Vajinismus Değilim Ama İlişkiye Giremiyorum

Vajinismus değilim ama ilişkiye giremiyorum ne yapmalıyım? diye soracak olursanız, sizler için araştırıp derlediğimiz bu içeriğimize göz atmanızı öneririz.

Vajinismus Olmamasına Karşın İlişkiye Girememe Nedenleri

Vajinismus Olmamasına Karşın İlişkiye Girememe Nedenleri
Vajinismus Olmamasına Karşın İlişkiye Girememe Nedenleri

Vajinusmus değilsinizdir ancak yine cinsel ilişkiye giremiyor musunuz? Bazı durumlar nedeniyle cinsel ilişkiye girmek zorlaşır.

Vajina Cinsel İlişkiye Hazır Değil

Vajinanın cinsel ilişkiye hazır olması gereklidir. Vajinal kuruluk oluşursa, vajina kendini kapatır ve penisin girmesi engellenir. Yeterli ıslaklık sağlandığı zaman cinsel ilişki için uygun hale gelmiş demektir.

Ten Uyumu Olmayabilir

Çiftler arasında ten uyumu cinsel birleşme için önemli bir faktördür. Her ne kadar basite alınsa da ten uyumu olmazsa olmaz etkendir.

Kadın Psikolojik Olarak İlişkiye Hazır Değildir

İlk kez cinsel birliktelik yaşayacak bir kadın psikolojik olarak bu seviyeye kendini hazır etmeyebilir. Bu yaşanırsa, ne olacağı ve sonrasında neler olacağına dair düşünceleri olur. Ayrıca seks partneri ona güven vermiyorsa, cinsel ilişkiden sonra onu bırakıp bırakmayacağı korkusu yaşayabilir.

Cinsel Bilginin Yeterli Olmaması

Cinsellik insan hayatında su içmek, yemek yemek gibi olmazsa olmaz bir şeydir. Ancak hem erkek hem kadının cinsellik konusunda bilgi sahibi olması, sağlıklı ve aktif bir cinsel yaşam için önem arz eder. Cinsellik hakkında konuşmaktan çekinmemek ve gerekirse partnerinizden öğrenmek gerekir.

Vajinismus Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Vajinismus Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır
Vajinismus Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır

Vajinismus muyum? Dünyanın her yerindeki kadınlar bu soruyu soruyor ve şüphesiz göründüğünden çok daha sık. Doktorlarına sormaya isteksiz olmalarının nedeni, vajinismusun çok yaygın bir durum olmasına rağmen, ne yazık ki hala büyük ölçüde tabu olarak algılanmasıdır.

Vajinismus olup olmadığından emin olmasanız bile, vücudunuzda bir şeyler yolunda gitmediğinde, bu duygu göz ardı edilmemelidir.

Vajinismusu olan kadınlar, vajina girişinde bir duvar varmış gibi hissedebilir ve sıklıkla cinsel ilişkide zorluklar yaşarlar. “Orada duvar var” veya “duvar penisi engelliyor” gibi ifadeler sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca vajinismuslu kadınlar genellikle giriş sırasında ağrı, çatlama, yırtılma, ezilme, yanma veya batma hissettiklerini ifade ederler. Akla gelen ilk soru vajinismus var mı?

Belirtiler her kadın için aynı değildir. Bazı kadınlar kolayca bacaklarını açabilir, parmak egzersizleri yapabilir ancak cinsel ilişkiyi gerçekleştiremez. Bazen vajinismus hastaları ilişki öncesi dönemde rahattır, ancak tam cinsel ilişki anında kontrol kaybı yaşarlar. Vajinismus bir gecikme ve kaçınma sorunudur. Kasık kasları vajinayı o kadar sıkı kasıp kapatır ki vajinismuslu kadına yaklaşan penisin içeri girmesi imkansızdır.

Eşiyle Birlikte Olamayanlar Ne Yapmalı?

Eşiyle Birlikte Olamayanlar Ne Yapmalı
Eşiyle Birlikte Olamayanlar Ne Yapmalı

Partneriniz seks yapmakla ilgilenmiyorsa, yapabileceğiniz en iyi şey bunun hakkında konuşmaktır. Bu konuşmayı yapmak zor ve hatta utanç verici görünebilir, ancak ileriye dönük bir yol bulmanın tek yolu bunu konuşmaktır.

Partnerinizle Konuşun

İkinizin de meşgul olma veya dikkatinizin dağılma olasılığının daha düşük olduğu bir zaman seçmeye çalışın. Kesintisiz bir yer seçin, bazı insanlar sessiz bir yerde yürüyüşe çıkarak zorlu konuşmalar yapmayı sever. Bu konuşmayı yatakta, yatak odasında veya seksten hemen önce veya sonra yapmamak en iyisidir.

Hayatında Neler Olup Bittiğini Tartışın

Partneriniz çok fazla stres veya endişe yaşıyorsa veya hayatının diğer alanlarında sorunlar yaşıyorsa, onunla bu konuyu konuşun. Bir şeyler oluyorsa, onunla başa çıkmaya çalışırken onları destekleyin veya ihtiyaç duydukları desteği bulmalarına yardımcı olun.

Bu süre zarfında seks hakkında konuşmayı açık tutun, ancak çok fazla şey olabileceğini unutmayın ve elinizden geldiğince destekleyici ve anlayışlı olmaya çalışın ve onları zorlamayın.

Sınırlarına Saygı Gösterin

Konu seks olduğunda onların sınırlarına ve rahatlık seviyelerine saygı göstermelisiniz. Herkesin farklı olduğunu ve sizin istediğiniz şeyin mutlaka onların istediği şey olmadığını unutmayın.

Onlarla rahat oldukları şeyler ve sınırlarının ne olduğu hakkında konuşun. Aynı bilgileri onlarla paylaşabilirsiniz, böylece hem neyi sevdiğinizi hem de neyi sevmediğinizi anlayabilirsiniz.

Her şeyden önce, yaptığınız her şey için onların onayını aldığınızdan emin olun ve onların da sizinkini aldıklarından emin olmalarını isteyin.

Bazı Alternatifler Bulmaya Çalışın

‘Seks’ herkes için aynı anlama gelmez ve her birey veya çift, seksin ne olduğu konusunda kendi fikirlerine sahip olabilir. Partneriniz bir seks fikrinden rahatsızsa, deneyebileceğiniz başka şeyler de olabilir. Denemek isteyebileceğiniz farklı şeyler hakkında konuşun, ancak onların onayını aldığınızdan emin olun.

Bir şeyleri karıştırmanız ve cinsel enerjiyi ilişkiye geri getirmek için yeni bir şey denemeniz gerektiğini düşünüyorsanız, bu konuşmaya açık olun, ancak herkesin yapmaya karar verdiğiniz şey konusunda rahat olduğundan emin olun.

Bir partnerle yakın olmanın cinsel eylemleri içermeyen yolları vardır ve bu yollar da keşfedilmeye değer olabilir ve bir ilişki için cinsel yakınlık kadar tatmin edici olabilir.

Partnerinize Yakın Olun

Partnerinize yakın olmak, seks yapmak anlamına gelmez. Birbirinize yakın olmak için zaman ayırın. Samimi olmanın farklı ve heyecan verici yollarını bulmak, birbirleriyle bağlantılar kurmaya yardımcı olur. Bir film izlemek için kanepede sarılmak veya telefonlardan ve diğer ekranlardan uzakta birlikte biraz zaman geçirmek kadar basit olabilir.

Her Zaman Yanında Olacağını Hissettirin

Bu sizin fark ettiğiniz bir şeyse, muhtemelen onlar da fark etmiştir. Ayrıca kendi düşük cinsel dürtülerinden endişe duyabilir ve neler olduğunu merak edebilirler. Partneriniz mutlaka tüm cevaplara sahip olmayacak ve hepsini çözmesi zaman alabilir, bu yüzden onlar için orada olduğunuzu ve birlikte çözeceğinizi bildiklerinden emin olun.

Cinsel Terapiste Görünün

Ekstra yardıma veya desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bir uzmanına gitmeyi düşünün . Bir ilişki danışmanı veya bir seks terapisti, birlikte bir çözüme varabilmeniz ve ikiniz için de işe yarayan bir şey bulabilmeniz için size yardımcı olur.

Sorun, vajinismus, erektil disfonksiyon, düşük enerji seviyeleri veya ilaçların yan etkileri gibi tıbbi bir sorunsa, partnerinize bir pratisyen hekim veya tıp uzmanıyla konuşmayı isteyip istemediklerini sorun ve bu konuda destek vermeyi teklif edin.

Bu durumu zor buluyor olabilirsiniz, ancak eşinizle açık ve dürüst bir konuşma yapmak, bunu ikiniz için de yürütmenin bir yolunu bulmanın en iyi yoludur. Her şeyden önce, sizinle olan bağları veya geçmişte birlikte neler yapmış olabileceğiniz ne olursa olsun, birini asla rahat olmadığı bir şeyi yapmaya zorlamamayı unutmayın. Birini sizinle, hatta bir partnerle bile seks yapmaya zorlamak asla doğru değildir.

Penisin Vajinaya Girmeme Sebebi Nedir?

Penisin Vajinaya Girmeme Sebebi Nedir
Penisin Vajinaya Girmeme Sebebi Nedir

Vajinal kuruluk en sık görülen nedendir, ancak seksin acı verici hale gelmesi ve bundan dolayı penisin vajinaya girmemesinin başka birçok nedeni vardır. Sorunun temelinde olabilecek bazı koşullar:

  • Endometriozis : Endometriozisli kişilerde, normalde rahmi kaplayan doku, yumurtalıklar, fallop tüpleri veya bağırsaklar gibi pelvisin diğer bölgelerinde büyür. Durum, seks sırasında ağrıya neden olmak da dahil olmak üzere ağrılı olabilir.
  • İnterstisyel sistit : Ağrılı mesane sendromu olarak da bilinen bu durum, mesane ve pelvik ağrı, basınç ve sık idrara çıkma dürtüsü gibi aynı semptomların çoğunu paylaştığı için sıklıkla idrar yolu enfeksiyonu ile karıştırılır. Ancak, durum bir enfeksiyon değildir.
  • Pelvik taban disfonksiyonu: Pelvik taban kasları – idrarı hızlı bir şekilde durdurmak istediğinizde sıktığınız kaslar – ağrılı bir şekilde gerginleşebilir. Her türlü sokma ile ağrılı bir pelvise ve ağrıya neden olabilir.
  • Pelvik taban yaralanması: Vajinal doğumdan yanlış takılan bisiklet koltuklarına kadar birçok nedeni olabilen pelvik taban yaralanması seks sırasında ağrıya neden olabilir.
  • Vajinismus: Vajina girişindeki kaslar sıkı bir şekilde kasılır ve bu da penetrasyonu imkansız hale getirir.
  • Vulvodini: Cinsel ilişki sırasında yanma, batma, ağrı, kaşıntı, sertlik ve ağrıyı içeren vajinanın açılmasında kronik ağrı.
  • Enfeksiyonlar: Bakteriyel, maya veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir ve genellikle akıntı gibi başka semptomlara da sahiptir.
  • Yumurtalık kistleri : Yumurtalıkların üzerindeki bu sıvı dolu keseler genellikle hiçbir belirti göstermezler. Yırtıldıklarında ağrıya ve kanamaya neden olabilirler.
  • Fibroidler: Rahimdeki bu kanserli olmayan büyümeler, ağır adet kanamasına, pelvik baskıya, ağrıya ve ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir.

Rahat İlişkiye Girmenin Yolları

Rahat İlişkiye Girmenin Yolları
Rahat İlişkiye Girmenin Yolları

Cinsel ilişkiye girerken acı, yanma gibi şikayetleriniz mi beliriyor? Ya da vajinusmus probleminiz mi var? Rahat cinsel ilişkiye girmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Yağlayıcı Seks Ürünleri Kullanın

Cinsel ilişki sırasında ağrıyı önlemenin en kolay yollarından biri, yeterince kayganlaştırıcı olduğundan emin olmaktır. Doğumdan veya menopozdan sonra sıklıkla meydana gelen yağlanma eksikliği yaşıyorsanız, su bazlı yapay bir kayganlaştırıcı kullanmayı deneyin. Su bazlı kayganlaştırıcılardan daha uzun süre dayanan ve daha az kaygan olan silikon bazlı bir kayganlaştırıcı da deneyebilirsiniz.

Özellikle seks sırasında prezervatif kullanıyorsanız mineral yağ, bebek yağı veya vazelin kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunlar lateksi parçalayabilir ve prezervatifin bozulmasına neden olabilir.

Sabırlı Olun

Seks için her zaman iyi bir zaman değildir. Yakın zamanda doğum yaptıysanız veya bir yaralanma veya travma yaşadıysanız, tekrar seks yapmadan önce fiziksel ve duygusal olarak iyileşmenize izin vermeniz yeterli olabilir. Partnerinizle açık bir şekilde iletişim kurmanız ve ne tür şeylerin canını yaktığını bilmelerini sağlamanın yanı sıra zevkli bulduğunuz şeyler hakkında konuşmanızı tavsiye ederiz. Karşılıklı masaj gibi farklı aktiviteler yaparak diğer önemli kişilerle zaman geçirin.

Reçetesiz İlaçlardan Yardım Alın

Bir maya enfeksiyonundan muzdarip olabileceğinizi düşünüyorsanız, eczaneye gidip reçetesiz olarak satılan mantar enfeksiyonunu iyileştirmek için birçok seçenek vardır. Diğer ağrı giderici seçenekler arasında sıcak bir banyo yapmak, mesanenizi boşaltmak veya ağrılı bölgeye buz torbası koymak yer alır.

İlişkiye Girmeden Önce Ne Yapılmalı?

İlişkiye Girmeden Önce Ne Yapılmalı
İlişkiye Girmeden Önce Ne Yapılmalı

Bu deneyimi sizin ve eşiniz için daha iyi ve acısız hale getirmek için göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz bazı şeyler var.

1. Bunun Hakkında Konuşun

İster büyük bir kardeşle, ister arkadaşla veya doktorla olsun kararınız hakkında olgun ve deneyimli biriyle konuşun. Elbette, şu anda kafanızda bundan emin olabilirsiniz, ancak bunu yüksek sesle tartışmak, kararı daha derin bir düzeyde işlemeye yardımcı olabilir. Sizi biraz korkutabilir ve hatta henüz düşünmediğiniz bazı soruları gündeme getirebilir. Sorun değil, çözümleri bulduğunuzda ve engelleri aştığınızda daha da hazır olacağınız anlamına geliyor.

2. Hazırlıklı Olun

Hepimiz biraz hazırlık yaparak yapabiliriz, böylece ortaya çıkabilecek herhangi bir duruma hazırlıksız yakalanmayız. Cinsel ilişki, korunma yöntemleri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel organlar ve erojen bölgeler hakkında bilgi edinin. Ardından, prezervatif ve kayganlaştırıcı gibi ihtiyacınız olabilecek her şeye sahip olduğunuzdan emin olun. Hangisinin en iyi sonuç vereceğinden emin değilseniz, herhangi bir eczaneden birkaç çeşit seçebilirsiniz.

3. Rızayı Alın

Seks yapmanın en önemli kısmı ilk kez, son kez veya aradaki herhangi bir zamanda rızadır. Sözlü ve coşkulu olmalı; kimsenin size aksini söylemesine izin vermeyin. Bunu küçümsemeye veya bu konuda şaka yapmaya çalışacak bazı insanlar olacak. Herhangi bir noktada kendinizi güvensiz hissederseniz kararınızı yeniden gözden geçirin. Hayır hayır demek, durmak durmak demektir. Eşinizin bunu anladığından ve saygı duyduğundan emin olun. 

4. Güven Oluşturun

Hayatının geri kalanında partnerinle birlikte olacağını düşünebilirsin veya onunla seks yapmanın sadece bir kerelik bir şey olacağını biliyor olabilirsin. Fiziksel ve zihinsel sağlığınız söz konusu olduğunda, bu kişiye güvenebileceğinizi bilmek, deneyimi sizin için çok daha iyi ve daha güvenli hale getirebilir. Onlara ilk seferiniz olduğunu söylemek isteyip istemediğiniz tamamen sizin kararınız , yine de ekstra dikkatli olmalarına yardımcı olabilir ve herhangi bir kanama durumunda şok olmayabilirler. Onlarla beklentilerinin ne olduğu hakkında konuşun, sizinkini de öne çıkarın. Aynı fikirde olduğunuzdan emin olun. 

5. Ön Sevişmeyi Atlamayın

Kadınların uyarılması biraz zaman alabilir, bu da vajinanın doğal olarak kendini yağlamasına yol açar. Yeterli yağlama varsa, ilk seferiniz çok daha acısız geçecektir. Islaklık olmadığında rahatsızlık ve ağrı hissedebilirsiniz ve hatta sürtünme nedeniyle vajinada küçük kesiklere veya yırtılmalara neden olabilir.

6. Hijyeni Unutmayın

Tırnaklarınızı önceden kesmek iyi bir fikirdir. Başlamadan önce ellerinizi uygun şekilde yıkayın. Boşalmasanız bile her cinsel aktivite için yeni bir prezervatif kullanın. Kadınlar, idrar yolu enfeksiyonları olasılığını azaltmak için seksten önce ve hemen sonra idrarını yapması gerekiyor. Erkekler cinsel ilişkiden sonra idrar yapmak için 15 dakika beklemelidir.

Kaynak;

Vajinismus Değilim Ama İlişkiye Giremiyorum

Yorum yapın