıdan bu uygulamaya başvurulmasının en temel sebebi budur.

 

Vajina Dudakları Neden Sarkar

 

Vajina Dudakları Neden Sarkar
Vajina Dudakları Neden Sarkar

 

Sarkma durumuna sebep olan bir çok sebep vardır. En yaygın durumlar arasında;

  • çoklu normal doğumlar,
  • menapoza bağlı hormonal değişimler,
  • hızlı kilo alma,
  • hızlı kilo verme

Yukarıda belirttiğim durumlar neticesinde vajina dudakları sarkabilir. Dış dudaklar içi dudakları kapatamaz hale gelir.

Fakat yaygın bilinenin aksine bu durum hiç doğum yapmamış kadınlarda da görülebilir. Doğuştan iç dudağı normal boyutlarda olan ve yıllar geçtikçe yaşın ilerlemesi ile birlikte deri altı yağ dokusunun azalması ile birlikte hiç doğum yapmamış kadınlarda da sarkma görünebilmektedir.

Birde tıpkı göğüslerde olduğu gibi bazı kadınlarda vajinanın iç dudaklarında biri yada ikisi birden asimetrik olup, farklı görüntü oluşturabilirer.

İşte bu sebeplerden ötürü labioplasti uygulamasına başvurulmaktadır.

 

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir

 

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir
Labioplasti Kimlere Uygulanabilir

 

Bazı durumlar estetik gereksinimin haricinde tıbbi zorunluluk olabiliyor. Fakat tıbbi zorunluluk durumu oluşmamışsa bu anormal büyüme estetik açıdan hoş görünmeyebiliyor.

Bunun psikolojik olumsuz getirileri alıyor, kişi kendini kötü hissediyor, özgüven kaybı oluyor. Bu durumlar da kişinin yaşamını ve cinsel yaşamını farklı şekillerde etkileyebilmektedir.

Bir de mayo, bikini ve dar kıyafet giyildiğinde iç dudaklarda ki sarkma ortaya çıkabiliyor ve bu durum bu tarz kıyafetlerin giyilmesine engel olabiliyor.

Özellikle iç dudakların anormal büyüklükte olduğu kişilerde genital bölge şişkin gözükebiliyor ve camel toe dediğimiz durumlara sebebiyet verebiliyor.

Özellikle fiziksel görünümün ön planda olduğu spor dalları mesleğini yapan kadınlarda, sahne sanatları ile uğraşan kadınlarda olumsuz etkiye sebep olabiliyor.

 

 

Labioplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer

 

Labioplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer
Labioplasti Ameliyatı Ne Kadar Sürer

 

Öncelikle belirtelim bu ameliyatlar sadece ve sadece alanında uzman hekimler tarafından, hastane ortamında yapılmaktadır!

İşleme bağlı olarak 30-60 dakika arasında süren bu ameliyatlarda anestezi uygulandığı için ağrı hissedilmemektedir.

Hastaların çoğu lokal anestezi tercih etmektedir, ameliyat bittikten sonra uygulama bölgesine merhem sürülür, pansuman yapılır ve maxi ped yerleştirilir.

 

Labioplasti Ameliyatının En Çok Rağbet Görüldüğü İller

 

Sizler için bu ameliyatları en çok araştıran illerimize yer verdik. İki görsel vereceğiz, ilki son 5 yıl içerisinde bu ameliyatı en son sorgulayan 5 ilimizi içerecek, diğer görsel de ise son 1 yıl içerisinde bu ameliyatı en çok sorgulayan 5 ilimizi göreceksiniz.

 

Öncelikle son 5 yılı verelim;

 

Son 5 Yılda Labioplasti Ameliyatını Araştıran 5 İlimiz
Son 5 Yılda Labioplasti Ameliyatını Araştıran 5 İlimiz

 

Burada da son 1 yılı görebilirsiniz;

 

Son 1 Yılda Labioplasti Ameliyatını Araştıran 5 İlimiz
Son 1 Yılda Labioplasti Ameliyatını Araştıran 5 İlimiz

 

Labioplasti Örnekleri

 

Labioplasti Örnekleri
Labioplasti Örnekleri

 

Labioplasti gerekli durumları ve öncesi, sonrası içeren görselleri site politikaları gereğince paylaşamıyorum. Fakat literatüre geçen ve yabancı tıp dergilerinden alınmış görselleri merak eden ve labioplasti ameliyatı olmak isteyen kadınlar için yoruma yazıp istendiği takdirde paylaşım yapabilirim.

Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Yorum yapın