Neler Cinsel Takıntı Olarak Sayılabilir

Cinsel takıntılık obsesif kompulsif bozukluğun bir alt türüdür. Cinsel takıntı, tipik olarak kaygı, utanç veya kendinden nefret etme ile ilişkilendirilen istenmeyen ve rahatsız edici düşünce olarak bilinir.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu olan kişiler, ister pedofili, tecavüz veya cinsel şiddet ile ilgili olsun, yasaklanmış veya yasa dışı bir cinsel saplantının bir gün onları bu arzularına göre hareket etmeye sevk edeceğinden endişe duyarlar.

 

Cinsel Takıntılar Nelerdir

 

Cinsel Takıntılar Nelerdir
Cinsel Takıntılar Nelerdir

 

Cinsel takıntılar çok farklı şekillerde olabilir. En yaygın olanlardan biri eşcinsellik ile ilgilidir. Heteroseksüel bir kız, eşcinsel olduğu fikrine takıntılı hale gelebilir.

Heteroseksüel olduğuna inanmak için her türlü nedeni olabilir: her zaman erkek film yıldızlarına aşık olmuştur, hatta bir erkek arkadaşı bile olabilir ama merak etmeye başlar: Ya ben geysem? Ya o kıza ilgi duyarsam?

Bu eşcinsel olduğum anlamına mı geliyor? Bu takıntıya sahip kişiler, pop yıldızlarının resimlerine bakarak ve onları çekici bulup bulmadıklarını değerlendirmeye çalışarak kendilerini “test etmeye” çalışabilirler.

Ya da bir çocuk, rızası olmadan cinsel bir şey yaptığından ya da yapacağından endişe duyabilir. Bu, kalabalık bir koridorda istemeden ona sürtünerek bir akranını utandıracağından endişe etmek kadar küçük bir şey olabilir.

Ya da tecavüze uğrayacağından endişe duyabilir. Gerçekten tecavüz etme arzusu sıfır olabilir, ancak olma olasılığı onu korkutuyor. Uygunsuz bir şey yapma riskini azaltmak için elleri ceplerinde yürüyebilir ve insanlarla normalden daha fazla mesafeyi koruyabilir.

Cinsel saplantıları olan kişiler, pedofili veya ensest gibi tabu cinsel arzuları olduğundan da endişe duyabilirler. Tıpkı diğer örneklerde olduğu gibi, bu arzuları aslında yaşamıyorlar, ancak olabilecekleri ihtimalinden rahatsız oluyorlar. Bu kişiler ne pahasına olursa olsun aile üyeleriyle yalnız kalmaktan veya çocuklarla yalnız kalmaktan kaçınabilirler.

 

Cinsel Takıntı Nasıl Geçer

 

Cinsel Takıntı Nasıl Geçer
Cinsel Takıntı Nasıl Geçer

 

Cinsel takıntılar için uzmanlar kişileri endişeye neden olan şeylere aşamalı olarak ve güvenli bir ortamda maruz bırakarak çalışır. Maruz kalma sırasında kişi, hissettiği kaygıyı tolere etmeyi öğrenecek ve zamanla kaygısının gerçekten azaldığını ve daha zorlu maruziyetlere girmeye hazır olduğunu keşfedecektir.

Örneğin; diğer insanlara dokunma konusunda endişeli olan bir kişi, dikkatini çekmek için koluna dokunmasını sağlayarak başlayabilir. Sonra başka biriyle el sıkışmaya ve sonunda birine sarılmaya geçebilirler.

Eşcinsel olma takıntısı olan bir kişi için, klinisyen ondan bir dergideki film yıldızlarının resimlerine bakmasını, eşcinsel bir karakterle bir hikaye okumasını ve en seksi on erkek film yıldızını sıralamasını isteyebilir. Kişi, insanların gey olarak yorumlayabileceği şeyler yapmaktan endişe duyduğu için biraz sosyal kaygı yaşıyorsa, kitapçının LGBTQ bölümüne gidip kitaplara bakabilir.

 

Cinsel Takıntı Kurtulmak İstiyorsan Ne Yapmalısın

 

Cinsel takıntıya sahip bireyler genellikle utanç, suçluluk ve sosyal reddedilme kaygılarından dolayı tedavi olmaktan kaçınırlar. Ancak bu durum şiddetlenirse, daha kötü sonuçlara yol açacağı bilinmelidir. Bundan olayı, daha fazla ilerlemeden bir uzmandan yardım alınması gereklidir.

 

Cinsel Obsesif Bozukluk Nedir

 

Cinsel Obsesif Bozukluk Nedir
Cinsel Obsesif Bozukluk Nedir

 

OKB (obsesif-kompulsif bozukluk) olan kişiler, obsesyon adı verilen istenmeyen düşünceler, endişeler veya dürtüler yaşarlar. Bazı çocuklar ve gençler için bu saplantılar seks ile ilgilidir. Bu tür OKB özellikle zor olabilir çünkü kişiler kontrol edemeyecekleri cinsel düşüncelere sahip olmaktan utanırlar.

Cinsel obsesyonlar çok farklı şekillerde olabilir. En yaygın olanlardan biri cinsel yönelim konusunda aşırı endişedir. Örneğin, genç bir kız, başka bir kızdan hiç etkilenmemiş olsa bile, eşcinsel olabileceği fikrine takıntılı olabilir. Diğer çocuklar, rızası olmadan cinsel bir şey yapmaktan endişe duyabilir.

Örneğin, yanlışlıkla bir arkadaşının eline dokunmanın cinsel bir ilerleme olarak algılanmasından korkabilirler. Hatta bazı kişiler, istedikleri veya planladıkları için değil, yapabilecekleri fikrinden korktukları için tecavüz veya ensest ilişkide bulunacaklarından endişeleniyorlar.

Diğer tüm OKB türleri gibi, bu takıntılar da kişilerin günlük yaşamlarının önüne geçer. Ayrıca, çok fazla suçluluk ve utançla gelirler.

Cinsel saplantıların tedavisi, “tepki önleme ile maruz kalma” adı verilen bir terapidir. Bu tedavide, bir klinisyen kişilerin korktukları şeye yavaş yavaş maruz bırakacaktır.

Örneğin, uygunsuz bir şekilde insanlara dokunmaktan korkan bir çocuk, birinin koluna dokunarak başlayabilir, ardından el sıkışarak ve sonunda kucaklayarak başlayabilir. Kişi yavaş yavaş kaygılarıyla nasıl başa çıkacağını öğrenir ve zamanla azaldığını görür.

Yorum yapın