Sperm Hareketliliğini Artıran Macun Tarifi, Hazırlanışı ve Tüketim Rutini

Erkek doğurganlık sorunlarının en büyük nedenlerinden biri düşük sperm hareketliliğidir. Bu ne? Ve sperm motilitenizi nasıl artırabilirsiniz?Sperm hareketliliğini artıran macun var mı? Aşağıda daha fazla bilgi edinin.

Sperm Hareketliliği Nedir?

Sperm Hareketliliği Nedir
Sperm Hareketliliği Nedir

Sperm hareketliliği terimi, spermin verimli bir şekilde hareket etme veya yüzme yeteneğini ifade eder. Fonksiyonel bir ölçüm olarak, sperm hareketliliği doğurganlıkta önemlidir, çünkü sperm bir yumurtaya ulaşmak ve onu döllemek için dişi üreme sisteminden geçer. Düşük sperm hareketliliği erkek kısırlığına katkıda bulunabilir.

Sperm Hareketliliği Nasıl Artar?

Sperm Hareketliliği Nasıl Artar
Sperm Hareketliliği Nasıl Artar

Yaşam tarzı değişiklikleri sperm hareketliliğini artırmak için çok önemlidir. Günlük alışkanlıklarınızdaki basit ince ayarlar uzun bir yol kat edebilir. Aşağıda, sperm hareketliliğini artırmaya yardımcı olan farklı yaşam tarzı düzenlemeleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Sağlıklı Kilonuzu Koruyun

Fazla kilolu veya obez olmak erkek doğurganlığını olumsuz etkiler. Fazla kilo hormon seviyelerini değiştirir ve sperm fonksiyonuna ve moleküler bileşimine zarar verir. Fazla kilolu erkeklerin düşük sperm sayısına, bozulmuş motiliteye sahip olma ve doğurganlık ile mücadele etme olasılığı daha yüksektir.

Kilo vermek, sperm hareketliliğini ve sayısını artırmak ve genel olarak doğurganlığı iyileştirmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir.

Düzenli Egzersiz Yapın

Hareketsiz bir yaşam tarzı sperm sağlığını olumsuz etkiler. Yetersiz fiziksel aktivite kilo alımına, sperm DNA hasarına ve testiküler sağlık stresine yol açar ve bunların tümü hareketliliği ve sperm sayısını bozabilir.

Aktif olmak sağlığınız için birçok yönden faydalıdır. Düzenli egzersiz ve daha yüksek fiziksel aktivite seviyeleri doğurganlığınızı artırır, hormon düzeylerinin dengelenmesine yardımcı olur ve sperm sağlığını olumlu yönde etkiler.

Düzenli egzersiz yapmaya çalışın. Kardiyo ve kuvvet antrenmanı yapın. Aynı zamanda gün içinde daha fazla hareket etmeniz gerekiyor.

Çok fazla oturmak yerine ara sıra ayağa kalkmak veya yürüyen merdiven yerine merdivenleri kullanmak isteyebilirsiniz. Her gün güzel bir yürüyüş yapın ve hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınızın iyileştiğini fark edeceksiniz.

Sigarayı Bırakın

Artan sayıda kanıt, sigara içmenin sperm hareketliliğini olumsuz etkilediğini ve sperm morfolojisine zarar verdiğini doğrulamaktadır. Etkileri çok sigara içenlerde daha belirgindir.

Sigaradaki nikotin ve diğer toksik bileşikler, sadece akciğerleri değil, vücudunuzun her yerini etkiler. Genital bölgeye giderler ve sperm DNA hasarına neden olabilirler. Sigara içmek ayrıca testosteron seviyelerini de etkiler. Düşük testosteron, sperm sağlığına daha fazla zarar verebilir.

Sigaranın sperm motilitesinin yanı sıra sperm konsantrasyonunu ve morfolojisini de olumsuz etkilediğini belirtmekte fayda var.

Bu sağlıksız alışkanlık, düşük sperm hareketliliğine ciddi neden olabileceği için bu sorunu çözmek için en iyi seçenek sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakmak zor gibi görünse de mümkündür. Günümüzde, hedefinize ulaşmak için kullanabileceğiniz tonlarca kaynak, uygulama ve destek grubu var.

Akıllı Telefon Kullanımını Sınırlayın

Akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar az miktarda radyo frekansı radyasyonu yayar. Bu cihazları kullanırken veya yanlarında yatarken insanlar bu radyasyonu emebilir.

Bu noktada, bu küçücük radyasyona maruz kalmanın zararlı olduğunu veya ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunu doğrulayan tutarlı bir kanıt yok.

Bununla birlikte, cep telefonlarının kullanıldığı zamanlarda, bir çalışma, bu cihazların yaydığı radyasyona maruz kalmanın semen kalitesini, sperm hareketliliğini, sayısını ve morfolojisini azaltabileceğini bulmuştur.

Güvende olmak için akıllı telefon kullanımını sınırlandırmak ve bu cihazı cebinizde taşımamaya çalışmak isteyebilirsiniz.

Alkol Alımını Sınırlayın veya Kullanmayın

Alkol, sperm sayısını, hareketliliğini, boyutunu ve şeklini azaltarak sperm kalitesini düşürür. Bu, özellikle ağır içme söz konusu olduğunda geçerlidir.

Aşırı alkol tüketimi testosteron seviyelerini, lüteinize edici hormonu ve folikül uyarıcı hormonu düşürürken aynı zamanda östrojen seviyelerini artırarak sperm motilitesini ve sperm sağlığının diğer yönlerini azaltır.

Bu sorunlardan kaçınmak için alkol almayı bırakmak veya ne kadar tükettiğinizi sınırlamak isteyebilirsiniz.

Sperm Sayısını ve Hareketliliğini Artıran Macun

Sperm Sayısını ve Hareketliliğini Artıran Macun
Sperm Sayısını ve Hareketliliğini Artıran Macun
  • 150 gram süzme balın içine dövülmüş 60 gram zencefil,
  • 50 gram Antep fıstığı
  • 45 gram havlıcan ekleyip güzelce karıştırın.

Elde ettiğiniz bu karışımı 1 tatlı kaşığı kadar sabahları aç karnına ve akşam yatarken tüketin.

Sperm Hareketliliği Artıran Macun Evde Nasıl Hazırlanır?

Sperm Hareketliliği Artıran Macun Evde Nasıl Hazırlanır
Sperm Hareketliliği Artıran Macun Evde Nasıl Hazırlanır

Sperm hareketliliği için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu keçiboynuzu kürünü önermektedir.

  • 6-7 tane keçiboynuzunu kırıp kaynar yarım litre suya atı.
  • 3 dakika kısık ateşte kaynatın, 20 dakika demleyin.
  • Süre sonunda, karışımı süzün ve soğumuş olan karışımın yarısını sabah aç karnına; diğer yarısını da akşam için.
  • Saraçoğlu’nun önerdiği bu kürü 1 hafta boyunca her gün devam edin.

Keçiboynuzu Kürü Sperm Hareketliliği Arttırır Mı?

Keçiboynuzu Kürü Sperm Hareketliliği Arttırır Mı
Keçiboynuzu Kürü Sperm Hareketliliği Arttırır Mı

Keçiboynuzu kürü sperm hareketliliğini artırır, hareketli spermleri daha hareketli yapar, iktidarsızlık problemine iyi gelir ve ayrıca yumurta zarının parçalanmasına yardım eder.

 

 

Yorum yapın