Psikolojik Cinsellik Hastalıkları

Cinsel bozukluklar, işlev bozuklukları ve parafililer (atipik cinsel ilgi alanları) günlük işleyişinizi ve seksten aldığınız zevki etkileyebilir.

Büyüdükçe kişisel cinsel ilgi alanlarımızı ve neyi sevip neyi sevmediğimizi öğreniriz. Bazen, seks ve cinselliği daha zorlu hale getiren engellerle de karşılaşırız.

Cinsel zevk veya cinsel tepkiyle ilgili ciddi sıkıntıya neden olan devam eden sorunlar yaşıyorsanız, cinsel işlev bozukluğunuz olabilir.

 

Cinsel İşlev Bozuklukları

 

Cinsel İşlev Bozuklukları
Cinsel İşlev Bozuklukları

 

Araştırmalara göre, kadınların %43’ü ve erkeklerin %31’i cinsel işlev bozukluğu yaşadığını söylüyor. Yakın zamanda yapılmış bir araştırmada ise, kadınların yaklaşık yarısının (%46,3) cinsel aktiviteye ilgisizlik bildirdiğini, %43’ünün vajinal kayganlık eksikliği yaşadığını ve dahil edilen kadınların %37,5’inin doğumdan 6 ay sonra disparoni yaşadığını belirtiyor.

Cinsel işlev bozukluğu, zevk alma veya cinsel olarak yanıt verme yeteneğinizle ilgili önemli zorluklarla karşılaştığınız zamandır.

Cinsel aktivitede zorluk çekiyorsanız, tahrik oluyorsanız veya cinsel aktivite sırasında zevk alıyorsanız, cinsel işlev bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

Cinsel düşüncelerinde veya davranışlarında değişiklik yaşayan herkesin cinsel işlev bozukluğu olmadığını belirtmek önemlidir. Yaşlandıkça veya koşullarınız değiştikçe cinsel duygularınız ve davranışlarınız değişebilir.

Ayrıca, cinsel aktivite açısından sizin için normal olanın bir başkası için normal olandan farklı olabileceğini unutmayın. Bu, farklı cinsel tercihler ve cinsel aktivite sıklığı için geçerlidir.

 

Kadınlarda Psikolojik Cinsel Sorunlar

 

Kadınlarda Psikolojik Cinsel Sorunlar
Kadınlarda Psikolojik Cinsel Sorunlar

 

Kadınlar arasında en yaygın görülen cinsel sorunlardan biri olan vajinismus, genellikle ilişkiden korkma, baskıcı bir toplumda yetişmiş olma gibi psikolojik etmenlerden dolayı ortaya çıkar. Vajinismus, cinsel birleşme sırasında kadın cinsel organının istemsiz kasılıp erkek cinsel organının girişine izin vermez. Bu hastalık tıbbi ve psikolojik tedavi ile iyileştirilebilir.

Kadınlar arasında görülen ikinci cinsel sorun ise, orgazm bozukluğudur. Cinsel ilişki sırasında duyulan hazzın en yüksek seviyeye erişmesine orgazm denir. Kadınların birçoğu cinsel ilişki esnasında orgazm olmayabilir ya da olabilir. Bu sorun; cinsel hayat hakkında yeterince bilgi sahibi olmama ve baskıcı bir ailede yetişmeden kaynaklı oluşabilir. Orgazm bozukluğu psikolojik destek ile çözülebilir.

 

Erkeklerde Psikolojik Cinsel Sorunlar

 

Erkeklerde Psikolojik Cinsel Sorunlar
Erkeklerde Psikolojik Cinsel Sorunlar

 

Ereksiyon bozukluğu, erkeklerde görülen psikolojik cinsel sorunlar arasında yer alıyor. Penisin cinsel ilişki için yeteri kadar sertleşememesi veya sertleşmenin geç oluşmasına ereksiyon bozukluğu denir. Bu durum yaş ilerledikçe daha sık görülür. Fakat genç yaştaki erkeklerde de zaman zaman görülebilir. Yoğun iş hayatı, stres, cinsel başarısızlık geçmişi ve partnerini tatmin edememe korkusundan kaynaklı oluşabilir.

Erkeklerde görülen psikolojik cinsel sorunlardan bir diğeri ise, erken ve geç boşalma durumudur. Erken boşalma geç boşalmaya göre daha sık görülür. Cinsel birleşme gerçekleşmeden, cinsel birleşme olduktan sonra veya cinsel ilişkide partneri tatmin etmeden önce boşalma olarak bilinen erken boşalma seks hayatını olumsuz etkileyen problemlerdendir. Bir diğeri olan geç boşalma, erkeğin orgazma erişebilmesi için mastürbasyona ihtiyaç duyması veya uzun bir süre geçmesi gerekir. Bu gibi durumlarda kişinin önce ürolog muayesinden geçmesi ve duruma göre psikolojik destek alması istenir.

 

Cinsellikle ilgili tekrarlayan sorunlarınız varsa, kontrol için doktora gitmeyi düşünün. Doktorunuz sıkıntınızın kaynağını bulmanıza yardımcı olmak için oradadır ve tıbbi tedavi sağlayabilir veya gerekirse sizi bir akıl sağlığı uzmanına yönlendirebilir.

Tedavi görmek, en iyi ve en tatmin edici hayatınızı yaşamanıza yardımcı olabilir.

Yorum yapın