Menopoza Giren Kadın Cinsel İlişkiye Girebilir Mi

Menopoz sonrası cinsel yaşamın var olup olmadığı oldukça merak ediliyor. Ancak menopoza giren kadın 20’li yaşlarında deneyimlediği seks gibi olmasa da, menopoz döneminde de cinsel ilişkiye girebilir, orgazm olabilir.

Bir kadının genel sağlığı ve zindeliği, üreme işlevlerine ve onları kontrol eden hormonlara yakından bağlıdır. Bu gerçek, kadınlar ergenlikten üreme yıllarına ve ardından menopoza kadar hayatlarının çeşitli aşamalarından geçerken mükemmel bir şekilde ortaya çıkıyor.

Bu aşamaların her biri, büyüyen ve azalan üreme hormonu seviyeleri tarafından yönetilir ve sizi yaşam boyunca gerçek bir roller coaster yolculuğuna çıkarır. Ve hiçbir evre, üreme evrenize son veren ve aynı zamanda cinsel yaşamınızı alt üst eden talihsiz yan etkilere yol açabilen menopoza geçişinizden daha belirgin olamaz.

 

Menopoza Giren Bir Kadın Cinsel İstek Duyar Mı

 

Menopoza Giren Bir Kadın Cinsel İstek Duyar Mı
Menopoza Giren Bir Kadın Cinsel İstek Duyar Mı

 

Menopoza girmek, cinselliği ve cinsel isteği öldürmez. Sadece eskisi kadar cinsel birlikteliğe karşı istekli olmazsınız. Bunun nedeni, kadınların menopozla birlikte vücudundaki değişimler (vajinal kuruluk, östrojen azalması vb.) ve yaşla birlikte gelen bazı hastalıklar. Ayrıca sadece kadında değil; erkekte cinsel işlev bozuklukları belirebilir. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı cinsel birleşme sayısı ve süresinde azalma olabilir.

Menopozda Cinsel İsteksizlik Neden Olur

 

Menopozda Cinsel İsteksizlik Neden Olur
Menopozda Cinsel İsteksizlik Neden Olur

 

Menopoz ile beraber azalan östrojen seviyeleri vajinaya kan akışının azalmasına neden olabilir, bu da vajina ve labia dokularının incelmesine neden olabilir. Bu olursa, cinsel uyarılmaya daha az duyarlı hale gelirler.

Azalan kan akışı ayrıca vajinal ıslanma ve genel uyarılmayı da etkiler. Sonuç olarak, bir kadın seksten eskisi kadar zevk almayabilir ve orgazma ulaşmakta zorlanabilir. Seks rahatsız edici ve hatta acı verici olabilir.

Bununla birlikte, menopoza giren bir kadının libido azalması yaşama olasılığını artıran diğer faktörler vardır. Bunlar; kalp hastalığı, diyabet veya depresyon gibi kronik sağlık durumlarının öyküsü, sigara içme hikayesi ve düşük düzeyde fiziksel aktivitede bulunmasıdır.

Menopozda Cinsel İsteği Nasıl Artırılır

 

  • Cinsel rutinlerinizi değiştirin. Ön sevişmede uzun süreler geçirmeyi deneyin, samimi bir deneyimi geliştirmek için vibratör veya diğer seks oyuncaklarını kullanın veya orgazm hedefi olmadan cinsel aktiviteye veya dokunmaya katılın.
  • Stresi birlikte azaltın. Bir çiftin yakınlığı artırmak için yatak odasının dışında yapabileceği birçok stres giderme tekniği vardır. Örnekler arasında, birlikte planlanan tarihlere gitmek, yürüyüşe çıkmak veya birlikte egzersiz, el işi veya yemek pişirme gibi hobiler yaparak zaman geçirmek sayılabilir.
  • Mastürbasyon yapın. Yalnız zaman geçirmek ve bir birey için ne tür dokunma ve cinsel uyarımların iyi çalıştığını keşfetmek, bir partnerle ihtiyaçları ve tercihleri hakkında konuşmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, bir kişinin bir partnerin baskısı olmadan cinsel aktivite ile daha rahat hissetmesine yardımcı olabilir.
  • Vulvanızı sabun yerine ılık suyla yıkayın, bu da dokuları daha da kurutup tahriş edebilir.
  • Östrojen tedavisi (testosteronlu veya testosteronsuz) cinselliğinizi olumlu yönde etkileyebilir. Doktorunuzla konuşun.

 

 

Menopoza Giren Kadın Korunmalı Mı

 

Menopoza Giren Kadın Korunmalı Mı
Menopoza Giren Kadın Korunmalı Mı

 

Hamile kalmak istemeyen veya henüz buna kendini hazır hissetmeyen kadınlar cinsel birleşme sırasında doğum kontrol hapları, spiral, prezervatif gibi araçlardan yardım alarak korunur. Ancak menopoz kadınlarda farklı bir evredir. Eğer son adetinin üzerinden 1 yıl geçmediyse, menopoza giren bir kadın hamile kalabilir. 1 yıl geçtikten sonra korunmasız olarak cinsel birliktelik yaşayabilirler.

Bunun yanı sıra, kadınlar menopoz döneminde de olsa, cinsel yollarla bulaşan hastalıklara karşı korunması gerekir. Bunu önlemenin yolu, prezervatif kullanmak ve çok kişiyle seks yapmak yerine tek kişiyle güvenli seks yapmaktan geçer.

 

Kaynakça;

Menopoza giren kadın cinsel ilişkiye girebilir mi

Yorum yapın