Sperm Hareketliliğini Artırmak için Neler Yapılabilir

Üreme sağlığında en önemli konulardan birisi sperm miktarıdır. Sperm miktarı yeterli olmayan erkekler de kısırlık oluşabilir. Üreme çağına gelen 6 çiftten birinde yapılan araştırmalara göre kısırlık (infertilite) görülebiliyor. Araştırmalar gösteriyor ki her 6 çiftten 1 yada 2 tanesinde kısırlığın temelinde sperm sayısının azlığı yada kalitesinin düşük olması kaynaklıdır.

Sperm sayısında azalma olan kişilerde bazı besinler tüketilerek sperm miktarı arttırılabiliyor. Baba olmak isteyen erkeklerin sperm sayısını ve kalitesini arttırmak için üreme sağlığına doğrudan etki eden besinler aşağıda verilmiştir.

 

Sperm Artırıcı Yiyecekler Nelerdir

 

Sperm Artırıcı Yiyecekler Nelerdir
Sperm Artırıcı Yiyecekler Nelerdir

 

Aşağıda sperm miktarını arttırmak için yiyeceğiniz besinleri vereceğim. Diğer başlıktan ise sperm miktarını azaltıcı yiyecekleri görebilirsiniz.

 • Muz
 • Keçiboynuzu
 • Ispanak
 • Bitter Çikolata
 • Ispanak
 • Ceviz
 • Balık
 • Sarımsak
 • Kırmızı Et
 • Yumurta
 • Balık

 

Sperm Azaltıcı Besinler Nelerdir

 

Sperm Azaltıcı Besinler Nelerdir
Sperm Azaltıcı Besinler Nelerdir

 

Aşağıda sperm azaltıcı besinler ve sperm azaltıcı faktörler verilmiştir. Baba olmak için bir sürece girdiyseniz, kesinlikle aşağıda verdiğimiz durumlardan uzak durun.

 • Sigara içmek düşük sperm sayısının ana sebeplerinden birisi olabilir. Sigara içmek aynı zamanda sperm hareketlerini azaltır ve spermin şekilsiz olmasına sebep olabilmektedir. Öncelikle sigarayı kesmeniz gereklidir.
 • Alkol miktarını sınırlayın, çünkü alkol tüketimi de sperm kalitesini olumsuz yönde etkiler ve sperm miktarını azaltabilir.
 • Kayganlaştırıcı yada yağ kullanımından kaçının. Kişisel yağlar, jöle, kayganlaştırıcı gibi ürünler sperm hareketini sınırlandırmaktadır.
 • Yüksek sıcaklıklara karşı dikkatli olun, yüksek sıcaklıklar sperm üretimini engelleyebilir.
 • Sıkı ve dar iç çamaşırları girmeyin.
 • İlaç kullanırken mutlaka sperm azaltıcı yan etkisini doktorunuza danışın. Anti-androjenler, trisiklik antidepresanlar ve anabolik steroidler doğurganlık sorunlarına olumsuz yönde etki ederler. Ayrıca kemoterapi ilaçlaro, kanserle savaş için radyasyon tedavisi kalıcı kısırlığa sebep olabilmektedir.,
 • Esrar, kokain, eroin gibi yasa dışı uyuşturucular sağlıklı spermin oluşmasını engelleyebilir, spermin hareketini azaltır ve tıpkı sigarada olduğu gibi spermin şekilsiz olmasına yol açabilir.
 • Kurşun gibi pestisitlerin toksinler de sperm miktar ve kalitesini etkileyebilmektedir. Bu tip kimyasallar ile cilt temasını kaçının.

 

 

Sperm Hareketliliğini Arttırmak için En Etkili Yöntemler

 

Sperm Hareketliliğini Arttırmak için En Etkili Yöntemler
Sperm Hareketliliğini Arttırmak için En Etkili Yöntemler

 

Öncelikle beslenme olayına dikkat çekmek istedim, çünkü sıkı bir diyet ve uzak durulması gereken yiyecekler ile vücudunuzda bir yenilenme sürecine girmelisiniz.

Şimdi ise sperm kalitesini ve hareketliliğini arttırmak için en iyi yöntemlerden bahsedeceğim.

 • Hareketli olmak çok önemli bu süreçte, günlük rutin fiziksel aktiviteler deneyin. Hafif tempolu yarım saatlik bir yürüyüş bile hiç bir şekilde fiziksel aktivite yapmamaktan iyidir.
 • Boy kilo endeksinize göre sağlıklı kilonuzu aşmayın, araştırmalar obezitenin sperm sayısını olumsuz etkilediğini ve sperm kalitesini olumsuz anlamda etkilediğini ortaya koyuyor.
 • Stresle mücadele edin, bu süreçte en büyük düşmanınız strestir. Cinsel fonksiyonlarınızda azalmaya sebep olabilir ve sperm üretmek için gerekli hormonları olumsuz etkileyebilir.
 • Bu süreçte ayrıca güvenli cinsellik çok önemlidir. Cinsel yol ile bulaşan klamidya ve gonore gibi enfeksiyonlar erkek ve kadınlarda kısırlığa sebep olabilmektedir. Kondom ile korunma şu an için bu tip hastalıkları kendinize yada partnerinize bulaştırmayı önleyen en iyi yollardan birisidir.
 • Sağlıklı beslenmenin önemini zaten daha önceki başlıklarda vurguladık. Ek olarak antioksidan açısından zengin olan meyve ve sebze tüketebilirsiniz. Yukarıda ki beslenme yöntemleri ile beraber sperm kaliteni arttırmak için çok etkili olacaktır.

 

Sperm Miktarı Ne Kadar Olmalı

 

Sperm Miktarı Ne Kadar Olmalı
Sperm Miktarı Ne Kadar Olmalı

 

Sağlıklı bir erkekte ortalama tek bir boşalma da 15 milyondan fazla sperm içermektedir. Bu verilere göre üretilen sperm miktarı baz alınır.

 

Sperm Kalitesini Belirleyen Şeyler Nelerdir

 

Yukarıda açıkladığımız gibi sperm sağlığını, miktarını ve hareketliliğini belirleyen bir çok konu vardır. Bunların başında güzel beslenme, bazı yiyecek ve içeceklerden kaçınma ve bazı fiziksel aktiviteler gelmektedir.

 

Sperminizin Gebelik için Uygun Olup Olmadığı Nasıl Belli Olur

 

Eşiniz ile birlikte bir gebelik planlıyorsanız, bir çok denemeden sonra halen bir sonuca ulaşamadıysanız. Sperm kalitesi ve miktarı için bir sağlık merkezinden yardım alabilirsiniz. Erkek doğurganlığını etkileyen bazı faktörler vardır. Eğer sperm kalitenizden bir sorun varsa bir uzmandan yardım alabilirsiniz, yukarıda ki tavsiyelerimize uyabilirsiniz.

 

Sperm Hareketi Neden Önemlidir

 

Spermler boşalma sonrasında rahim ağzından, rahim ve fallop tüpleri yolu ile kıvranarak tabiri caizse yüzerek kadının yumurtasına ulaşır. İşte bu yolculuk esnasında yumurtaya ulaşmak ve nüfuz etmek için spermlerin hareket etmesi gerekmektedir. Spermlerin %40 ve fazlasının hareket etmesi sperm hareketinizin sağlıklı olduğunun göstergesidir.

 

Yaşlanma Sperm Sağlığını Nasıl Etkiler

 

Kadınlar gibi erkeklerinde biyolojik saati vardır. Nitekim 50 yaşından sonra sperm hareketleri ve sağlıklı sperm sayısı, bir erkeğin doğurganlığını etkileyebilir, 50 yaşından sonra azalma görülebilir.

Bazı araştırmalara göre 50 yaş üzeri erkekler tarafından hamile kalan kadınların düşük yapma risklerinin, 50 yaş altı erkeklere göre çok az yüksek olduğunu göstermiştir.

Baba adaylarının artan yaşı, çocuklarda şizofreni, otizme yakalanma risklerini de arttırdığı araştırmalarca ortaya koyulmuştur.

 

Sperm Sorunları için Ne Zaman Yardım Alınmalı

 

Öncelikle yaşamınızı düzene koyup, sağlıklı beslenmeye, sigara ve alkolden uzak durmaya  ve fiziksel aktiviteleri arttırmaya uğraşın. İçeriğimizde verilen tavsiyeler kadınların hamile kalma şansını arttırmaktadır. Eğer siz ve eşiniz 1 yıl boyunca korunmasız cinsel ilişki sonucunda hamilelik durumu oluşmadıysa, bir sağlık kuruluşuna sperm analizi hakkında bilgi almak için danışabilirsiniz.

 

 

Yorum yapın