Yaşa Göre Penis Boyu

Penis boyu ergenliğin başlamasıyla tetiklenen büyüme atakları ile ergenlik süresince en büyük atağı 12 ila 16 yaş arasında yapar. Tabi ki herkes için gelişimde standart bir yaş aralığı yoktur. Bazı gençler gelişimlerinde kaçınılmaz olarak diğerlerinin gerisinde kalacağından, bu dönem belirsiz bir dönemdir.

Genel anlamda aşağıda ki tabloyu baz alırsak penis gelişimi özellikle 10 yaşından itibaren hızlanır ve 12 yaşına kadar hızlı bir şekilde gelişir. 14 yaşında ise en hızlı gelişimi gösterir. Sonrasında büyüme ve gelişme devam eder fakat giderek azalır.

Ergenlikte Penis Gelişim Tablosu
Ergenlikte Penis Gelişim Tablosu

Cinsel olgunlaşma ve büyüme şu şekilde olur;

 • Testisler büyür.
 • Skrotum ise incelmeye ve kızarmaya başlar.
 • Ayrıca herkeste farklı olsa da kalınlaşma ve uzama devam eder.
Ayrıca cinsel gelişimin yanı sıra boy uzaması, vücutta kılların oluşumu ve ses değişiklikleri gibi değişimlerde devam edecektir. İdeal penis boyu ve ortalama penis boyu içeriklerimizi daha önce vermiştik. Linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Normal Penis Gelişimi

Özellikle 12 yaşa kadar penis gelişimini aşağıda ki tablodan görebilirsiniz, ergenler penis gelişimi konusunda çok sabırsızdır. Buna en büyük etken ise yetişkin filmlerde gösterilen ve gerçekçi olmayan büyük, iri penis boyutlarıdır.

12 Yaşa Kadar Penis Gelişimi cm olarak
12 Yaşa Kadar Penis Gelişimi cm olarak

 

10 ila 14 yaşları arasında büyüme ataklarının birçoğu meydana gelmektedir. Gençler genellikle kendi penislerini akranlarıyla karşılaştırma ihtiyacı hissederler. Ayrıca ortalamanın altında penisleri olduğunda kendilerini oldukça yetersiz hissederler.

11 yaşındaki çocuklarda bile, diğerlerinde görülen gözle görülür değişiklikler, hızla bir merak kaynağından ve endişe kaynağına dönüşebilir.

Bu korkuları gidermeye yardımcı olmak için, ebeveynlerin normal penis gelişimi ile ilgili gerçekleri anlatmaları ve eğer bu bir sorun olursa ve ne zaman olursa olsun kendileri ile paylaşılmasına teşvik etmeleri gereklidir.

Gelişme Aşamaları

Genel olarak konuşursak, cinsel organlar biraz tahmin edilebilir aşamalarda gelişir. Stanford Çocuk Sağlığı uzmanlarına göre penisİN kişilerde cinsel olgunlaşma evreleri kabaca aşağıda ki gibi sıralanıyor.

 • Ergenliğin başlangıcı : 9.5 ve 14 yaş aralığında
 • İlk pubertal değişiklik : Testislerin büyümesi
 • Penis büyümesi : Testislerin olgunlaşmaya başlamasından yaklaşık bir yıl sonra
 • Kasık kıllarının görünümü : 13,5 yaşlarında
 • Rüyalanma (“ıslak rüyalar”) : Yaklaşık 14 yaşları civarında
 • Diğer değişiklikler (sakal bıyık oluşumu, sesin kalınlaşması ve sivilce): Yaklaşık 15 yaşlarında

Bu konuda unuutulmaması gereken şey, rüyalanma ve sivilcelerin çıkmasının aksine cinsel organların büyümeye başlayacağı belirli bir yaş yoktur.

Ergenliğin tam olarak ne zaman başlayacağını ve nasıl gelişeceğini bilmek zordur, herkesin genetik yapısı farklıdır. Bu herkeste değişebilir.

Bazıları için neredeyse tek bir olay olarak görünebilir. Diğerlerinde, nöbetler halinde gelişebilir ve lisenin başlarında başlar. Kardeşler genellikle benzer büyüme modellerini takip ederken, aralarında beklentilere meydan okuyan farklılıklar bile olabilir. 1

Bir penis 14 yaşına kadar büyümese küçük görünse bile, büyüme için hala önünde fırsat vardır.  Genel olarak 18 ila 19 yaşına kadar hatta bazı erkeklerde 21 yaşına kadar büyüme beklenebilir.

Yaşa Göre Ortalama Penis Uzunluğu

Penis, testis büyümesi başladıktan yaklaşık bir yıl sonra büyümeye başlar. Penis büyümesi için yaş sınırı 18 yaş civarındadır. Adolesan ve Genç Yetişkin Sağlığı Bakımı: Lawrence Neinstein, MD tarafından hazırlanan Pratik Kılavuz’da ana hatlarıyla belirtilen yaşa göre ortalama penis uzunluğu , yalnızca genital gelişim için bir kılavuz görevi görmelidir. 5

Bir gencin “programa uygun” gelişip gelişmediğini kontrol etmek için kullanılmamalıdır (yalnızca güvensizliğin altını çizebilecek bir eylem). Bunun yerine, çocuğunuz diğer tüm ergenlik belirteçlerine göre geride kalacağından korkuyorsa, bu bir referans olarak kullanılmalıdır.

Ereksiyon halinde olmayan bir penisin yaşa göre yaklaşık aralıkları aşağıdaki gibidir: 5

 • 10 ila 11 yaş: 4 cm ila 7.8 cm
 • 12 Yaş: 5 ila 10 cm
 • 13 Yaş : 5.08 ila 11.93 cm
 • 14 Yaş: 6.09 cm ila 13.97
 • 15 Yaş: 7.87 cm ila 14.98 cm
 • 16 Yaş: 9.90 cm ila 14.98 cm
 • 17 Yaş : 9.90 ila 16 cm
 • 18 Yaş: 10.92 ile 17 cm arasında olabilir.

Penisin nasıl ölçüldüğü konusunda hatalar olabileceğinden, ölçümün genellikle bir çocuk doktoru veya daha da iyisi bir ergen sağlığı uzmanı tarafından yapılması en iyisidir. Fakat aşağıda belirttiğimiz gibi de ölçebilirsiniz.

Penis Nasıl Ölçülür

Aşağıda ki grafiklerde açıklanan şekilde mezure yardımı ile penis boyu ve kalınlığını ölçebilirsiniz. Burda önemli olan nokta penis kökünüzün yani genital bölge kıllarının başladığı kısım olan yerden penis boyunuzu ölçmenizdir.

Penis Kalınlığı ve boyu nasıl ölçülür
Penis Kalınlığı ve boyu nasıl ölçülür

 

Aşağıda verilen görsel deki gibi penis kökünden ölçüm sağlayabilirsiniz;

Penis Nasıl Ölçülür
Penis Nasıl Ölçülür

Anormal Penis Teşhisi

Anormal derecede küçük bir penisin teşhisi oldukça basit bir süreç gibi görünebilir, ama aslında öyle değildir. Bir muayene de, bir penisin çocuğun yaşı için beklenenin altında olduğunu belirlenebilse de, ne kadar büyümenin gerçekleşebileceğini doğru bir şekilde tahmin edilemez.

Ancak tanı anındaki yaştan bağımsız olarak mikro penis, penisin yaş ortalamasından 2,5 sapma daha küçük olması olarak tanımlanmaktadır.

Erken teşhis, bebeklik veya erken çocukluk döneminde etkili tedavi için önemlidir. Örneğin, altta yatan neden hormon eksikliği ise, hormon takviyesi büyümeyi yakalamayı teşvik etmede etkili olabilir.

Penisin anormal derecede kısa görünümünü açıklayan büyümeden farklı olarak başka faktörlerin de olabileceğini unutmayın. Örneğin, aşırı pelvik yağ, normal boyuttaki bir penisi gizleyebilir.

Küçük penis boyutu bazen, fetal gelişim sırasında testosteron üretimini engelleyen genetik bir bozukluğun (Klinefelter sendromu gibi) bir sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir.

Ergenlik çağındaki gençlerde penis boyutuyla ilgili endişeler anlaşılabilirdir. Sonuç olarak, penis boyutu asla kişinin erkekliğinin veya erkekliğinin bir ölçüsü olarak düşünülmemelidir. Bu kültürel tutumlar, gençlerin kim olduklarını daha yeni keşfetmeye başladıkları bir zamanda yalnızca kendilerine olan güvenlerini sarsmaya hizmet eder.

Çocuğunuz penis boyutundan endişe duyuyorsa , duygularını küçültmeden tartışmak için zaman ayırın. Bazı durumlarda, penis boyutu sadece daha büyük bir sorunun belirtisi olabilir. Bazı durumlarda, okulda alay konusu olabilir ya da penis boyutunun sembolik olduğu temel bir güven eksikliği yaratabilir.

Sorun ister fiziksel ister psikolojik olsun, genellikle ergen sağlığı konusunda eğitimli bir tıp uzmanından destek almak yardımcı olur. Çocuğunuzun duygularını kabul edin ve öz değerleri konusunda onları anlamaya çalışın. Endişelerini artırabilecek yanlış tutumlardan ve basmakalıp sözlerden kaçının.

Yorum yapın