Nasıl Cinsel Terapist Olunur

Partnerler arasında zaman zaman cinsel sorunlar yaşanabiliyor. Bunların üstesinden gelemeyen çiftler de cinsel terapi uzmanlarına diğer adıyla cinsel terapistlere başvururlar. 

Çağımızda cinsellik üzerine problemlerin artması dolayısıyla bazı uzman kişiler cinsel terapi üzerine eğitim alarak Cinsel Terapist olmayı hedeflerler. 

 

Cinsel Terapi Nedir

 

Cinsel Terapi Nedir
Cinsel Terapi Nedir

 

Karşılıklı diyalog, paylaşım ve uzlaşı üstüne kurulmuş bir konuşma terapisi uygulamasına cinsel terapi denir. Cinsel terapist ya da cinsel terapi uzmanı terapiye gelen kişilerin psikolojik, kişisel ya da tıbbi sorunlarının hangilerinin cinsel yaşam içerisinde bir sorun oluşturduğunun tespitine ilişkin bir iletişim kurarlar.

Cinsel terapi çift terapisi olarak da uygulanabilmektedir, eşlerin cinsel yaşamda ki sorunlarını ele alıp sağlıklı çözüm yolları bulmayı üreten bir yöntemdir. 

Ayrıca parafili yada aşırı fantezi dediğimiz bazı durumlardan dolayı eşlerden birisi rahatsız oluyorsa, yine bu durumlarda cinsel terapi uzmanı ziyaret edilebilir.

 

Cinsel Terapist Olmak İçin Ne Yapmalı

 

Cinsel Terapist Olmak İçin Ne Yapmalı
Cinsel Terapist Olmak İçin Ne Yapmalı

 

Cinsel terapist olabilmek için psikiyatr, psikolog, evlilik ve aile terapisti, jinekolog, ürolog veya klinik psikologu eğitimi almış olmak gerekir. Bu eğitimlerin yanında, cinsel terapi yöntemlerinde de özel olarak eğitim sağlanır.

 

Kimler Cinsel Terapist Olabilir?

 

Psikolojik danışman, psikolog, hekim veya sosyal hizmet uzmanı gibi kişiler cinsel terapist olabilir. Bu kişiler, gerekli lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra cinsel terapi yüksek lisans programı eğitimi de alınması gereklidir.

 

Cinsel Terapi Sertifikası Nasıl Alınır

 

Cinsel Terapi Sertifikası Nasıl Alınır
Cinsel Terapi Sertifikası Nasıl Alınır

 

Cinsel Terapi üzerine piyasalarda sertifikalı eğitimler yer alıyor. Ücretli veya ücretsiz çeşitli kurumların eğitimlerine internet üzerinden erişebilirsiniz. Bunun yanında, evinizin konforunda eğitim almanız adına cinsel terapi online eğitimler de bulunuyor. 

İnternet üzerinden başvurduğunuz eğitimlerde öncelikle ön kayıt yapmanız istenir. Ön kayıt aşamasından sonra ön ödeme veya ücretin tamamını ve daha sonra eğitim almaya başlayabilirsiniz. Eğitim sonunda da e-sertifika ya da kargoyla tarafınıza ulaşan bir sertifikaya sahip olursunuz.

Sertifika alsanız dahi, bu tür hassas konularda insanlar sizin profesyonel diplomanıza, hangi bölümden mezun olduğunuz gibi ayrıntılı olarak “background” dediğimiz geçmişinizi araştırabilir. O sebeple cinsel terapi sertifikasını 4 yıllık eğitiminize destek olarak almanızı tavsiye ederiz.

 

Cinsel Terapiste Neden Gidilir

 

 

Cinsel hayatında sorunlar olan bireyler Cinsel Terapiste başvurur. Cinsel işlev bozuklukları ya da tarafların her ikisinde ya da tek taraflı sorunlarda Cinsel Terapi Uzmanları sorunların kaynağını tespit eder ve çözümünü sağlar. 

Ayrıca parafili yada aşırı fantezi durumları dolayısı ile psikolojik destek almak isteyenler ilk olarak sorun teşhisi içinde cinsel terapiste başvurabilirler. Çiftlerden ikisinden birisinin istemediği fanteziler için de cinsel terapiste başvurularak, bu konularda destek alınabilir.

 

Yorum yapın